Kde se dá platit bitcoinem? I po letech je to měna jen pro kryptoanarchisty

  • Počet míst, kde zaplatíte bitcoinem, je stále málo
  • Hlavním důvodem jsme my samotní
  • Bitcoin totiž vnímáme především jako tržní komoditu

Bitcoin, litecoin, kryptoměna… Tak se tyto měny jmenují a říkáme jim peníze, ale je tomu opravdu tak? Má bitcoin a jemu podobní blíže k dolaru, anebo spíše k cenným papírům a obchodovatelným komoditám na světových burzách počínaje ropou a konče uhlím?

Přemýšlíte o bitcoinech opravdu jako o penězích, nebo o tržní komoditě?

Než se podíváme na to, kde lze použít bitcoin jako skutečné peníze, je třeba zodpovědět tuto kruciální otázku, osobně se totiž domnívám, že kryptoměny ještě hodně dlouhou dobu (a možná také nikdy) nebudou fungovat jako klasické peníze pro dostatečně zajímavou skupinu lidí. Tedy nejen pro nadšené early-adoptery a progresivní anarchokapitalisty, kteří chtějí mít co nejmenší vazbu na centrální systém jako takový.

Na otázku, jestli jsou bitcoiny peníze se všemi jejich atributy, nebo běžná tržní komodita, si ostatně může mentálně odpovědět každý z vás:

Představte si, že vám věnuji částku 0,0548 BTC.

Tak a teď pozor! Pokud jste se v duchu zamysleli, kolik tato částka asi představuje v amerických dolarech a českých korunách – mimochodem dělá to dle aktuálního kurzu okolo 17 tisíc Kč, uvažujete o bitcoinu jako o tržní komoditě. O čemsi, co chcete jen proto, že to dříve či později opět směníte do nějakých skutečných peněz, za které si teprve něco koupíte.

Pokud je však pro vás 0,0548 BTC prostě 0,0548 BTC a tuto hodnotu nemáte potřebu vyjádřit žádnou klasickou měnou, pak jsou pro vás bitcoiny skutečně peníze. Stejné peníze jako ty, které si vyděláte a údaj z výplatní pásky nejspíše také v duchu nepřevádíte třeba zrovna na dolary.

Bitcoin zatím jako peníze používají jen nadšenci

Pokud patříte do tohoto druhého tábora, troufám si tvrdit, že jste skutečný endemit, kryptoměnový hajp v druhé polovině loňského roku totiž nezpůsobili lidé jako vy, ale ti první – ti, kteří bitcoin nakupovali s vidinou zhodnocení reálných peněz: dolarů, eur, korun... Mentálně tedy nenakupovali jakési kryptoplatidlo, ale spíše akcie, dluhopisy, zlato a hektolitry pomerančového džusu.

Ve stejném duchu, a ke kryptoměnám vlastně shovívavě v tom smyslu, že bitcoin netřeba omezovat, se nedávno v rozhovoru na Lupa.cz vyjádřil i viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl, který tento paradox okomentoval slovy:

Klepněte pro větší obrázek

„Všimněte si také té obrovské nelogičnosti, kterou řada příznivců obhajuje kryptoměny ve veřejném prostoru, když říkají: „Podívejte se, jak jsou kryptoměny úspěšné, jejich hodnota v dolaru nebo v korunách narostla o XY %.“ To je z mého pohledu naprostý nesmysl, protože v ten okamžik dotyčný sám přiznává, že se k dané kryptoměně chová jako k investici (zhodnocení) a ne jako k penězům. Přepočítává hodnotu neustále do konvenční měny, což je podle mého názoru v rozporu se základní ideou kryptoměny jako peněz. Lidé, kteří se takto chovají, totiž naznačují, že mají v plánu dříve či později z této komodity vystoupit, prodat ji, a ne ji využívat k placení, a tedy ji držet.“ – Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB pro Lupa.cz

Kryptoměny jako peníze tedy nyní fungují spíše jako jejich popularizační doplněk, který má praktický smysl hlavně tehdy, pokud jste ke kryptoměně přišli tím nejpřirozenějším možným způsobem – bez účasti tradiční ekonomiky. Takovému způsobu se nejvíce přibližuje jejich těžba.

