Korejský poskytovatel internetu žaluje Netflix. Nový seriálový hit Hra na oliheň mu příliš zatěžuje linky

SK Broadband, druhý největší jihokorejský poskytovatel internetu, chce po Netflixu, aby mu platil za zvýšenou zátěž sítě. Jak uvádí agentura Reuters, jde o další kolo soudních přestřelek mezi dodavateli obsahu a vlastníky infrastruktury.

V zemi je „tradicí“, že první těm druhým na provoz přispívají. Amazon, Apple nebo Facebook poskytovatelům internetu posílají ročně miliardy wonů. Dvě společnosti, které se na internetovém provozu podílejí nejvíce, se tomu však brání.

Jak se k věci staví Google, zatím nevíme. Netflixu už ale tamní soudy doporučily, že by poskytovatelům platit měl. Ten se šak proti rozhodnutí odvolal. Americká firma prý hledá způsob, jak se s SK Broadbandem vyrovnat ke spokojenosti obou stran. Korejská společnost však na poplatcích trvá, a tak Netflix zažalovala, že dosud neplní závazky.

Od roku 2018 se prý v síti SK Broadbandu zvýšil provoz Netflixu již 24násobně a počet uživatelů této videopůjčovny stoupl až k pěti milionům. Korejci spočítali, že jen za loňský rok jim tak Netflix dluží 27,2 miliardy wonů (22,9 milionu dolarů).

Hlavním žroutem dat je v září nový seriál Squid Game, u nás uvedený jako Hra na oliheň. Netflix jej natočil právě v Koreji s tamními herci i štábem. Není divu, že je u zákazníků SK Broadbandu tak oblíbený. Podle FlixPatrolu jde momentálně o nejsledovanější seriál nejen v Koreji, ale rovněž globálně. Také v Česku a na Slovensku mu patří první místo.

Podívejte se na trailer Hry na oliheň:

Úspěch tohoto seriálu nejspíš bude chtít Netflix využít ve svůj prospěch. Americká společnost tvrdí, že od roku 2016, kdy do Koreje vstoupila, tam investovala již 700 milionů dolarů a pomohla najít práci pro 16 000 lidí. Jen letos chce do obsahu v tamní produkci napumpovat půl miliardy. U soudu navíc řekla, že ve světě se běžně za využívání sítě neplatí. Jedni tvoří obsah, druzí se starají o jeho doručení. Jediný závazek je tedy mezi poskytovateli internetu a jejich klienty.

Diskuze (45) Další článek: Bývalý šéf projektů Google X varuje před umělou inteligencí: „Vytváříme Boha“

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,