Jaký je ve skutečnosti šéf Microsoftu Steve Ballmer

Kritika šéfa Microsoftu je značná. On sám tvrdí, že není vizionář. Na letošek ale chystá restart celé firmy. Zeptali jsme se Ballmerových spolupracovníků, jak se na něj dívají.
Kapitoly článku

Když před pár dny šéf divize Windows v Microsoftu Steve Sinofsky představil veřejnou testovací verzi nového operačního systému Windows 8, okamžitě se začalo spekulovat o tom, že to bude právě on, kdo jednou v čele největší softwarové firmy světa vystřídá často kritizovaného Stevea Ballmera. Současný vůdce podle kritiků Microsoft nikam neposouvá. Za doby Ballmerovy vlády se akcie prakticky nehnuly z místa a firmě uteklo několik zásadních technologických milníků: hudební přehrávače a digitální hudba, sociální sítě, internetové vyhledávání, chytré telefony a tablety.

Kolem Ballmera se vytvořila všeobecná teze, že pod jeho vedením Microsoft nezvládá vůbec nic a propadá se do zapomnění a nedůležitosti. „Nemyslím si, že se Microsoft změní, pokud ho stále povede Ballmer,“ řekl například v knize Waltera Isaacsona zakladatel Applu Steve Jobs.

Ballmer má ale na svém kontě bezpochyby řadu úspěchů. Byl to on, kdo po výprasku s Windows Vista, jenž byla ještě Gatesovým dítkem, jmenoval do čela divize Windows Sinofskyho, který nakonec vyrukoval s Windows 7, systémem, jehož už se po celém světě prodalo přes půl miliardy licencí. Byl to Ballmer, pod jehož vedením bylo v loňském roce do výzkumu a vývoje investováno 9 miliard dolarů, nejvíce ze všech technologických společností.

A byl to Ballmer, kdo dokázal za doby svého kormidlování ztrojnásobit příjmy i zisk. Divize Microsoftu, která prodává serverový software, v loňském roce vykázala příjmy 17,1 miliardy dolarů. Pokud by tato divize stala samostatnou společností, patřila by mezi 5 největších softwarových firem na celém světě.

Vykonavatel bez vize

Problémem Microsoftu je však to, že mu chybí vize, kudy by se technologický trh měl ubírat. Už to není on, kdo určuje trendy. „Nebudu předstírat, že jsem nějaký vizionář,“ nechal se slyšet sám Steve Ballmer v nedávném rozhovoru pro americký časopis Bloomberg Businessweek. „V roce 2012 ale můžete očekávat kompletní reset Microsoftu,“ dodal. Spouštěcím mechanismem mají být Windows 8, které zkompletují Ballmerovo snažení udělat z roztříštěné firmy společnost se službami a produkty opisující současné trendy a spotřebitelské choutky.

Klepněte pro větší obrázek
Dvě části úspěchu. Co když ale jedna část odejde? Současný šéf Microsoftu Steve Ballmer (vlevo) a jeho předchůdce Bill Gates.

„Steve není Bill Gates a neuslyšíte od něj vizi, jak změní svět, ale má jasno, jak Microsoft vést,“ potvrdila Živě.cz Ballmerova slova Veronika Přikrylová, generální ředitelka Microsoftu pro rozvoj trhů střední a východní Evropy. Oním jasnem je myšleno především to, že dává prostor dalším lidem ve vedení. „Jedinou cestou je mít ve vedení lidi, kteří dokážou dotáhnout věci na další úroveň, a ne lidi, kteří budou čekat na instrukce ode mě,“ myslí si Ballmer. On sám by tomu všemu měl dodávat formu, strategii a obchodní plán.

Microsoftu skutečně mnoho trhů hodně rychle uteklo, firma se ale na druhou stranu vždy snaží všechno rychle dohnat. „V čele se Stevem jsme už několikrát dokázali, že když objevíme nějakou konkurenční příležitost, jsme schopni se nesmírně rychle přizpůsobit a správně jí uchopit,“ míní Přikrylová. Jednotlivé kroky jí dávají za pravdu.

Redmond naskočil na cloudovou vlnu, dokončil Windows Phone 7, ovládl obývací pokoje s Xboxem a Kinectem, vylepšil Bing do (alespoň ve Spojených státech) konkurenceschopné podoby, v rámci Zune a služeb Windows Live nabízí propojený internetový obsah a služby a Windows 8 mají firmu dostat na trh s tablety.

Klepněte pro větší obrázek
Z finančního hlediska je na tom Microsoftu po úplném odchodu Billa Gatese dobře.

Role „Steva vykonavatele a organizátora“ je pro Microsoft důležitá. „Kdyby Bill Gates neměl Steva Ballmera, Microsoft by se nikdy nedostal tak daleko,“ říká šéf českého Microsoftu Roman Cabálek. „Bill je sice velký vizionář, Steve je však člověk, který jeho vize dokázal proměnit v realitu.“ Myslí si to také Veronika Přikrylová. „Často se setkávám s názorem, že k největší slávě dovedl Microsoft Bill Gates. Skutečnost je však taková, že kdyby Bill neměl Steva, nikdy by naše firma nedosáhla takového úspěchu,“ říká. „Šlo o výsledek kombinace jejich unikátních schopností.“

Microsoft sice v posledních letech trendy nevytváří, dokáže je ale brzy dohnat. „Steve není velký vizionář typu Billa Gatese, má však čich na dobré příležitosti a obdivuhodnou vytrvalost pokračovat i tam, kde by to už řada jiných ředitelů vzdala,“ myslí si Roman Cabálek. Jako příklad uvádí Xbox 360. Firma s první verzí nejprve vůbec neuspěla, aby se později vrátila s novou generací a získala největší tržní podíl na trhu s herními konzolemi. K tomuto obrovskému úsilí pomáhá i obří finanční polštář, který má Microsoft napěchovaný díky svému tradičnímu byznysu prodeje softwarových licencí. S téměř 60 miliardami dolarů na účtech se nové výrobky na trh uvádí o něco snadněji.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,