Když jsem si na podzim vytěžil několik XMR (monero), získal jsem kryptoměnu bez jakékoliv konverze z tradiční měny (vytěžil jsem je na cloudovém hostingu, za který jsem také nezaplatil v klasické měně). Moje kryptopeníze vznikly z ničeho a neměly žádnou minulost. Kdybych si za ně nyní něco koupil, bylo by to elegantní a logické.

Kolegové z E15.cz nakupují bitcoinem bagetu v Subwayi:

Ale teď si představte, že si třeba na CoinBase převodem z běžného bankovního účtu nakoupím bitcoiny za 10 000 korun, načež vyrazím do Subwaye, kde si za ně poněkud krkolomným způsobem a za nutné asistence personálu řetězce pořídím obloženou bagetu. Proč proboha? Leda snad proto, že jsem původní vklad zhodnotil, a bagetu tedy platím z výnosu. Tím ale opět popírám bitcoin jako peníze, protože se jedná o zhodnocení oproti klasickým penězům – v případě českého Subwaye tedy vůči koruně.

Kde se dá (také) platit bitcoinem

Ačkoliv ještě nedávno umožňovala platbu v bitcoinech hromada velkých firem včetně Microsoftu, WordPressu nebo třeba Steamu, většina z nich postupně podporu v tichosti ukončila. Jedním z hlavních důvodů je obrovská volatilita kurzu k dolaru v posledním roce.

Klepněte pro větší obrázek
Heatmapa obchodníků v Česku, kteří přijímají kryptoměny (coinmap.org)

Coinmap.org – Průběžně aktualizovaná mapa obchodníků, kteří přijímají kryptoměny. V Česku jich web eviduje několik set. Jedná se o drobné obchůdky a živnostníky.

Alza – E-shop nabízí jako platební metodu bitcoin skrze bránu BitcoinPay.

Netbox – Platbu v BTC za služby nabízí také internetový poskytovatel Netbox a provozovatel IPTV Kuki.

Paralelní Polis – Pražské doupě kryptoanarchistů provádí osvětu, organizuje přednášky, nabízí coworking a kávu za bitcoin.

iZlato – E-shop se šperky taktéž akceptuje platbu v kryptoměnách

Ve světě:

Průběžně aktualizovaný seznam – Snaží se jej udržovat web 99bitcoins.com a eviduje desítky webových služeb. Už v době přípravy článku byl však zastaralý. Stále například eviduje Microsoft (Windows Store, Xbox Live).

Webový hosting hromada webových hostingů umožňuje platbu v BTC.

CheapAir – Vyhledávač letenek nabízí platbu bitcoinem.

Expedia – Platbu v bitcoinech skrze CoinBase nabízí třeba vyhledávač letů a hotelů Expedia.

Newegg – Bitcoiny přijímá také e-shop s elektronikou Newegg.

ExpressVPN – Rychlé VPNKo zaplatíte bitcoinem

A hromada dalších. Nutno ovšem podotknout, že podpora se opravdu mění a mnozí ti, kteří platbu v BTC ještě před pár měsíci nabízeli, to již neumožňují.

Nepřítelem bitcoinu jako peněz jsou pomalé transakce a volatilita

Bitcoin a další kryptoměny nefungují jako peníze ještě ze dvou důvodů. Tím prvním je způsob transakce v kryptoměnových systémech. Jak už jsme psali v článku Jak fungují kryptoměny: Za oponou se odehrává perfektně organizovaný chaos, převod z jedné peněženky do druhé je zdlouhavý a jeho dostatečné ověření může trvat i dlouhé hodiny.

To by bylo při nákupu zboží v kamenném obchůdku nemožné, a tak se obchodníci spokojí jen s tím, že samotná transakce započne, případně že započne skrze některou z partnerských bitcoinových platebních bran. Je to patrné i z videa výše z bagetárny Subway.

Klepněte pro větší obrázek
Divoký vývoj kurzu BTC k USD v posledních třech měsících. Kdyby se stejným způsobem měnil kurz CZK k USD, nákup zboží obchodovaného v dolarech (třeba zrovna elektroniky) by byl slušně řečeno... Nepěkný.

Mnohem závažnější slabinou bitcoinových mikroplateb a důvodem, proč s nimi mnozí skončili, je ohromná volatilita bitcoinu a výše poplatků v posledním roce, kdy se kurz k dolaru skokově měnil prakticky během minut.

A jelikož obchodníci nežijí v Liberlandu, nevedou účetnictví v BTC, nenakupují elektřinu a zboží v BTC, kurz k reálné měně je při prodeji jejich vlastního zboží a služeb velmi zajímá. Pokud divoce osciluje sem a tam, mohli by snadno prodělat.

Bitcoin jako peníze potřebuje k popularizaci svůj „Lidl“

Bitcoin by se mohl v českých podmínkách a s trochou nadsázky masově rozšířit snad pouze tehdy (vedle jeho kurzové stabilizace), pokud byste jím mohli zaplatit v Lidlu a dalších velkých řetězcích. Ostatně díky tomuto každodennímu nakupování a obměně platebních terminálů se před lety v Česku rozšířily bezkontaktní platební karty.

Realita je však jiná a při pohledu na kamenné obchodníky, kteří přijímají BTC, je zjevné, že se jedná o nadšence, popularizátory, anarchisty v dobrém slova smyslu, ale prakticky o žádného velkého prodejce. Ano, pokud chcete zajít na kávu v Paralelní Polis, anebo toužíte zakoupit kosmetiku ze Sibiře, v Praze i mnoha dalších městech najdete desítky krámků, kde můžete provést transakci v bitcoinech, ovšem ke každodennímu použití to má opravdu daleko.

Jedinou výjimkou je v českých podmínkách Alza, která už nějaký pátek nabízí jako jednu z platebních metod bránu BitcoinPay. A vzhledem k tomu, že nabídka tohoto e-shopu je širokospektrální, je to opravdu jeden z mála způsobů, jak za kryptoměny pořídit téměř cokoliv počínaje novým mobilem nebo třeba laptopem, a konče sekačkou a dámským epilátorem.

Kdyby podobnou platební bránu nabídly i další velké e-shopy, mohly by kryptoměnu jako platidlo ještě více zpopularizovat (stejně jako před lety ony řetězce bezkontaktní platby).

Ovšem ani v takovém případě by se kryptopeníze automaticky nestaly skutečnými penězi se vším všudy, chybí jim totiž sama komplexní a svébytná funkční kryptoekonomika. Ta by snad mohla fungovat jen v Liberlandu nebo v jiném relativně uzavřeném systému, kde se zhroutila místní měna.

Jak bezpečně platit kartou na internetu? Vyzkoušejte virtuální či jednorázové

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc. Do této kategorie řadíme také digitální tokeny NFT.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (67) Další článek: Alexa zamíří na počítače ve formě aplikace, předinstalována bude na nových noteboocích

Témata článku: Microsoft, Windows, Kryptoměny, Bitcoin, Steam, Peníze, Ethereum, Praha, Litecoin, Investice, Xbox, Monero, Lidl, Cena bitcoinu, Netbox, Whois, Hlavní důvod, Druhá polovina, Stejný duch, Sibiř, Wordpress, Kamenný obchůdek, Aktualizovaný seznam, Poslední rok, Americký dolarBude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

Bude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

**Meta má zjednodušit pravidla a být ke všem spravedlivá **Facebook s Instagram věnují samostatný odstavec bradavkám **Pravidla ale neřeší nebinární, transsexuální a intersexuální osoby

Petr Urban
InstagramFacebookSociální sítě
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Telefon jako kapesní skener v klubech. Vědci přišli se snadnou metodou pro detekci drog v nápojích

Telefon jako kapesní skener v klubech. Vědci přišli se snadnou metodou pro detekci drog v nápojích

** Drogy nasypané do nápojů jsou stále velkým problémem ** Jejich odhalení a dokázání je časově i technicky velmi náročné ** K detekci GHB v nápoji nově poslouží jakýkoliv smartphone

Martin Chroust
StudieDrogySmartphony
Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Služba Google Wallet (Peněženka Google) schlamstla před několika měsíci platební aplikaci Google Pay. Díky tomu se původní platforma rozrostla o další funkce. Je zde však i prostor pro zlepšení.

Jan Spěšný
Americký Bradley je už v Polsku. Někdejší odpověď na sovětské BMP vystrašila i Saddáma

Americký Bradley je už v Polsku. Někdejší odpověď na sovětské BMP vystrašila i Saddáma

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče