Master Internet spouští další český cloud, na OpenStacku

Brněnský Master Internet spouští svůj druhý cloud. Je veřejný a běží na otevřené technologii OpenStack. Díky tomu chce firma růst i do zahraničí.
Master Internet spouští další český cloud, na OpenStacku

Brněnská společnost Master Internet spouští další český cloud. Pro firmu samotnou je to cloud druhý, který má mimo jiné připravit půdu pro zahraniční expanzi. Nový MasterCloud běží kompletně na otevřené a v Česku prozatím ne tolik využívané technologii OpenStack (mají ho třeba v Písku), která tak doplňuje první cloud Masteru běžící na VMwaru.

Master Internet má dlouhodobé ambice výrazně rozšířit svůj tradiční byznys s hostováním serverů a provozem datových center. Firma vlastní potřebnou infrastrukturu, na které chce začít provozovat vlastní nové cloudové aplikace a také společně s partnery rozjet zajímavé startupy. Jak už jsme dříve psali, Master proto začal budovat samostatnou softwarovou divizi a napojil na ní nové aktivity.

Nový cloud do této strategie zapadá. Údajně umožní snazší expanzi na zahraniční trhy, levnější provoz služeb, které vznikají v rámci softwarové divize, a také lehčí spolupráci se startupy v rámci interního inkubátoru.

Nové sály, nové trhy

To, na jaké nové trhy se Master Internet chystá, společnost prozatím nechce upřesňovat. Společnost se nicméně nechce omezovat pouze na Evropu a zejména u některých softwarových produktů chce působit globálně.

Klepněte pro větší obrázek
Kvůli OpenStack cloudu vznikly i nové datové sály.

Master kvůli novému cloudu budoval také nové serverové sály. Na samotném OpenStacku pracovalo deset lidí po dobu zhruba půl roku, společně se serverovou částí jich pak bylo několik desítek. Počet serverů, na kterých cloud běží, firma nekomentuje. „Každopádně jsme na úplném začátku, provoz nyní běží na poměrně omezeném množství serverů. V nejbližší době dorazí nová várka a platforma se tím zněkolikanásobí,“ říká pro Connect.cz provozní ředitel Masteru Filip Špaček.

Master už první cloudové služby provozuje zhruba pět let a koncem roku 2013 spustil také partnerskou variantu s Dellem. Nyní už se tento typ byznysu údajně výrazně podílí na celkových tržbách.

„Podíl na celkových příjmech společnosti už je významný a prognózy o tom, že by se výnosy z cloudových služeb mohly vyrovnat výnosům z housingových služeb a pronájmu dedikovaného hardwaru už nejsou tak vzdálené jako například před dvěma roky. Pro několik příštích let odhadujeme, že výnosy ze všech typu hostingu na bázi virtualizace budou akcelerovat obrat naší společnosti minimálně v řádech desítek procent. Tento odhad nezahrnuje výnosy z naší softwarové divize a cloudových služeb, kde jsou očekávání nastavena hodně vysoko,“ počítá Špaček.

Ve dvou lokalitách a na nových technologiích

První zahraniční trh, kam Master s OpenStackem cloudem míří, je Slovensko. I z toho důvodu MasterCloud běží na doméně MasterCloud.sk. Tím druhým je pak to, že variantu .cz vlastní Casablanca, se kterou se aktuálně vedou debaty o odkupu. Slovensko má podle Masteru specifika zahraničního trhu a firma tam navíc může využít věcí typu připojení do tamního uzlu SIX a podobně.

 

S OpenStackem je možné se oproti VMwaru dostat i na poloviční ceny.

 

Pro Master Internet je OpenStack nová technologie, takže ještě nemůže zcela podrobně rozepisovat veškeré ekonomické ukazatele spojené s jeho provozem. Oproti VMwaru je ale údajně možné se dostat i na poloviční ceny.

Master aktuálně nový cloud provozuje ve dvou lokalitách v datových centrech v Brně a pro jeho vyzkoušení nabízí čtrnáctidenní účet zdarma. Vše běží na třinácté generaci serverů Dell PowerEdge, softwarově definované síti Dell Force 10 a na SSD discích od Intelu. Virtuální stroje je možné si „naklikat“ od jednoho CPU a jednoho GB paměti až po devítijádrové stroje s 32 GB paměti.

Diskuze (5) Další článek: Snový počítač na hry s Titanem X od HAL3000 stojí 81 tisíc

Témata článku: Byznys, Cloud, Internet, Clo, Vase, Brněnská společnost, Typ připojení, Casablanca, OpenStack, Master, Master In, Špaček


Určitě si přečtěte

TIP: Lidl má nejlevnější duální Qi nabíječku. Stojí jen 399 Kč
Lukáš Václavík
Bezdrátové nabíjení
To jsme si to zase zavařili. Ballot screen pro Android je průšvih [komentář]
Jakub Čížek
Evropská unieAndroidVyhledávače
Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146

Jakub Čížek
TorrentPirátství
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu