Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze

Akvizice Googlem pro Waze ve výsledku příliš výhodná nebyla. Populární navigace pod křídly Alphabetu rostla pomalu, navíc tým neustále narážel na střet s korporátní kulturou a faktem, že v některých regionech Google propagoval jen své Mapy. Je o tom přesvědčen bývalý šéf Waze Noam Bardin, který se o svých názorech rozepsal v dlouhém blogovém příspěvku

Bardin firmu opustil před dvěma týdny po sedmi letech. V příspěvku shrnuje své zkušenosti a popisuje, jaké to bylo z pozice malého izraelského startupu spolupracovat s Googlem. Pocity jsou rozporuplné. 

Když Bardin ve Waze začínal, aplikace měla 14 tisíc uživatelů, loni už 140 miliónů. To na první pohled vypadá jako ohromný růst, bývalý ředitel je ale přesvědčen, že bez akvizice Googlu v roce 2013... „Asi bychom rostli rychleji a efektivněji, pokud bychom byli nezávislí,“ napsal Bardin a podotkl, že Google schválně v určitých věcech Waze omezoval, přičemž ve stejnou chvíli jeho nápady kopíroval do svých Google Map.

Agentura Reuters připomíná, že podobné názory v uplynulém roce zazněly i od dalších bývalých zaměstnanců Waze. Google podle nich v některých zemích obrovskou mírou upřednostňuje své Mapy, tudíž o Waze se nikdo nezajímá. Zároveň tlačí podporu spolujízdové platformy Waze Carpool, která se přílišné oblíbenosti netěší, akorát na ní firma ztrácí peníze.

Bardin se podle bývalých zaměstnanců snažil, aby původně izraelský startup zůstal alespoň trochu na Googlu nezávislý. Tým se se zbytkem korporátu příliš nedružil, měl do jisté míry nastavená svá vlastní pravidla. Sám Bardin ale přiznává, že to byl naivní přístup - Waze se stále potýkal se všemi problémy, které se pojí se startupy, ale zároveň se musel řídit pravidly korporace. 

Aktuálně se podle Bardina z Waze již nádech startupu vytratil. Jejich majitel se o to postaral. 

Sám Google ve vyjádření uvedl, že do Waze během průběhu let enormně investoval a přidal několik nových funkcí. Bardinovi popřál všechno nejlepší v jeho další kariéře. Nový ředitel ještě jmenován nebyl.

Diskuze (52) Další článek: Marsovský vrtulník Ingenuity byste postavili za pár dolarů i ve své dílně

Témata článku: Google, Mapy Google, Alphabet, Waze, Navigace, Mapa, Start-up, Google mapy, Aplikace, Odstup, Kultura, Reuters, Bývalý šéf, Waze CarpoolSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Elden Ring byl pokořen za 13 minut. Jedná se o nový světový rekord
Radek Wunderlich
Elden RingVideo
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows