Končí jedna éra legendární poznámkové aplikace. Evernote koupila italská firma Bending Spoons

Softwarový nástroj Evernote, určený pro psaní poznámek a správu úkolů, koupila italská firma Bending Spoons, zabývající se vývojem mobilních aplikací. Společnost se sídlem v Miláně je známá především díky aplikacím pro iOS, jako jsou Splice, 30 Day Fitness, Live Quiz a Remini.

V příspěvku na webu generální ředitel Evernote Ian Small uvedl, že Bending Spoons převezme Evernote v rámci transakce, která by měla být dokončena počátkem roku 2023. „Pro Evernote je toto rozhodnutí dalším strategickým krokem na naší cestě stát se prodlouženou rukou vašeho mozku,“ napsal.

Poznámková aplikace Evernote

Společnost EverNote Corporation (tehdy s velkým písmenem „N“) založil v roce 2000 rusko-americký podnikatel Stepan Pačikov. Jejími prvními produkty byl software pro rozpoznávání rukou psaného textu ritePen a aplikace pro psaní poznámek a výstřižků z webu EverNote.

V roce 2008 se firma pod vedením nového generálního ředitele Phila Libina zaměřila na web, chytré telefony a také na počítače Apple Mac. Tentýž rok byla také spuštěna webová aplikace. To se (alespoň zpočátku) jevilo jako dobrá strategie. V letech 2010 až 2015 získal Evernote stovky milionů dolarů rizikového kapitálu od investorů jako jsou Sequoia, Meritech Capital či japonská mediální společnost Nikkei.

V roce 2013 byla společnost Evernote oceněna na téměř miliardu dolarů. Pak ale nastaly problémy. Provozní ředitel, jmenovaný v červnu 2015, odešel po pouhých několika měsících. Libin mezitím navázal partnerství se značkami, jako jsou Moleskine a Pfeiffer, a uvedl na trh řadu kancelářského příslušenství pod značkou Evernote, které se však výrazněji neuchytilo.

Turbulentní období

V roce 2015 vystřídal Libina u kormidla bývalý výkonný ředitel Google Glass Chris O'Neill. V říjnu téhož roku firma propustila 18 % zaměstnanců a uzavřela tři ze svých deseti globálních poboček. V srpnu 2018 odešlo několik vrcholových manažerů, včetně technického, finančního a produktového ředitele a šéfa personálního oddělení.

V září 2018 bylo propuštěno dalších 15 % zaměstnanců, což O'Neill zdůvodnil tak, že tento krok byl nutný k nápravě nadměrné expanze a „neefektivity“. Následně na jeho místo nastoupil stávající ředitel Ian Small, který původně šéfoval firmě TokBox.

Pod jeho vedením dosáhla firma pravidelných příjmů ve výši 100 milionů dolarů, milionů platících zákazníků a více než 250 milionů uživatelů. Z velké části se jí však nedařilo udržet krok s konkurenty, jako je Notion, a rozhodla se do značné míry spoléhat na freemiový model, přičemž se vyhnula řadě funkcí pro spolupráci, které implementovali její soupeři.

Bending Spoons kupuje Evernote

Co tedy Bending Spoons nákupem získá? Zdá se, že další užitečnou aplikaci do svého portfolia. Italská firma vytváří aplikace jako je editor videa Splice, 30 Day Fitness, Live Quiz a aplikace pro vylepšování obrázků pomocí umělé inteligence Remini, které mají dohromady asi sto milionů uživatelů.

Generální ředitel Bending Spoons Luca Ferrari říká, že vývojářské studio použije své „patentované technologie“, aby „zvýšilo užitečnost“ a „posílilo dosah“ poznámkové aplikace Evernote. Podmínky dohody nebyly zveřejněny, ale už samotná skutečnost, že Evernote koupila relativně malá firma, a nikoli významný technologický gigant, může být svým způsobem výmluvná.

„Naším posláním v Bending Spoons je trvale pozitivně ovlivňovat naše zákazníky, spolupracovníky a celou společnost. Každý den se miliony lidí po celém světě spoléhají na Evernote při organizaci svého života,“ uvedl Ferrari v prohlášení. „Evernote se proto do portfolia Bending Spoons perfektně hodí a my jsme rádi, že můžeme sloužit jeho velké a loajální zákaznické základně.“

Diskuze (10) Další článek: Takovou výbavu nemá ani auto. Volkswagen představil kancelářské křeslo snů. Hodně divokých snů…

Témata článku: Software, iOS, Google Glass, Akvizice, Evernote, Pfeiffer, Milán, Apple Mac, Italská firma, Meritech Capital, Aplikace, Generální ředitel, Notion, Nikkei, Next Move, Dolar, Remini, Software na Heureka.cz