Microsoft brzdí nedostatek čipů. Series S|X jsou přesto nejrychleji prodávanými Xboxy

Redmondská společnost ukončila poslední čtvrtletí fiskálního roku 2021 tržbami ve výši 46,2 miliardy dolarů, čímž o 21 % překonala loňská čísla. Firmě se také podařilo zvýšit provozní zisk o 42 % na 19,1 miliardy a čistý zisk o 47 % na 16,5 miliardy dolarů.

Silný kvartál, šéf firmy Satya Nadella i finanční ředitelka Amy Hood ale vědí, že mohlo být lépe. Na vině je prý nedostatečná výroba čipů, a tedy váznoucí dodávky počítačů a jiné elektroniky. To Microsoftu omezilo prodeje hardwaru i softwaru. Ostatně také proto divize More Personal Computing rostla jen o 9 %, zatímco Intelligent Cloud a Productivity & Business o 30, resp. 25 %.

Microsoft se už roky brání zveřejňovat absolutní prodeje týkající se produktů, přesto můžeme vypíchnout pár zajímavostí:

  • Prodeje MS Office během covidu rostly dvojciferně. Pokles příjmů z jednorázových licencí o 8 % hravě kompenzují zvýšené příjmy z Office 365 (25% růst).
  • Microsoft 365 pro domácnosti a jednotlivce má již 51,9 milionu předplatitelů, před rokem to bylo 42,7 milionu.
  • Příjmy z LinkedInu vzrostly o 46 %, z Dynamics o 33 %.
  • Serverové produkty utržily o 34 % více než loni, cloud Azure dokonce o 51 %.
  • Příjmy z OEM licencí Windows klesly o 3 %, protože se kvůli nedostatku čipů prodalo i méně PC.
  • Sám Microsoft kvůli polovodičové krizi prodal o 20% méně Surfaců.

Rozporuplná je pak herní divize. Ta celkově vyrostla o 11 %. Příjmy z her a služeb nicméně meziročně klesly o 4 %, na což má zřejmě vliv slábnoucí prodej her na úkor předplatného Game Pass. To prý pořád roste, ač firma neuvedla přesný počet abonentů. Prodeje Xboxů šly nahoru o 172 %, což je ale zavádějící číslo, když před rokem se jen doprodávala stará generace konzolí.

Zajímavější je spíš fakt, že podle Microsoftu jsou Series S|X nejrychleji prodávanými Xboxy v historii. Na rozdíl od Sony a Nintenda však bohužel počty kusů tají.

Sledujte Týden Živě o Windows v cloudu:

Váš názor Další článek: Srovnávací test bezzrcadlovek Panasonic, Canon a Sony. Třikrát do třiceti tisíc

Témata článku: Microsoft, Windows, Byznys, Linkedin, Windows 10, Windows 11, Satya Nadella, X, Xbox, Microsoft Office, Finanční výsledky, Sony, Licence, Nintendo, Windows 365, Prodej, Intelligent cloud, Čip, Příjem, Dolar, Pro, EARN, MS Office, More Personal Computing, Game Pass