Kdo je nový šéf Cisca a co od něj čekat

Vládu nad gigantem Cisco po dvacetileté éře Johna Chamberse přebírá Chuck Robbins. Popisujeme, co od něj čekat a co je vlastně zač.

S Johnem Chambersem jsem se poprvé osobně setkal před pár lety na konferenci v San Diegu. Jako novinář jsem čekal v první řadě na jeho vystoupení před několika desítkami tisíc lidí. Prohlížel jsem si poznámky a hleděl si svého, když mi najednou někdo zaklepal na rameno. „Co byste chtěl dnes slyšet? O čem bych měl mluvit?“ ptal se se zvídavým výrazem aktivní šedesátník. Byl to Chambers, který se zrovna chystal na pódium a procházel hledištěm. Se značným překvapením jsem se zmohl pouze na to, že bych rád slyšel „cokoliv“.

Od té doby jsem měl možnost s dlouholetým šéfem jedné z největší a nejúspěšnějších technologickým firem světa mluvit několikrát, ať už na podobných akcích nebo při pravidelných kvartálních konferenčních hovorech k finančním výsledkům. Vždy jsem si všímal jeho nefalšované přívětivosti a zájmu o to, co protistrana říkala, jaké měla poznámky a na co se ho ptala. To se odráželo i na jeho oblibě ve firmě.

Chambers stál v čele giganta Cisco Systems od roku 1995 a firmu provedl velice úspěšným obdobím. Akcie za tu dobu vyrostly ze čtyř dolarů za kus na současných téměř třicet dolarů. Rok před Chambersovým nástupem do funkce Cisco vykazovalo roční tržby ve výši 1,2 miliardy dolarů, v loňském roce už to bylo přes 47 miliard.

Chambers je klíč k budoucnosti

Společnost má nyní hodnotu na burze kolem 150 miliard dolarů. John Chambers byl při tom, když Cisco mělo podobnou auru, jako dnes mají minimálně o generaci mladší technologické společnosti jako Google, Facebook a další ještě mladší. Cisco definovalo éru síťové komunikace a i dnes před switche, routery a další „krabičky“ společnosti proudí významná část internetových dat a funguje na nich řada firemních počítačových sítí.

Klepněte pro větší obrázek
Chuck Robbins. Ilustrace: E15

Do veleúspěšného byznysu Cisca nicméně v posledních letech začaly promlouvat výrazné novinky na síťovém trhu (sítě už nemusí být nutně spojeny pouze s hardwarem a onu „magii“ lze dělat díky softwaru a za pomocí komoditního železa). Mnoho akcionářů a odborníků si už delší dobu přálo, aby pětašedesátiletý Chambers odešel do důchodu a pozici výkonného ředitele uvolnil někomu mladšímu. Bylo mu vytýkáno, že pouze reaguje na změny, než aby je vytvářel.

Manažerovi se základním ročním platem přesahujícím 20 milionů dolarů se ale pryč vůbec nechtělo a svůj odchod neustále oddaloval. Chambers má život CEO jedné z nejvýznamnějších firem světa rád. Líbí se mu cestování firemním tryskáčem a setkávání se s významnými osobnostmi z celého světa. Cisco má a historicky mělo významný dopad na americkou ekonomiku a Chambers se skrze tento vliv snažil tlačit změny skrze politiky. Naposledy se třeba zasazoval o nižší zdanění příjmů ze zahraničí. Cisco nějakou dobu například kupovalo firmy pouze mimo Spojené státy.

Proč ale pořád píšu o Chambersovi, když tento text má být především o někom jiném, a sice o jeho nástupci? Je to jednoduché – Chambers nastavil Ciscu takový kurz a ponechal si v něm takový vliv, že Chuck Robbins, který za pár týdnů na nejvyšší křeslo usedne, bude z Chambersova odkazu těžit minimálně několik prvních let.

Stále pod jeho vlivem

„Robbins bude podléhat Chambersově vlivu a umožní mu stále mít na Cisco dopad,“ shodují se mnozí zaměstnanci. Chambers se svého vlivného života a Cisca skutečně nechce vzdát a i když už nebude ředitelem, ponechal si pozici výkonného předsedy představenstva. Z ní bude do chodu neustále mluvit a i nadále bude chtít cestovat a setkávat se s významnými zákazníky a představiteli vlád. Odstupující CEO na konferenčním hovoru sám uvedl, že 50 až 75 procent svého času chce nadále pracovat pro Cisco a že novému šéfovi bude chtít „rok nebo dva“ pomáhat.

Klepněte pro větší obrázek
Budu pokračovat. Chuck Robbins.

„Budeš řídit tuhle společnost. Udělej z ní IT firmu číslo jedna,“ sdělil Chambers Robbinsovi při symbolickém předávání žezla. To byl Chambersův ambiciózní plán, udělat z Cisca největší technologickou firmu světa, ať už se to definuje jakkoliv. „Jsme společnost, která se neustále mění a zlepšuje a která ví, jak zůstat v kurzu,“ řekl při mé poslední prosincové návštěvě v sídle společnosti v San José.

Chuck Robbins může být velice schopným realizátorem tohoto plánu. „Věřím, že naše strategie funguje,“ uvedl a jasně tak naznačil, že chce ve stopách svého předchůdce pokračovat. Robbins byl ostatně z velké části spolutvůrcem aktuálního Cisca. Do firmy přišel dva roky po Chambersovi (1997) a v posledních letech fungoval jako viceprezident pro mezinárodní obchod a partnery.

