Je rozhodnuto, Yahoo povede dosavadní šéf PayPalu

Yahoo se po čtyřech měsících dočasného vládnutí dočkalo nového výkonného ředitele. Dosavadní šéf PayPalu Scott Thompson by měl do firmy přinést svěží vzduch.

Americký internetový obr Yahoo má po čtyřech měsících dočasného vedení nového nejvyššího představitele. S platností od 9. ledna se jím stane dosavadní šéf internetové platební služby PayPal Scott Thompson. V křesle tak vystřídá dočasného ředitele Tima Morse, který se vrací zpět na svoji dřívější pozici finančního ředitele Yahoo.

Yahoo je mediálně hodně sledovanou společností už od doby před více než třemi lety, kdy se o její odkup ucházel softwarový velikán Microsoft, který za akvizici nabízel přes 40 miliard dolarů, což už tehdy společnost značně nadhodnocovalo. Tehdejší výkonný šéf a spoluzakladatel firmy Jerry Yang ale celou akci zablokoval, a to ho nakonec stálo místo. Do jeho křesla byla následně dosazena dřívější šéfka „CADovské“ společnosti Autodesk Carol Bartzová. Správní rada Yahoo si od rázné krizové manažerky hodně slibovala. Měla zastavit propad příjmů a vrátit legendární internetové firmě dřívější lesk.

Quo vadis Yahoo?

Bartzové se ale žádný výraznější obrat nepodařil a počátkem listopadu loňského roku byla odvolána. Dominantní a energická šedesátnice vydržela ve funkci necelé tři roky a za svého vedení například stihla uzavřít spolupráci s Microsoftem. Redmond je nyní dvorním dodavatelem vyhledávácího a části reklamního systému Yahoo. Po krátkém provozu se ale ukázalo, že webové technologie Bing nepřinesly Yahoo takové výsledky, jaké si od toho vedení slibovalo. Bartzová si přesto byla svým postavením jistá a kritiku se neustále snažila umlčet tím, že na přebudování tak veliké firmy, jakou je Yahoo, je třeba více než dva roky a že výsledky její práce se jednoho dne projeví.

Klepněte pro větší obrázek
Thompsonovi se za tři roky jeho vládnutí v eBayi podařilo zásadně navýšit počet uživatelů i příjmy. Yahoo je ale jiný a problémový byznys.

To, zda její předpisy Yahoo skutečně ozdraví, se už dnes nejspíše nedozvíme. Počátkem příštího týdne na trůn jedné z nejsilnějších amerických internetových firem usedne Thompson, který opouští velice lukrativní pozici šéfa finančních služeb v eBayi (PayPal). Trh na oznámení prozatím reaguje poněkud skepticky. Akcie Yahoo začaly během dne ztrácet o jednotky procent.

Předseda představenstva Yahoo Roy Bostock se ale při tiskové konferenci snažil všechny přítomné novináře v sále a u konferenčních hovorů přesvědčit, že nový ředitel je to pravé ořechové. Podle jeho slov je to tentokrát skutečně trefa do černého a situace bude úplně odlišná, než kdykoliv předtím. Dodal také, že Yahoo bude pokračovat ve své stanovené strategii. Už ale nedodal jaké.

Klepněte pro větší obrázek
O Yahoo byl v posledních měsících veliký zájem. Zájemci o americká aktiva firmy už jsou ze hry, s Alibabou a SoftBank, kteří si chtějí rozebrat cenná asijská aktiva, ale Yahoo nadále jedná.

A to je právě ten problém. Nikdo dnes pořádně neví, jak Yahoo vlastně definovat. Webový vyhledávač už to není, protože tuto úlohu na pozadí převzal Microsoft. Většina odborníků Yahoo v současné době vidí spíše jako stále velice silný mediální internetový dům s více než 700 miliony návštěvníky měsíčně. Jenže podobné ambice a strategie, jako má Yahoo, mají ve Spojených státech i jiní hráči, třeba AOL.

Yahoo také těží z veliké popularity jeho freemailové služby a velice kvalitního finančního zpravodajství, které je často citováno médii po celém světě.

