Mainstream Technologies: česká firma pomáhá realizovat evropský navigační systém Galileo

  • Společnost Mainstream Technologies vyrostla ze dvou lidí na dnešních padesát, čím si prošla?
  • V Česku se daří nasazovat cloud ve firmách
  • Jak probíhá práce na vesmírném projektu GNSS Galileo?

V rámci rozhovoru jsme se setkali se zakladatelem a současným šéfem Mainstream Technologies – Ladislavem Šolcem. Na čem zajímavém pracuje nejlepší český partner Microsoftu za rok 2014 a 2015?

Začátek partnerství s Microsoftem

Za vznikem Mainstream Technologies byla hlavně potřeba trhu o další partnery, kteří by poskytovali a implementovali technologie Microsoftu pro firmy.

Klepněte pro větší obrázek

Už od začátku byla snaha maximálně vyhovět zákazníkům a najít řešení, které by vyřešilo dané problémy. Díky tomu se Mainstream Technologies podařilo získat nové zákazníky, kteří už sice měli dodavatele, ale ti „zamrzli“ ve vývoji a tak nebyli schopni přinést řešení nových problémů nebo inovací, které bylo nutné řešit.Klepněte pro větší obrázek

„Právě kvůli tomu se snažíme neustále udržovat v obraze v oblasti moderních technologií a máme zákaznické kontrakty, které trvají i deset let.“ upřesnil Ladislav Šolc.

Zajímavostí je také změna přístupu zákazníka, který byl dříve více ochoten experimentovat v provozu, ale dnes už vyžaduje hlavně stabilní a ověřené řešení. I přes to se ale dle vyjádření daří dostávat ke klientům nové technologie v oblasti infrastruktury, zabezpečení, backendové systémy, virtualizace a podobně.

„V průběhu času jsme se zabývali třeba i různými zajímavostmi z oblasti koncových počítačů jako GreenPC, kdy jsme se snažili o efektivní úsporu energie počítačů na síti.“ popisuje Ladislav Šolc.

Velké migrace do cloudu i v Česku

Mainstream Technologies patří mezi největší implementátory například Office 365 a dalších podnikových aplikací od Microsoftu. „Na sharepointu máme postavené jedny z největších projektů v tomto směru v České republice. Migrovali jsme například více než pět tisíc uživatelů v rámci jednoho klienta. U velkých klientů se ale v 90 % případech řeší různé druhy ověřování a další problémy.“

Klepněte pro větší obrázek
Kanceláře Mainstream Technologies

„Postupně vznikl i stabilní tým podpory, kde jsme schopní poskytovat i 24/7 podporu pro zákazníky s nejpřísnějšími reakční dobou 30 minut on-site v Praze a třeba 2 hodiny i jinde. Platí to i pro cloudová řešení.“

Podnikoví zákazníci budou využívat hybridní prostředí

Společnost se zabývá především technologiemi od Microsoftu, nebrání se ale ani dalším, pokud je to lepší volba pro daného klienta. Dle slov Ladislava Šolce je v našich končinách Azure a Office 365 většinou vhodnější než konkurenční řešení.

Jednou z výhod cloudu na Azure je dle vyjádření například legislativní záruka, že data zůstávají v datacentru v Irsku. Řeší se kompletní řešení zahrnující i případné hybridní architektury. „Máme první projekty experimentující se strojovým učením, internetem věcí, load balancingem pro cloud a další. Cloud je v mnoha scénářích nedostižný, třeba v rámci rychlého testování, site recovery, zálohy, pokrytí zátěžové špičky a podobně.“

Posun od implementátorů k integrátorům

V minulosti mohla firma fungovat stabilně jako implementátor, který jednotlivým zákazníkům pomáhal například s přechodem z Exchange 5.5 na Exchange 2003, pak na Exchange 2010 a aktuálně na Office 365.