Během restrukturalizace postupně předělal to, jak obchodní týmy ve firmě fungují a dokázal u Cisca udržet ony partnery. Jde o kritickou část byznysu společnosti, přes kterou stále teče 80 procent všech tržeb. Robbinsovi se vedle toho podařilo rozšířit i přímé prodeje. Sekce, které Robbins doposud šéfoval, pohání celé Cisco.

Pod velkým tlakem

Robbins je z podobného obchodního těsta, jako Chambers. Jako vystudovaný matematik a softwarový inženýr to mimo jiné dobře umí s tabulkami. Robbins se po škole několik let živit jako vývojář bankovních aplikací a několikrát prokázal, že technologiím a trendům kolem rozumí.

Klepněte pro větší obrázek
V IT se dějí největší změny, které se kdy děly. Chuck Robbins.

Stál mimo jiné za velkou řádkou akvizic v posledních letech, v rámci kterých do společnosti přišlo několik inovativních firem. Jde mimo jiné i o pražské Cognitive Security, které Cisco koupilo a na jejichž základě vybudovalo na Karlově náměstí výzkumné a vývojové centrum pro kybernetickou bezpečnost. To je oblast, kterou Robbins aktivně budoval a prosazoval (vedle nástrojů pro komunikaci a spolupráci).

Robbinsova cesta za největší IT společností světa každopádně nebude jednoduchá. „V IT se v poslední době dějí největší změny, které se kdy děly. Je jich hned několik naráz. Šéfové IT oddělení tlačí na dodavatele a neustále říkají, abychom se pohybovali rychleji,“ řekl mi nedávno v rozhovoru. A právě ten rychlejší pohyb ne vždy Ciscu úplně jde. Tradiční podnik bojuje s mladou konkurencí a novými poměry na trhu, což někdy bolí.

Síťové technologie stále tvoří kolem 70 procent celkových tržeb společnosti. Chuck Robbins aktuálně hodně mluví o tématech, jako jsou chytré senzory, čipy a internet věcí. Když se z nich budou generovat data, bude je třeba někudy (sítěmi) přenášet a někde zpracovávat a skladovat (na serverech Cisca, což je aktuálně velice rostoucí divize). Tam chce být Cisco silné.

Masivní reorganizace

I kvůli změnám proto došlo na masivní reorganizaci, kde Robbins opět hrát významnou roli. Cisco propustilo 25 tisíc lidí a od podzimu vyměnilo 30 procent manažerů. Hodně se začaly přestavovat jednotlivé týmy tak, aby více spolupracovaly a dělalo se na více integrovaných systémech. Z celkových 75 tisíc zaměstnanců se tyto přesuny týkaly 30 tisíc lidí. Cisco v posledních dvou letech realizovalo více než deset akvizic a vše potřebovalo sladit. Restrukturalizace pokračuje i letos a vyjít má až na 600 milionů dolarů. Robbins bude chtít (a bude muset) více investovat do softwaru, bezpečnosti a ještě více integrovat a zjednodušit nabídku.

 

Chuck Robbins (49)

Vyrostl v Západní Virginii, vystudoval univerzitu v Severní Karolíně se zaměřením na matematiku a počítačové vědy.

Po škole pracoval jako vývojář pět let pro North Carolina National Bank, dnes Bank of America.

Před příchodem do Cisca pracoval také pro konkurenta Wellfleet.

Do Cisca nastoupil v roce 1997, prošel několika pozicemi a naposledy působil jako viceprezident pro ochod a partnery.

Je aktivním členem organizace proti domácímu násilí na ženách, její členové poskytují pomoc a přístřeší týraným ženám.

Je na Twitteru pod jménem @ChuckRobbins.

 

I tak je ale pro mnohé jmenování Chucka Robbinse na pozici výkonného ředitele překvapením. Chambers vždy na veřejnosti více ukazoval jiné osobnosti z týmu, zejména technologickou šéfku Padmasree Warrior a viceprezidenta pro vývoj Roba Lloyda, který předtím zastával dosavadní pozici Robbinse. Své ale jistě sehrál již zmiňovaný fakt, že Robbins byl Chambersovi oddaný a že nehodlá nijak výrazně odbočovat z narýsované cesty.

Robbins je v Ciscu i mezi zákazníky a partnery oblíbený díky svému velikému smyslu pro humor. Během mé poslední návštěvy v centrále společnosti neustále předkládal skutečně vtipné hlášky a dokázal pohotově reagovat na okolí. Skoro to vypadá, jako by nic nebral vážně. To je ale jenom zdání.

Cisco má ve svém sídle profesionální studio, kde se natáčí pořady a materiály pro zákazníky, partnery a veřejnost. Společně s Robbinsem jsem se jednoho takového natáčení zúčastnil. Zrovna měl jako hosta jednoho z ředitelů basketbalové ligy NBA, protože sport je oblast, kde se přenosy dat a internet věcí hodně řeší. Ještě před zapnutím kamer byl Robbins samý fór a ležérní vystupování. Jakmile se ale rozsvítilo červené světýlko, stal se z něj naprostý profesionál.

Diskuze (1) Další článek: Rdio hledá zbrań proti bezplatnému Spotify. Má to být nový paušál Select

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,