Doba hájení

Budoucí směrování ale není vůbec jasné. Bostock i Thompson při tiskové konferenci čelili dotazům, co vlastně s Yahoo bude. Žádná konkrétní odpověď ale nepadla, pouze obecné fráze typu, že firma musí vyrábět skvělé, inovativní produkty, přinášet uživatelům to nejlepší a přinést více mobilních služeb. K neurčitým slovům se trefně a sarkasticky vyjádřila například reportérka serveru AllThingsD Kara Swisher, která Yahoo navrhla, aby Googlu ukradli koncept samo řídícího se auta.

Klepněte pro větší obrázek
Čtvrtletní příjmy Yahoo přesahují miliardu amerických dolarů. Čísla za poslední fiskální rok ale stagnují. Hodnoty jsou v miliardách dolarů.

Thompson nicméně v inovace a lepší budoucnost věří, minimálně navenek. „Nebyl bych tu, kdybych si nemyslel, že je to možné,“ sdělil novinářům. Jednou z jeho úloh mimochodem bude, aby se produkty Yahoo nedostávaly na veřejnost s takovým zpožděním, jako tomu bylo doposud. Nový šéf má prý do svého nového působiště přenést zkušenosti z úspěšného PayPalu. Avšak na to, jak se Yahoo popere s mnohem silnější kontextovou reklamou Googlu, příliš odpovědět nedokázal. Pouze sdělil, že klíčem jsou data a že se s celým byznysem bude muset podrobněji seznámit.

Někteří analytici okamžitě přispěchali s tvrzením, že by se nový hlavoun měl zaměřit na „dolování“ uživatelských údajů ze služeb jako Yahoo Mail a Yahoo Messenger, což by vysvětlilo ta klíčová data. Díky personalizovaným datům by pak bylo jednodušší prodávat cílenou reklamu. Stejně, jako to dělá Google.

Ve hře jsou miliardy za prodej asijských aktiv

Jmenováno Thompsona, jinak velikého fanouška baseballového týmu Boston Red Sox, do nejvyššího křesla Yahoo je překvapením. Během předchozích několika týdnů se probíralo hned několik různých jmen, Thompson v nich ale vůbec nefiguroval.

Čtyřiapadesátiletý manažer se nicméně zdá být velice schopný. Od roku 2008 vedl v eBayi platební systém PayPal, který se za jeho vlády rozšířil z internetového obchodu eBay na weby a služby po celém světě. Thompson dokázal navýšit počet uživatelů PayPalu z 50 milionů na více než 100 milionů a příjmy narostly ze 1,8 miliardy dolarů na 4 miliardy.

 

Oznámení o novém šéfovi zároveň uzavírá spekulace o možném rozprodeji amerických aktiv firmy. Ve hře o americkou verzi Yahoo byli dva vážní zájemci – investiční skupiny Silver Lake Partners (její součástí byl i Microsoft) a TPG Capital. Obě předložily odkupní nabídky, správní radě se ale nezdály dostatečně vysoké. Minimálně americké Yahoo tedy zůstane tam, kde je. Podle informací z tiskové konference nedojde ani na stažení společnosti z burzy, bylo by to finančně příliš nákladné.

Naopak možné je to, že se Yahoo zbaví svých asijských aktiv, jejichž prodejem by americké jádro inkasovalo až několik miliard dolarů. Yahoo vlastní 42 procent akcií v čínském internetovém konglomerátu Alibaba Group, o jejichž odkup má zakladatel a výkonný šéf Jack Ma veliký zájem. Po bankách už se dokonce shání po dostatečném množství financí. Své zájmy v americké firmě sledují také Japonci ze skupiny SoftBank. Ti vlastní 35,5 procenta v divizi Yahoo Japan a chtěli by odkoupit i zbytek. Jednání jsou stále ve hře.

Současná tržní hodnota Yahoo je téměř 20 miliard dolarů, přičemž značnou část hodnoty tvoří právě asijská aktiva.

Váš názor Další článek: Česká stopa na CESu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,