Master Internet spouští další český cloud, na OpenStacku

Brněnský Master Internet spouští svůj druhý cloud. Je veřejný a běží na otevřené technologii OpenStack. Díky tomu chce firma růst i do zahraničí.
Master Internet spouští další český cloud, na OpenStacku

Brněnská společnost Master Internet spouští další český cloud. Pro firmu samotnou je to cloud druhý, který má mimo jiné připravit půdu pro zahraniční expanzi. Nový MasterCloud běží kompletně na otevřené a v Česku prozatím ne tolik využívané technologii OpenStack (mají ho třeba v Písku), která tak doplňuje první cloud Masteru běžící na VMwaru.

Master Internet má dlouhodobé ambice výrazně rozšířit svůj tradiční byznys s hostováním serverů a provozem datových center. Firma vlastní potřebnou infrastrukturu, na které chce začít provozovat vlastní nové cloudové aplikace a také společně s partnery rozjet zajímavé startupy. Jak už jsme dříve psali, Master proto začal budovat samostatnou softwarovou divizi a napojil na ní nové aktivity.

Nový cloud do této strategie zapadá. Údajně umožní snazší expanzi na zahraniční trhy, levnější provoz služeb, které vznikají v rámci softwarové divize, a také lehčí spolupráci se startupy v rámci interního inkubátoru.

Nové sály, nové trhy

To, na jaké nové trhy se Master Internet chystá, společnost prozatím nechce upřesňovat. Společnost se nicméně nechce omezovat pouze na Evropu a zejména u některých softwarových produktů chce působit globálně.

Klepněte pro větší obrázek
Kvůli OpenStack cloudu vznikly i nové datové sály.

Master kvůli novému cloudu budoval také nové serverové sály. Na samotném OpenStacku pracovalo deset lidí po dobu zhruba půl roku, společně se serverovou částí jich pak bylo několik desítek. Počet serverů, na kterých cloud běží, firma nekomentuje. „Každopádně jsme na úplném začátku, provoz nyní běží na poměrně omezeném množství serverů. V nejbližší době dorazí nová várka a platforma se tím zněkolikanásobí,“ říká pro Connect.cz provozní ředitel Masteru Filip Špaček.

Master už první cloudové služby provozuje zhruba pět let a koncem roku 2013 spustil také partnerskou variantu s Dellem. Nyní už se tento typ byznysu údajně výrazně podílí na celkových tržbách.

„Podíl na celkových příjmech společnosti už je významný a prognózy o tom, že by se výnosy z cloudových služeb mohly vyrovnat výnosům z housingových služeb a pronájmu dedikovaného hardwaru už nejsou tak vzdálené jako například před dvěma roky. Pro několik příštích let odhadujeme, že výnosy ze všech typu hostingu na bázi virtualizace budou akcelerovat obrat naší společnosti minimálně v řádech desítek procent. Tento odhad nezahrnuje výnosy z naší softwarové divize a cloudových služeb, kde jsou očekávání nastavena hodně vysoko,“ počítá Špaček.

Ve dvou lokalitách a na nových technologiích

První zahraniční trh, kam Master s OpenStackem cloudem míří, je Slovensko. I z toho důvodu MasterCloud běží na doméně MasterCloud.sk. Tím druhým je pak to, že variantu .cz vlastní Casablanca, se kterou se aktuálně vedou debaty o odkupu. Slovensko má podle Masteru specifika zahraničního trhu a firma tam navíc může využít věcí typu připojení do tamního uzlu SIX a podobně.

 

S OpenStackem je možné se oproti VMwaru dostat i na poloviční ceny.

 

Pro Master Internet je OpenStack nová technologie, takže ještě nemůže zcela podrobně rozepisovat veškeré ekonomické ukazatele spojené s jeho provozem. Oproti VMwaru je ale údajně možné se dostat i na poloviční ceny.

Master aktuálně nový cloud provozuje ve dvou lokalitách v datových centrech v Brně a pro jeho vyzkoušení nabízí čtrnáctidenní účet zdarma. Vše běží na třinácté generaci serverů Dell PowerEdge, softwarově definované síti Dell Force 10 a na SSD discích od Intelu. Virtuální stroje je možné si „naklikat“ od jednoho CPU a jednoho GB paměti až po devítijádrové stroje s 32 GB paměti.

Diskuze (5) Další článek: Snový počítač na hry s Titanem X od HAL3000 stojí 81 tisíc

Témata článku: Cloud, Byznys, Internet, Master, Typ připojení, DAL, Vase, Brněnská společnost, Špaček, OpenStack, Casablanca, Clo, Master InLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály