Kdo má datovou schránku, daňové přiznání už nemusí podávat elektronicky

Už šestý den leží prezidentovi na stole digitalizační balíček DEPO, kterým poslanci a senátoři schválili úpravy některých zákonů souvisejících s elektronizací veřejné správy. Mimo jiné od 1. ledna 2023 zavádí automatické zřizování datové schránky běžným fyzickým osobám, jakmile poprvé využijí elektronickou identitu (eObčanka, mojeID, bankovní identita, NIA ID…).

V původním článku jsme mylně informovali, že datová schránka s sebou nese nejen možnosti, ale také povinnosti. Konkrétně všichni, kdo mají datovky, musí daňové přiznání na finanční úřad podat elektronicky, nikoliv listinnou formou. Za tu by úřad vystavil pokutu.

Takhle to fungovalo v minulosti, avšak po loňské novele daňového řádu už povinnost podávat elektronické přiznání mají pouze ti, kdo mají datovou schránku zřízenou ze zákona.

Má-li daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnu datovou schránku, která mu byla zřízena ze zákona, nebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je povinen formulářové podání učinit pouze elektronicky podle odstavce 2 písm. c), a to datovou zprávou odeslanou způsobem uvedeným v § 71 odst. 1.“.

Datovka je ze zákona povinná pro všechny orgány veřejné moci, právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku a některé další typy podnikatelů, jako jsou advokáti, daňoví poradci, insolvenční správci, znalci nebo soudní překladatelé. Od 31. března 2023 bude automaticky zřizována i podnikajícím fyzickým osobám. Avšak u běžných fyzických osob povinná není a nebude.

Za tip a upozornění děkujeme našemu čtenáři Markovi T.

Diskuze (29) Další článek: Operační paměti DDR5 už v roce 2023 budou mít vyšší podíl než DDR4

Témata článku: eGovernment, Identita občana, Datová schránka, Zákon, Fyzické osoby, Identita, Povinnost, Veřejná správa, Dan, Daňové přiznání, Finanční úřad, Datové schránky, DEPO, NIA ID, Zřizování