Microsoft hlásí rekordní zisk. Z cloudu se stává továrna na peníze

Důvod ke spokojenosti může mít Microsoft a jeho investoři. Ačkoliv situace ve světě je kvůli covidu stále komplikovaná, navíc pokračuje nedostatek čipů, firma za své první fiskální čtvrtletí roku 2022 hlásí rekordní čistý zisk 20,51 miliardy dolarů (454,8 miliardy korun). Meziročně je to nárůst o 47,7 procenta, hlavně díky zájmu o cloudové služby. Celkové tržby společnosti se pohybovaly na 45 miliardách dolarů, to je meziroční nárůst o 22 procent.

Když se podíváme na jednotlivé segmenty, tak Intelligent Cloud, do kterého spadá i Azure, cloudová vlajková loď Microsoftu, utržila 17 miliard dolarů, což je nárůst o 31 procent. Agentura Reuters podotýká, že mimořádný zájem o cloudové služby je ještě stále hnán pandemií, mnoho firem své aktivity přesunulo na internet a už zde také zůstaly. Tato oblast je pro Microsoft zdaleka nejvíce výdělečná.

Ani ostatní ale nezůstávají pozadu. Divize produktivity a obchodních procesů zahrnující Office 365 se může chlubit tržbami 15 miliard dolarů a růstem 22 procent, není tedy od cloudu až tolik daleko. Microsoft sem řadí i LinkedIn, jenž vyrostl o 42 procent.

Divize osobních počítačů s Windows a herní konzolí Xbox je pak třetí v řadě – utržila 13,3 miliardy dolarů, meziročně o 15 procent více. Firma sice začátkem měsíce představila Windows 11, aktuální výsledky ale pocházejí z fiskálního roku, který skončil na konci září, detaily úspěchu nového operačního systému tak ještě nejsou známy.

Můžeme se místo toho podívat na Surface, kterému se jako jedinému příliš nedařilo – tržby se propadly o 17 procent, čímž následovaly trend předchozích období. Důvodů je více, nový hardware Microsoft představil teprve nedávno, takže stejně jako Windows 11 ještě nemůže být ve výsledcích plně propsán, předchozí rok byl pro prodeje laptopů velmi silný, meta je tedy nastavena vysoko a samozřejmě je tu pokračující nedostatek komponent, který dodávky komplikuje.

Diskuze (17) Další článek: Chyba v pluginu pro WordPress mohla návštěvníky přesměrovat na škodlivé weby

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,