Nvidia | ARM

Nvidia má vážný zájem o Arm, obchod je už na spadnutí (aktualizováno)

Zdroj: Nvidia
Nvidia má vážný zájem o Arm, obchod je už na spadnutí (aktualizováno) | Zdroj: Nvidia

Aktualizováno 3. srpna: Nvidia je podle Bloombergu v pokročilé fázi vyjednávání a o akvizici Armu se má rozhodnout v nadcházejících týdnech. Analytici odhadují, že by Softbank mohl inkasovat okolo 55 miliard dolarů, zhruba o dvě třetiny více, než kolik za Arm zaplatil před čtyřmi lety.

Jen pro představu – tržní hodnota Nvidie za stejné období vzrostla osminásobně, kapitalizace AMD je dokonce 19× vyšší. Intel si polepšil o 23 %, jeho akcie nicméně od začátku roku výrazně klesají.


Původní článek z 23. července: Minulý týden se provalila zpráva, že japonský Softbank se možná bude chtít zbavit společnosti Arm, která vyvíjí stejnojmenné procesory. Podle zdrojů Bloombergu je mezi vážnými zájemci Nvidia.

Pro amerického výrobce by šlo o největší obchod v historii. Loni odkoupil Mellanox Technologies za 6,9 miliardy, což mu otevřelo cestu k síťovým technologiím využívaným v superpočítačích a datacentrech. Arm je ale jiná liga. Softbank za něj před čtyřmi lety zaplatila 32 miliard dolarů a od té doby musela hodnota výrazně stoupnout.

Bloomberg tvrdí, že kolem Armu již krouží také jiné společnosti. Insideři tohoto listu ale nechtějí prozradit nikoho konkrétního. Řekli jen to, že Apple zájem nemá. Žádná ze společností však nechtěl tyto spekulace komentovat.

Pro Nvidii i Apple by akvizice byla přínosná z hlediska patentů i vyvíjených technologií. Nvidia by navíc mohla srovnat krok s Intelem a AMD, takže by mohla dělat kromě grafických čipů také procesory.

Jenže Arm je velmi specifická firma. Navrhuje procesorové a grafické architektury a konkrétní čipy, ale sama si je nevyrábí ani nenechává vyrábět. Obchodní model Armu je takový, že vyvinuté technologie licencuje ostatním (dnes mj. též Nvidii a Applu). A jen těžko si lze představit, že by své technologie konkurentům licencovaly společnosti jako Apple nebo Nvidia. V případě Armu by ale musely, podmínky stanovené antimonopolními úřady by jiné chování nepřipustily.

Diskuze (40) Další článek: Trump chce zakázat TikTok, síti teď hodil záchranné lano Microsoft

Témata článku: Technologie, Hardware, Byznys, Apple, Intel, AMD, Procesory, Nvidia, ARM, Akvizice, Softbank, Antimonopolní úřad, Procesor, Bloomberg


Určitě si přečtěte

Používáte Disk Google? Tak si dejte pozor: od října začne automaticky vysypávat koš
Vladislav Kluska
Disk GoogleÚložištěGoogle
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 59

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 21

David Polesný
VánoceNotebooky
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Obří GeForce RTX 3090 vyfocená ve skříni. Moc místa vám nezbyde
Karel Javůrek
GeForce RTX 3000Grafické kartyNvidia
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle