Kde běží 100 největších českých webů

Stovka nejnavštěvovanějších českých webů běží u celkem 26 provozovatelů datových center a menších prostor pro hostování. Jasně vládnou Seznam, SuperHosting, TTC a Master Internet.
Kde běží 100 největších českých webů

Stovka největších webů v České republice běží na serverech u 26 různých dodavatelů (velká datová centra či menší hosteři). Většina (95 procent) z těchto stránek je fyzicky umístěna přímo v Česku, zbylých 5 procent je pak rozeseto mezi Slovensko, Polsko a Německo. Nadpoloviční šestapadesátiprocentní většinu tuzemských „TOP 100“ webů si rozdělili pouze 4 velcí provozovatelé. Vyplývá to z dat, které pro Connect.cz dala k dispozici společnost SuperHosting.cz.

Seznam stovky největších tuzemských webů pochází z veřejně dostupných čísel v měření NetMonitoru a nejsou v něm tedy zahrnuty služby jako Google, Facebook, Twitter a podobně. Stejně tak zde logicky nefigurují weby, jež si NetMonitor z nějakého důvodu neplatí. Typicky jde o stránky s pornografií či služby pro sdílení dat (Ulož.to a další). Zároveň platí, že se dlouhodobé rozložení českého TOP 100 příliš nemění. Za poslední měsíce do seznamu přibylo pouze několik nových jmen, například Extra.cz, VideaČesky.cz či VotočVohoz.cz.

Žádný cloud

Čtyřmi největšími dodavateli technického zázemí zdejší stovky webů jsou 4 společnosti – Seznam.cz, SuperHosting.cz, TTC Teleport a Master Internet. Seznam zde poněkud vyčnívá. Sám totiž prozatím vlastní datové centrum neprovozuje a data a infrastrukturu hostuje v TTC a centru Nagano od Telefóniky. Jeho služby běží v obou lokalitách zároveň a jakmile například jedna vypadne, zátěž přebírá zátěž ta druhá. Seznam.cz lze nicméně považovat za provozovatele, protože si i v pronajatých prostorech zajišťuje síťovou konektivitu, servery, servis, vlastní dohled a podobně.

Klepněte pro větší obrázek
Nejvíce českých webů z TOP 100 hostují Seznam, SuperHosting, TTC, Master Internet a Casablanca.

Zdejší internetová jednička má v TOP 100 svých 16 webů, společně se SuperHostingem, který rovněž hostuje 16 stránek, tak žebříčku vévodí. V TTC mimo Seznam běží dalších 13 služeb z největší stovky a je možné, že pokud by Seznam nebyl brán za samostatného provozovatele, TTC by byla jasnou jedničkou a narostla by i Telefónica. Čtvrtý Master Internet má 11 webů a pátá Casablanca je na 8. Zbylých 21 hráčů už provozuje pouze malé jednotky největších webů. Jsou mezi nimi například GTS, WEDOS, Ignum, T-Mobile, Active 24, FORPSI, České Radiokomunikace, Dial Telecom, Vodafone, OVH a další.

Nejnavštěvovanějšími českými weby, které fyzicky nejsou umístěny na území republiky, jsou Blesk.cz a Aukro.cz. Ty běží na Slovensku, respektive v Polsku a je to dáno především tím, že je provozují nadnárodní skupiny se zahraničními aktivitami. Konkrétně Blesk.cz patří pod Ringier Axel Springer, jež provozuje i slovenskou jedničku Aset.sk, a Aukro zaštiťuje Allegro Group.

Klepněte pro větší obrázek
Kde běží největší české weby.

Žádný z největších českých internetových projektů neběží na stoprocentním cloudu. „Podle našeho odhadu ani jeden z této stovky webů nepoužívá čistě cloudové řešení. I na tomto vzorku se tak ukazuje, že cloud stále není spásné řešení pro každé nasazení, ale jde spíše o evoluci virtuálních serverů,“ myslí si šéf SuperHosting.cz, Peering.cz a CDN77 Zdeněk Cendra.

Největší weby na světě naopak na cloudu běží hodně. Nedávná analýza společnosti HostCabi nabízí podobné srovnání, jako zdejší SuperHosting, zpracovala však čísla ze 100 tisíc největších stránek na světě. S více než 5 tisíci největšími weby vládne jasně cloudový SoftLayer (nyní IBM), druhý je se zhruba 4 tisíci Amazon, o něco méně má Hetzner Online, čtyřkou je Rackspace a následují ještě OVH, GoDaddy (ten koupil česko-slovenské M.dot) a Google.

Mezi stovkou největších tuzemských webů figurují i Živě.cz, E15.cz, MobilMania.cz a další projekty Mladé fronty. Všechny běží v datovém centru TTC Teleport.

Diskuze (20) Další článek: „Papírový“ webmail od Seznamu si už může vyzkoušet každý uživatel

Témata článku: Web, Internet, Statistiky, Allegro, Axel Springer, Springer, Velká fronta, Casablanca, Zbylý prostor, Největší dodavatel, Jednička, Velká zátěž, Tuzemský web, Netmonitor, Technické zázemí, Český Web, České Aukro, Nedávná analýza, Nagano, Podobné srovnání


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 102

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139