Legislativa dohání technologický vývoj. Europoslanci schválili průkopnickou regulaci digitálních gigantů a obsahu na sítích

Evropský parlament schválil dvojici klíčových norem, kterými chce výrazněji regulovat internetové prostředí. Cílem je lépe chránit konkurenční prostředí na internetu a přimět technologické giganty (nejčastěji se zmiňuje Meta a Google), aby aktivněji bojovali proti nezákonnému obsahu a dezinformacím.

Z globálního a historického hlediska jde o unikátní legislativní rámec, kterým chce Evropská unie reagovat na rychlý vývoj technologií a služeb na internetu.

  • Akt o digitálních službách (DSA). Podle této normy budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše 6 % jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.
  • Akt digitálních trzích (DMA). Norma zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty v případě DMA jsou vyšší a mohou dosáhnout až 10 % celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

Diskuze (16) Další článek: Německo staví obří „termosku“ pro vytápění berlínských domácností v zimě

Témata článku: Google, Internet, Evropská unie, Meta, Dezinformace, Legislativa, Norma, Evropský parlament, Předsednictví, Regulace, Europoslanec, Technologický vývoj, Gigant, Obsah