Nvidia má vážný zájem o Arm, obchod je už na spadnutí (aktualizováno)

Zdroj: Nvidia
Nvidia má vážný zájem o Arm, obchod je už na spadnutí (aktualizováno) | Zdroj: Nvidia

Aktualizováno 3. srpna: Nvidia je podle Bloombergu v pokročilé fázi vyjednávání a o akvizici Armu se má rozhodnout v nadcházejících týdnech. Analytici odhadují, že by Softbank mohl inkasovat okolo 55 miliard dolarů, zhruba o dvě třetiny více, než kolik za Arm zaplatil před čtyřmi lety.

Jen pro představu – tržní hodnota Nvidie za stejné období vzrostla osminásobně, kapitalizace AMD je dokonce 19× vyšší. Intel si polepšil o 23 %, jeho akcie nicméně od začátku roku výrazně klesají.


Původní článek z 23. července: Minulý týden se provalila zpráva, že japonský Softbank se možná bude chtít zbavit společnosti Arm, která vyvíjí stejnojmenné procesory. Podle zdrojů Bloombergu je mezi vážnými zájemci Nvidia.

Pro amerického výrobce by šlo o největší obchod v historii. Loni odkoupil Mellanox Technologies za 6,9 miliardy, což mu otevřelo cestu k síťovým technologiím využívaným v superpočítačích a datacentrech. Arm je ale jiná liga. Softbank za něj před čtyřmi lety zaplatila 32 miliard dolarů a od té doby musela hodnota výrazně stoupnout.

Bloomberg tvrdí, že kolem Armu již krouží také jiné společnosti. Insideři tohoto listu ale nechtějí prozradit nikoho konkrétního. Řekli jen to, že Apple zájem nemá. Žádná ze společností však nechtěl tyto spekulace komentovat.

Pro Nvidii i Apple by akvizice byla přínosná z hlediska patentů i vyvíjených technologií. Nvidia by navíc mohla srovnat krok s Intelem a AMD, takže by mohla dělat kromě grafických čipů také procesory.

Jenže Arm je velmi specifická firma. Navrhuje procesorové a grafické architektury a konkrétní čipy, ale sama si je nevyrábí ani nenechává vyrábět. Obchodní model Armu je takový, že vyvinuté technologie licencuje ostatním (dnes mj. též Nvidii a Applu). A jen těžko si lze představit, že by své technologie konkurentům licencovaly společnosti jako Apple nebo Nvidia. V případě Armu by ale musely, podmínky stanovené antimonopolními úřady by jiné chování nepřipustily.

Diskuze (40) Další článek: Trump chce zakázat TikTok, síti teď hodil záchranné lano Microsoft

Témata článku: Technologie, Apple, Hardware, Byznys, AMD, Intel, Procesory, Nvidia, ARM, Akvizice, Softbank, Bloomberg, Antimonopolní úřad, Procesor, Mellanox Technologies, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czNová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Dva systémy v jednom. Přehled virtualizačních nástrojů

Dva systémy v jednom. Přehled virtualizačních nástrojů

Díky virtualizaci lze jednoduše provozovat druhý operační systém nad tím hlavním. Může posloužit pro experimenty, ale také plnohodnotnou práci. A to i v podobě, kdy o virtualizaci nemusíte vůbec vědět.

Stanislav Janů
Software
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy