Kdo hacknul koho? Čína s Amerikou se opět předhánějí v obviněních

V posledních dnech se opět vyostřil spor mezi Čínou a Amerikou, tentokrát kvůli aktivitě jejich hackerů. Administrativa Joea Bidena nejdříve začátkem týdne obvinila komunistický stát, že dlouhodobě a systematicky kyberneticky útočí na americké podniky, načež Čína v úterý reagovala prohlášením, že útoky ve skutečnosti probíhají z americké strany a jsou mířeny na čínské vědecké, letecké a technologické instituce. A pak se ještě objevila záhadná informace o údajných útocích z loňského podzimu.

Emotivně o tom na tiskové konferenci mluvil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien. Sdělil, že Amerika by měla začít být upřímná a že její obvinění se nemají o co opřít, slouží jen k politickým útokům a utlačování Číny.

Čao Li-ťien přidal i čísla a citoval loňskou analýzu čínské kyberbezpečnostní společnosti 360 Security Technology, podle které Amerika každoročně provádí v internetovém prostoru nejvíce útoků. CIA má podle jejích zjištění stát za několika pokusy o infiltrování klíčových čínských společností a vládních institucí a USA se o to má pokoušet více než 10 let.

Ostrá reakce Číny přišla v reakci na jiné ostré prohlášení Ameriky. Ta začátkem týdne s jistotou uvedla, že země zneužila chyby v Microsoft Exchange Serveru a vedla rozsáhlou sérii útoků, při kterých bylo napadeno tisíce firem (včetně českých). Amerika obvinění vznesla ve stejný čas jako EU, NATO, Austrálie, Japonsko, Nový Zéland, Kanada a Velká Británie, přičemž Biden uvedl, že Peking sice útoky přímo nenařídil, ale hackerům poskytuje ochranu.  

„Amerika opakovaně provedla proti Číně bezdůvodné útoky a podle se snaží poškodit čínskou kyberbezpečnost,“ povzdechl si na Twitteru Liu Pengyu, mluvčí čínské ambasády ve Washingtonu. Podle něj jsou obvinění starý trik, který USA používá dlouhodobě, takže nic nového.

Přitom i Microsoft, jenž byl ve středobodu březnových útoků, vyhodnotil, že za nimi stála Čína a s největší pravděpodobností šlo o státem koordinovanou aktivitu.

Komunistická země ale odpověděla ještě další obviněním, podle kterého američtí hackeři jen loni mezi srpnem a říjnem údajně zaútočili na 2426 serverů, aby si je připravili pro pozdější převzetí. Obětí měly být i univerzity, úřady a železniční společnost. Informaci ovšem zveřejnil server Global Times, který je hlásnou troubou komunistické strany a opakovaně byl obviněn z toho, že zveřejňuje nesmysly. Pro tvrzení v případě údajných hackerských útoků neposkytl žádné důkazy.

Diskuze (2) Další článek: Vyzkoušeli jsme CBL-Mariner 1.0. První linuxový operační systém od Microsoftu

Témata článku: Microsoft, Bezpečnost, Twitter, Japonsko, USA, Čína, CIA, Hacking, Evropská unie, Velká Británie, Austrálie, Kanada, NATO, Amerika, Security Technolog, Loňsko, Útok, Nový Zéland, Tisková konference, Cin, Global times, Obvinění, Joe Biden, Peking, WashingtonSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Už nikdy nebudete muset platit za aplikace plnou cenu. Poradíme, jak se dá při nákupu ušetřit

Už nikdy nebudete muset platit za aplikace plnou cenu. Poradíme, jak se dá při nákupu ušetřit

** Poradíme jak ušetřit nákupem aplikací ** Tyto služby a aplikace vám pomohou nezmeškat zajímavé slevy ** Většinou se specializují čistě na Android nebo iOS

Martin Miksa
Obchod s aplikacemiMobilní aplikace
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony