Microsoft bude investovat další miliardy dolarů do cloudu

Cloud Microsoftu už běží v 19 datových centrech po celém světě a využití služeb roste. Firma je připravena na další miliardové investice.
Microsoft bude investovat další miliardy dolarů do cloudu

Connect.cz z Orlanda: Microsoft během několika posledních let investoval desítky miliard dolarů do rozvoje cloudových služeb a datových center. Investice mají pokračovat i do budoucna s tím, jak se využívání tohoto cloudu rozšiřuje. „Měsíčně nám přibyde 90 tisíc nových předplatitelů cloudu Azure,“ uvedl na partnerské konferenci v Orlandu provozní ředitel Microsoftu Kevin Turner.

Redmond své cloudové projekty provozuje v 19 datových centrech po celém světě, jen v Evropě má dva rozlehlé objekty. V menších zemích, jako je třeba Česko, se budují, či už jsou vybudována, přímá napojení. „Tohle není konec, jsme připravení investovat další peníze,“ vzkázal Turner. Microsoft má podle informací Connect.cz v záloze plány na pět nových datových center, které je schopné v relativně krátkém čase realizovat.

Microsoft chce vytvořit obrovskou výpočetní sílu, díky čemuž by chtěl získat konkurenční výhodu. Díky velkému množství kapacity a rychlosti pak dokáže i malým zákazníkům nabídnout funkce jako strojové učení a podobně. „Nepochybně budeme jedním ze skutečně hyper-scale hráčů,“ řekl šéf firmy Satya Nadella. Tam se dnes může vedle Microsoft řadit Amazon, Google a možná SoftLayer od IBM.

Skutečné využití

Redmond nedávno vzkázal, že by letos chtěl z cloudu vygenerovat tržby kolem šesti miliard dolarů, tedy pouze malou část současných celkových příjmů. Toto číslo má nicméně kromě Azure vygenerovat i Office 365 a další služby. Oproti tomu Amazon s jeho Web Services, které konkurují přímo Azure, letos šest miliard překonají. AWS je v současné době největší cloud, Microsoft je druhý.

Klepněte pro větší obrázek
Office 365 přidává milion uživatelů měsíčně. Šéfka divize Office Julia White.

Někteří analytici navíc zpochybňují některá čísla, která Microsoft prezentuje. Zmiňují zejména takzvané hybridní dealy – Microsoft často prodá tradiční licence na své produkty a k tomu přibalí i kredit na Azure. Zákazníky si pak započítá, i když mnozí z nich Azure nakonec nevyužijí.

Podle informací, které Connect.cz má k dispozici, se ale tato praktika mění. Naznačoval by to i fakt, že Kevin Tuner při své prezentaci v Orlandu začal používat termín „compute usage“, tedy něco jako skutečné využití výpočetní kapacity. To se dle jeho slov v poslední době zdvojnásobilo.

Problém s Linuxem

Azure se mimo jiné začal hodně otevírat, je na něm možné rozchodit třeba Linux či Hadoop. „Tato úroveň otevřenosti je to, co u našeho cloudu a vývojových nástrojů chceme,“ potvrdil další vývoj Nadella. Dvacet procent virtuálních serverů, které na Azure běží, jsou na Linuxu. I přesto ale Microsoft má problém získat linuxové zákazníky na svojí stranu. Respektive větší problém, než třeba Amazon.

„Partnerský cloudový systém Microsoftu se stále spíše rodí. Ekosystém kolem Azure je velice závislý na existujících vztazích Microsoftu. I když někteří zákazníci v Azure provozují heterogenní prostředí, závislost na existujících vztazích snižuje přitažlivost Azure pro zákazníky, kteří nejsou historicky s Microsoftem spjatí,“ píše například ve své analýze Gartner.

Microsoft každopádně uvádí, že Azure už má 6500 partnerů, kteří do tamního „App Storu“ (Azure Marketplace) dodali přes 3200 aplikací.

Ještě větší čísla vykazuje Office 365. Ten už údajně prodává přes 70 tisíc partnerů a ve třetím kvartálu se růst předplatného meziročně zvýšil o 84 procent. „Office 365 přidává milion uživatelů měsíčně,“ uvedl Turner. Pro partnery je prodej Office 365 a cloudu lákavý. Jak jsme psali, mohou díky němu na každém zákazníkovi v dlouhodobém horizontu vydělat až o desítky procent více než doposud.

Cestu autora na konferenci WPC 2015 hradila společnost Microsoft.

Diskuze (6) Další článek: Byznysový zápisník: Rohlík.cz získal desítky milionů, exšéf Applu stovky

Témata článku: Microsoft, Cloud, Byznys, Redmond, Satya Nadella, Clo, Vývojový nástroj, Malý zákazník, Amazon AWS, Dol, Cloudový systém, Julie, Deal, Skutečné využití, Azur Marketplace, My Cloud, Přitažlivost, Orlando, Azure, WPC, Provozní ředitel, Třetí kvartál


Určitě si přečtěte

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 69

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 73

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Výsledky této studie vás zřejmě vůbec nepřekvapí. Aspoň tak ale můžeme obecně známý názor podložit čísly.

Daniel Fuglevič | 28

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

** Sony zveřejnilo podrobnosti k PlayStationu 5 ** Poprvé jsou k dispozici technické detaily ** Sony se hodně zaměřilo na rychlost SSD

Karel Javůrek | 31

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 72