Kdo hacknul koho? Čína s Amerikou se opět předhánějí v obviněních

V posledních dnech se opět vyostřil spor mezi Čínou a Amerikou, tentokrát kvůli aktivitě jejich hackerů. Administrativa Joea Bidena nejdříve začátkem týdne obvinila komunistický stát, že dlouhodobě a systematicky kyberneticky útočí na americké podniky, načež Čína v úterý reagovala prohlášením, že útoky ve skutečnosti probíhají z americké strany a jsou mířeny na čínské vědecké, letecké a technologické instituce. A pak se ještě objevila záhadná informace o údajných útocích z loňského podzimu.

Emotivně o tom na tiskové konferenci mluvil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien. Sdělil, že Amerika by měla začít být upřímná a že její obvinění se nemají o co opřít, slouží jen k politickým útokům a utlačování Číny.

Čao Li-ťien přidal i čísla a citoval loňskou analýzu čínské kyberbezpečnostní společnosti 360 Security Technology, podle které Amerika každoročně provádí v internetovém prostoru nejvíce útoků. CIA má podle jejích zjištění stát za několika pokusy o infiltrování klíčových čínských společností a vládních institucí a USA se o to má pokoušet více než 10 let.

Ostrá reakce Číny přišla v reakci na jiné ostré prohlášení Ameriky. Ta začátkem týdne s jistotou uvedla, že země zneužila chyby v Microsoft Exchange Serveru a vedla rozsáhlou sérii útoků, při kterých bylo napadeno tisíce firem (včetně českých). Amerika obvinění vznesla ve stejný čas jako EU, NATO, Austrálie, Japonsko, Nový Zéland, Kanada a Velká Británie, přičemž Biden uvedl, že Peking sice útoky přímo nenařídil, ale hackerům poskytuje ochranu.  

„Amerika opakovaně provedla proti Číně bezdůvodné útoky a podle se snaží poškodit čínskou kyberbezpečnost,“ povzdechl si na Twitteru Liu Pengyu, mluvčí čínské ambasády ve Washingtonu. Podle něj jsou obvinění starý trik, který USA používá dlouhodobě, takže nic nového.

Přitom i Microsoft, jenž byl ve středobodu březnových útoků, vyhodnotil, že za nimi stála Čína a s největší pravděpodobností šlo o státem koordinovanou aktivitu.

Komunistická země ale odpověděla ještě další obviněním, podle kterého američtí hackeři jen loni mezi srpnem a říjnem údajně zaútočili na 2426 serverů, aby si je připravili pro pozdější převzetí. Obětí měly být i univerzity, úřady a železniční společnost. Informaci ovšem zveřejnil server Global Times, který je hlásnou troubou komunistické strany a opakovaně byl obviněn z toho, že zveřejňuje nesmysly. Pro tvrzení v případě údajných hackerských útoků neposkytl žádné důkazy.

Diskuze (2) Další článek: Vyzkoušeli jsme CBL-Mariner 1.0. První linuxový operační systém od Microsoftu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,