„Jeden výpis z rejstříku trestů, prosím.“ „Jistě, to bude 24 tisíc korun!“ Slovensko vypíná absurdně drahý eGov systém

Korupce a digitalizační zmar. Portál Aktuality.sk píše o zrušení slovenského e-Government systému. Zní to kontraproduktivně? Vždyť po celém světě se digitalizace komunikace občanů se státem spíše zavádí. Jenže tady je absurdní pozadí projektu i náklady na jeden výpis.

V roce 2014 si stát objednal systémy za 46 milionů eur, byla to největší IT zakázka v historii ministerstva financí. Korupční skandál na sebe nenechal dlouho čekat:

  1. Ministerstvo sloučilo tři nesouvisející projekty do jedné zakázky, což protiprávně omezilo konkurenci. Přihlásili se pouze dva soutěžící.
  2. Část zakázky ve výši 16 miliónů eur získala firma Ditec, jejíž vlastník figuroval v jiné firmě jako spoluakcionář ministra  financí Petra Kažimíra (státně-podnikatelský propletenec podrobně popisují Aktuality.sk).

Ditec dodal část systému, pomocí které mohli Slováci získávat například výpisy z rejstříku trestů nebo obchodního registru. Dříve to šlo prostřednictvím pošty, Ditec přidal matriky. Problém byl, že pro Slováky byla pošta většinou dostupnější, na matriky moc nechodili, takže systém od Ditecu téměř nikdo nepoužíval:

  • Za prvních 10 měsíců odbavil systém pouze 699 výpisů (pošta zvládla 513 tisíc výpisů).
  • V roce 2020 to bylo 2 706 vs. 370 825 transakcí.

Přitom údržba systému (opět se o ni staral Ditec) stála stát milión eur ročně. To znamená, že jeden výpis v roce 2020 přišel na 370 eur (8 800 Kč). Už to je absurdní částka, nicméně Aktuality.sk dodávají, že se započtením pořizovací ceny systému se průměrná cena jednoho výpisu šplhá daleko přes tisíc eur (24 tisíc Kč).

Diskuze (50) Další článek: Neandrtálci lovili obří slony. Velkou sešlost potřebovali i na konzumaci jejich masa

Témata článku: , , , , , , , , , , ,