Microsoft bude investovat další miliardy dolarů do cloudu

Cloud Microsoftu už běží v 19 datových centrech po celém světě a využití služeb roste. Firma je připravena na další miliardové investice.
Microsoft bude investovat další miliardy dolarů do cloudu

Connect.cz z Orlanda: Microsoft během několika posledních let investoval desítky miliard dolarů do rozvoje cloudových služeb a datových center. Investice mají pokračovat i do budoucna s tím, jak se využívání tohoto cloudu rozšiřuje. „Měsíčně nám přibyde 90 tisíc nových předplatitelů cloudu Azure,“ uvedl na partnerské konferenci v Orlandu provozní ředitel Microsoftu Kevin Turner.

Redmond své cloudové projekty provozuje v 19 datových centrech po celém světě, jen v Evropě má dva rozlehlé objekty. V menších zemích, jako je třeba Česko, se budují, či už jsou vybudována, přímá napojení. „Tohle není konec, jsme připravení investovat další peníze,“ vzkázal Turner. Microsoft má podle informací Connect.cz v záloze plány na pět nových datových center, které je schopné v relativně krátkém čase realizovat.

Microsoft chce vytvořit obrovskou výpočetní sílu, díky čemuž by chtěl získat konkurenční výhodu. Díky velkému množství kapacity a rychlosti pak dokáže i malým zákazníkům nabídnout funkce jako strojové učení a podobně. „Nepochybně budeme jedním ze skutečně hyper-scale hráčů,“ řekl šéf firmy Satya Nadella. Tam se dnes může vedle Microsoft řadit Amazon, Google a možná SoftLayer od IBM.

Skutečné využití

Redmond nedávno vzkázal, že by letos chtěl z cloudu vygenerovat tržby kolem šesti miliard dolarů, tedy pouze malou část současných celkových příjmů. Toto číslo má nicméně kromě Azure vygenerovat i Office 365 a další služby. Oproti tomu Amazon s jeho Web Services, které konkurují přímo Azure, letos šest miliard překonají. AWS je v současné době největší cloud, Microsoft je druhý.

Klepněte pro větší obrázek
Office 365 přidává milion uživatelů měsíčně. Šéfka divize Office Julia White.

Někteří analytici navíc zpochybňují některá čísla, která Microsoft prezentuje. Zmiňují zejména takzvané hybridní dealy – Microsoft často prodá tradiční licence na své produkty a k tomu přibalí i kredit na Azure. Zákazníky si pak započítá, i když mnozí z nich Azure nakonec nevyužijí.

Podle informací, které Connect.cz má k dispozici, se ale tato praktika mění. Naznačoval by to i fakt, že Kevin Tuner při své prezentaci v Orlandu začal používat termín „compute usage“, tedy něco jako skutečné využití výpočetní kapacity. To se dle jeho slov v poslední době zdvojnásobilo.

Problém s Linuxem

Azure se mimo jiné začal hodně otevírat, je na něm možné rozchodit třeba Linux či Hadoop. „Tato úroveň otevřenosti je to, co u našeho cloudu a vývojových nástrojů chceme,“ potvrdil další vývoj Nadella. Dvacet procent virtuálních serverů, které na Azure běží, jsou na Linuxu. I přesto ale Microsoft má problém získat linuxové zákazníky na svojí stranu. Respektive větší problém, než třeba Amazon.

„Partnerský cloudový systém Microsoftu se stále spíše rodí. Ekosystém kolem Azure je velice závislý na existujících vztazích Microsoftu. I když někteří zákazníci v Azure provozují heterogenní prostředí, závislost na existujících vztazích snižuje přitažlivost Azure pro zákazníky, kteří nejsou historicky s Microsoftem spjatí,“ píše například ve své analýze Gartner.

Microsoft každopádně uvádí, že Azure už má 6500 partnerů, kteří do tamního „App Storu“ (Azure Marketplace) dodali přes 3200 aplikací.

Ještě větší čísla vykazuje Office 365. Ten už údajně prodává přes 70 tisíc partnerů a ve třetím kvartálu se růst předplatného meziročně zvýšil o 84 procent. „Office 365 přidává milion uživatelů měsíčně,“ uvedl Turner. Pro partnery je prodej Office 365 a cloudu lákavý. Jak jsme psali, mohou díky němu na každém zákazníkovi v dlouhodobém horizontu vydělat až o desítky procent více než doposud.

Cestu autora na konferenci WPC 2015 hradila společnost Microsoft.

Diskuze (6) Další článek: Byznysový zápisník: Rohlík.cz získal desítky milionů, exšéf Applu stovky

Témata článku: Microsoft, Cloud, Byznys, Satya Nadella, Redmond, Dol, Přitažlivost, Julie, Bude, DAL, Azur Marketplace, Clo, WPC, Provozní ředitel, Orlando, My Cloud, Malý zákazník, Deal, Amazon AWS, Skutečné využití, Třetí kvartál, Vývojový nástroj, Azure, Cloudový systémJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Změna plánu. Nvidia nakonec uvede i GeForce RTX 3080 Ti s 20 GB paměti
Karel Javůrek
GeForce RTX 3000Grafické kartyNvidia
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost