Je warezem i 10MB dílek filmu? Teď se na to ptá belgický soud nejvyšší evropské autority

Antverpský obchodní soud už nějaký čas řeší případ kyperské společnosti Mircom, která chce od tamních operátorů získat identifikační údaje osob, které v určitý čas používaly stovky a tisíce IP adres, které má nyní Mircom ve své databázi.

Mircom je posbíral na bittorrentové síti a dušuje se, že se jedná o ty hříšníky, kteří skrze BitTorrent sdíleli autorsky-chráněný audiovizuální obsah jeho klientů. Především pornografii.

V jakém okamžiku začíná být používání bittorrentové sítě ilegální?

O to tu ale nejde. Tento článek píšeme proto, že si soud nebyl úplně jistý, v jakém okamžiku přesně na BitTorrentu dochází k porušování autorských práv – alespoň tedy optikou společné evropské legislativy.

Ondernemingsrechtbank Antwerpen se proto nakonec v několika dotazech obrátil na Soudní dvůr EU, jehož úkolem je mimo jiné i autoritativní výklad unijního práva. Odpověď zatím neznáme, ale teoreticky by mohla ovlivnit pohlížení na BitTorrent i v dalších zemích EU.

Jak funguje BitTorrent

Jen stručně zrekapitulujme, jak BitTorrent funguje. Zájemci mohou v síti vyhledat torrent – soubor, který popisuje a obsahuje konkrétní data, třeba pirátský film. Tento torrent má unikátní identifikátor a bittorrentový klient může do sítě odeslat požadavek, kdo ho má.

Těm, kteří mají celý torrent, se říká seedeři, a těm, kteří mají jen část tohoto torrentu, který zrovna stahují, se říká leecheři. Leecher je tedy zájemce o torrent, který jej zrovna stahuje a stahuje jej po malých částech od ostatních – leecherů i seederů. Podstatné je to, že v síti musí být na začátku alespoň jeden seeder, který má celý torrent.

V ideálním případě by se ze všech leecherů měli po dokončení stát seedeři, a tak postupně zvyšovat dostupnost kýženého torrentu, ve skutečnosti ale zpravidla po ukončení stahování ukončí i jeho další sdílení. Vědomě či nevědomě.

Je zrovna odesílaná dávka bajtů autorské dílo?

A teď zpět do Antverp. Soud se Dvora ptá mimo jiné na to, zdali podle evropských direktiv porušují uživatelé pirátských P2P sítí autorské právo jen v případě, že sdílejí výhradně celé chráněné dílo (seedeři), nebo i v případě, že jde jen o jejich část (leecheři).

Stručně řečeno, je otázkou, jestli můžeme mluvit o porušování autorských práv, když například z MP4 kopie nějakého filmu o velikosti 1,5 GB sdílíme díky principu fungování BitTorrentu každému jen malý úryvek o velikosti třeba jen několika málo MB.

Anebo ještě jinak, mohli bychom to připodobnit třeba k obrazu a otázce, zdali je uměleckým dílem i malý čtvereček o velikosti 1 cm2, který jsme vystřihli, anebo výhradně uměleckého dílo jako celek.

Sdílení v bittorrentové síti nemusí být vědomé

Antverpský obchodní soud se dále Dvora ptá, kde je případná hranice mezi nicneříkající dávkou bajtů, kterou samu o sobě nelze nikterak interpretovat, a dávkou bajtů, která je už skutečně dílem, které lze autorsky chránit.

V prvním bloku otázek se nakonec soud ptá ještě na to, zdali bychom měli brát zřetel na to, že samotné seedování po stažení (třeba) torrentu s filmem je ve výchozím stavu zpravidla automatické, a tak si uživatel nějaké té bittorrentové aplikace ani nemusí být vědom, že počínaje tímto okamžikem v plném rozsahu ilegálně šíří něčí chráněné dílo dál.

Otázek bylo více a rozepsal se o nich třeba TorrentFreak, poznámku si ale zaslouží ještě dotaz, který do hry zapojuje i GDPR. Antverpský soud se totiž ptá i na to, zdali by se měl Mircom dostat k osobním údajům uživatelů bittorrentové sítě, když k tomu nemá patřičnou autorizaci.

Bittorrent je dnes sice podle některých analýz spíše na ústupu a na pirátské scéně jej postupně nahrazuje streamování, kde jakákoliv obava o sdílení stažených dat odpadá, přesto však zůstává poměrně silnou a univerzální technologií, případné odpovědi by tedy mohly vytvořit precedent, který ovlivní i další podobné autorskoprávní spory napříč Evropskou unií.

Diskuze (160) Další článek: Už i Ford Mustang dostal baterku a elektromotor. Nečekejte ale sporťák, Mustang Mach-E je elektrické SUV

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Evropská unie, Torrent, BitTorrent, Pirátství, Warez, Autorské právo, Dvůr, Antverpy, Dílko, Čtvereček, Byte, Hříšník, Síť, Soudní dvůr EUKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Vydavatelství EA se nás již po pětadvacáté pokouší oslnit zbrusu novým přídavkem do série známých městských závodu, a to pod titulem Need for Speed Unbound, tentokrát pod taktovkou Crirterionu.

Michal Polok
Need for Speed UnboundPS5Recenze
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět