Kabelový internet s rychlostí až 10 Gb/s je na cestě. Pomůže to i Vodafonu (UPC)

Internet pro domácí použití se už v poměrně velkých počtech připojení i u nás dostává k hranici 1 Gb/s. Může za to především stále rychlejší rozšiřování optických linek přímo do domu.

V laboratořích Cablelabs už se ale vytvořil nový standard DOCSIS 4.0, který bude na stejných přípojkách podporovat i rychlost stahování až 10 Gb/s, přičemž odesílání bude probíhat kolem 6 Gb/s. Oproti staršímu standardu DOCSIS 3.1 jde tak o několikanásobné zvýšení rychlosti uploadu z původních 1 až 2 Gb/s.

Klepněte pro větší obrázek

Pro dosažení těchto rychlostí i na velké vzdálenosti se používá plné spektrum (0 MHz až 1,8 GHz), 4096 QAM (kvadraturní amplitudová modulace), úzké OFDM s šířkou 25 kHz až 50 kHz a další pokročilé technologie.

Pro využití je samozřejmě nutný i nový čipset na straně modemu u uživatele. Dobrou zprávou ale je, že tento standard podporuje i hybridní architekturu HFC (Hybrid Fiber-Coaxial), kombinující koaxiální a optický kabel, čímž se dá snížit náklady na celkovou výstavbu sítě. Přes tuto síť už bylo dosaženo rekordu kolem 4 Gb/s.

Klepněte pro větší obrázek

S rozšířením domácího internetu s rychlostí 10 Gb/s se počítá do konce tohoto desetiletí. Pokud tedy stavíte dům, určitě si rovnou udělejte rozvody pro 10 GbE.

Diskuze (54) Další článek: Přes Messenger pošlete celou pohádku na dobrou noc. Hlasové zprávy mohou mít až 30 minut

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,