Klepněte pro větší obrázek
V hlavní místnosti nechybí přehled všech různých ocenění, které společnost v průběhu let získala

„Taková migrace je ale naše poslední, protože cloud už je v tomto směru poslední zastávkou. Zákazníkům tak můžeme například nabídnout zkušenosti v oblasti cloudových služeb, pomoci s integrací cloudových služeb do firmy a podobně.“

Elektronické stravenky v cloudu

Sodexo je společnost známá jako výrobce stravenek a Mainstream Technologies jim spolu s dalšími partnery pomáhala při stavbě infrastruktury pro přechod z papírové formy na digitální.

Díky použití cloudu se ušetřilo jak na prvotních zbytečných investicích do hardwaru, který by po celou dobu vývoje byl takřka nevyužitý, ale i při délce vývoje, který byl díky tomu mnohem rychlejší. V obědové době systémem prochází obrovské množství transakcí, zatímco v jiných dobách je zátěž výrazně nižší. Takové chování je pro nasazení cloudových řešení ideální - lze efektivně využít škálování cloudu a vykrývání špičky.

Klepněte pro větší obrázek
Mezi referencemi je mnoho velkých společnosti

Digitalizace přinesla mnohem pokročilejší možnosti využití stravenek a konfigurace i z pohledu samotného uživatele. Vzhledem k tomu, že vytvořený systém je kompatibilní se stávajícími platebními terminály, lze výsledný produkt i relativně rychle možné převést z papírové verze na digitální.

GNSS Galileo a příprava backendu

Mainstream Technologies se podařilo společně s další českou společností BoldBrick získat jednu z největších jejich zakázek u evropského projektu navigačního systému Galileo, který už ale provází spoustu problémů a posunů.

Že nejde o běžnou zakázku ukazuje i fakt, že firma musela být prověřená na stupeň „Tajné“. Cílem je pomáhat s technologiemi a interními procesy na backendu, který stojí za celým navigačním systémem. Podle vyjádření je to rozhodně zakázka, která je zajímavá i pro samotné zaměstnance, ale také ukazuje, že i česká firma může vyhrát a získat zakázka na takové úrovni.

Galileo zaštituje Evropská unie, takže je jasné, že zatím nejde o řešení postavené zcela na cloudu, ale rozhodně se už v mnoha oblastech infrastruktury používá hybridní řešení.

Internet věcí je megatrend

Podle Ladislava Šolce je sice aktuálně internet věcí velkým trendem, který má skvělou trakci, ale také to znamená, že je v tomto segmentu obrovská konkurence. Existuje velká spousta dodavatelů, kteří mají vlastní řešení senzorů pro unikátní oblasti.

Mainstream Technologies se v tomto směru zkouší profilovat především stavbou univerzálního frameworku, ve kterém mohou zákazníci data využívat z různých systémů od různých dodavatelů internetu věcí. „Výpočetní pozadí by tak mělo být sjednocené, ať už si zákazník vybere jakéhokoli dodavatele IoT senzorů“.

Zabezpečení pro cloud jako budoucí směr

Do budoucna chce Ladislav Šolc nasměrovat Mainstream Technologies i do oblasti zabezpečení v cloudu. Kvůli tomu začala spolupracovat s expertem z této oblasti – Barracuda Networks.

Cílem je stát se nejlepším poskytovatelem zabezpečení v cloudu u nás a vzhledem k tomu, že cloud se ve firmách rozšiřuje stále rychleji, jde rozhodně o zajímavý trh. Dle vyjádření mnoho firem zapomíná, že i při řešení v cloudu je nutné řešit zabezpečení a nelze se pouze spoléhat na samotného poskytovatele cloudu a jeho zabezpečení. I v cloudu je nutné počítat s firewally a dalšími pokročilými systémy pro zabezpečení dat a sítě

Diskuze (8) Další článek: Odstartovala programátorská soutěž o nejlepší web do 10 kB. Ve hře je 10 tisíc dolarů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,