Korejský poskytovatel internetu žaluje Netflix. Nový seriálový hit Hra na oliheň mu příliš zatěžuje linky

SK Broadband, druhý největší jihokorejský poskytovatel internetu, chce po Netflixu, aby mu platil za zvýšenou zátěž sítě. Jak uvádí agentura Reuters, jde o další kolo soudních přestřelek mezi dodavateli obsahu a vlastníky infrastruktury.

V zemi je „tradicí“, že první těm druhým na provoz přispívají. Amazon, Apple nebo Facebook poskytovatelům internetu posílají ročně miliardy wonů. Dvě společnosti, které se na internetovém provozu podílejí nejvíce, se tomu však brání.

Jak se k věci staví Google, zatím nevíme. Netflixu už ale tamní soudy doporučily, že by poskytovatelům platit měl. Ten se šak proti rozhodnutí odvolal. Americká firma prý hledá způsob, jak se s SK Broadbandem vyrovnat ke spokojenosti obou stran. Korejská společnost však na poplatcích trvá, a tak Netflix zažalovala, že dosud neplní závazky.

Od roku 2018 se prý v síti SK Broadbandu zvýšil provoz Netflixu již 24násobně a počet uživatelů této videopůjčovny stoupl až k pěti milionům. Korejci spočítali, že jen za loňský rok jim tak Netflix dluží 27,2 miliardy wonů (22,9 milionu dolarů).

Hlavním žroutem dat je v září nový seriál Squid Game, u nás uvedený jako Hra na oliheň. Netflix jej natočil právě v Koreji s tamními herci i štábem. Není divu, že je u zákazníků SK Broadbandu tak oblíbený. Podle FlixPatrolu jde momentálně o nejsledovanější seriál nejen v Koreji, ale rovněž globálně. Také v Česku a na Slovensku mu patří první místo.

Podívejte se na trailer Hry na oliheň:

Úspěch tohoto seriálu nejspíš bude chtít Netflix využít ve svůj prospěch. Americká společnost tvrdí, že od roku 2016, kdy do Koreje vstoupila, tam investovala již 700 milionů dolarů a pomohla najít práci pro 16 000 lidí. Jen letos chce do obsahu v tamní produkci napumpovat půl miliardy. U soudu navíc řekla, že ve světě se běžně za využívání sítě neplatí. Jedni tvoří obsah, druzí se starají o jeho doručení. Jediný závazek je tedy mezi poskytovateli internetu a jejich klienty.

Diskuze (45) Další článek: Bývalý šéf projektů Google X varuje před umělou inteligencí: „Vytváříme Boha“

Témata článku: Google, Apple, Facebook, Internet, Byznys, Netflix, Amazon, Hudba, filmy, seriály, Jižní Korea, Slovensko, Soudy, AVM, Poskytovatel, Hit, Korea, Obsah, Česká republika, SK Broadband, Hra, Oliheň, Squid Game, Reuters, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Počítače Apple z druhé ruky. Jak na nákup bazarového jablka

Počítače Apple z druhé ruky. Jak na nákup bazarového jablka

Ať už vybíráte první Mac, nebo chcete starší nahradit novějším, pak bude bazarový nákup lákavou variantou. Problémem ale bude především nedostatek kusů ve vhodných konfiguracích.

Stanislav Janů
MacBookTipyApple
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru