Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze

Akvizice Googlem pro Waze ve výsledku příliš výhodná nebyla. Populární navigace pod křídly Alphabetu rostla pomalu, navíc tým neustále narážel na střet s korporátní kulturou a faktem, že v některých regionech Google propagoval jen své Mapy. Je o tom přesvědčen bývalý šéf Waze Noam Bardin, který se o svých názorech rozepsal v dlouhém blogovém příspěvku

Bardin firmu opustil před dvěma týdny po sedmi letech. V příspěvku shrnuje své zkušenosti a popisuje, jaké to bylo z pozice malého izraelského startupu spolupracovat s Googlem. Pocity jsou rozporuplné. 

Když Bardin ve Waze začínal, aplikace měla 14 tisíc uživatelů, loni už 140 miliónů. To na první pohled vypadá jako ohromný růst, bývalý ředitel je ale přesvědčen, že bez akvizice Googlu v roce 2013... „Asi bychom rostli rychleji a efektivněji, pokud bychom byli nezávislí,“ napsal Bardin a podotkl, že Google schválně v určitých věcech Waze omezoval, přičemž ve stejnou chvíli jeho nápady kopíroval do svých Google Map.

Agentura Reuters připomíná, že podobné názory v uplynulém roce zazněly i od dalších bývalých zaměstnanců Waze. Google podle nich v některých zemích obrovskou mírou upřednostňuje své Mapy, tudíž o Waze se nikdo nezajímá. Zároveň tlačí podporu spolujízdové platformy Waze Carpool, která se přílišné oblíbenosti netěší, akorát na ní firma ztrácí peníze.

Bardin se podle bývalých zaměstnanců snažil, aby původně izraelský startup zůstal alespoň trochu na Googlu nezávislý. Tým se se zbytkem korporátu příliš nedružil, měl do jisté míry nastavená svá vlastní pravidla. Sám Bardin ale přiznává, že to byl naivní přístup - Waze se stále potýkal se všemi problémy, které se pojí se startupy, ale zároveň se musel řídit pravidly korporace. 

Aktuálně se podle Bardina z Waze již nádech startupu vytratil. Jejich majitel se o to postaral. 

Sám Google ve vyjádření uvedl, že do Waze během průběhu let enormně investoval a přidal několik nových funkcí. Bardinovi popřál všechno nejlepší v jeho další kariéře. Nový ředitel ještě jmenován nebyl.

Diskuze (46) Další článek: Marsovský vrtulník Ingenuity byste postavili za pár dolarů i ve své dílně

Témata článku: Google, Mapy Google, Alphabet, Navigace, Waze, Start-up, Waze Carpool, Reuters, Aplikace, Kultura, Google mapy, Odstup, Mapa, Bývalý šéf


Určitě si přečtěte

Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View