Microsoft má problém. Prodeje počítačů dramaticky padají a klesá zájem o Xbox

Microsoft minulý týden svým oznámením, že propustí 10 000 zaměstnanců, poměrně překvapil. Jeho finanční výsledky za poslední čtvrtletí ale leccos vysvětlují. Ačkoliv předčily očekávání investorů, firmě se nedaří skoro v žádném hlavním segmentu kromě cloudu. Do jisté míry za to může současný stav trhu.

Výsledky zahrnují druhé finanční čtvrtletí roku 2023, do kterého spadá i exponované vánoční období. Microsoft během něj snížil čistý zisk o 12 procent na 16,4 miliardy dolarů (skoro 360 miliard korun) a jeho tržby vzrostly o 2 procenta na 52,8 miliardy dolarů (1,15 bilionu korun). 

Celková čísla ale toho moc neřeknou, důležitější jsou jednotlivé kategorie. Tržby ze segmentu osobních počítačů klesly o 19 procent, což není příliš překvapivé, už dříve analytická společnost Gartner informovala, že celosvětové dodávky osobních počítačů na konci loňského roku klesly skoro o 30 procent, nejvíce od 90. let, kdy sledování začalo. Microsoft tedy špatné výsledky předvídal. 

I tak z nich ale nemůže mít radost. Tržby z licencí za instalace Windows do zařízení mu v druhém čtvrtletí klesly dokonce o 39 procent, nutno ale dodat, že předchozí rok, se kterým jsou výsledky porovnávány, byl nadprůměrný. Ředitel Microsoftu Satya Nadella také během prezentace uvedl, že užívání Windows zůstává o 10 procent vyšší než před pandemií. 

Tržby celé divize zařízení, které kromě počítačů zahrnují třeba i chytré brýle HoloLens, Xbox nebo příslušenství, také klesly o 39 procent. A to přesto, že Microsoft před Vánoci představil rovnou několik nových produktů z řady Surface. 

Minulé Vánoce přály Xboxu více

Xbox dříve býval pro Microsoft silnou kategorií, ale ani jemu se příliš nedařilo. Tržby z jeho hardwaru v posledním čtvrtletí klesly o 13 procent, ze softwaru o 12 procent. Prodalo se tedy výrazně méně konzolí než během předchozích Vánoc, ačkoliv tehdy se Xbox prodával dráž. Ale o svátcích 2022 to byla větší novinka a stále zuřila pandemie.

Celkově Microsoft Gaming klesl o 13 procent a firma očekává, že tento trend bude pokračovat i v následujícím období.

Všechno táhne cloud

To cloud zůstává hlavním finančním motorem celého Microsoftu a i tentokrát má na svědomí většinu z tržeb celé firmy. Tržby z inteligentního cloudu vzrostly o 18 procent a z cloudových služeb o 20 procent. Jen Azure vyrostl o 31 procent. 

Microsoft proto i během této prezentace zopakoval, že investice do cloudu jsou budoucnost a firma této divizi bude věnovat mimořádnou pozornost. Ostatně navzdory velkému propouštění finalizuje investici do OpenAI v předpokládané hodnotě 10 miliard dolarů (o tom jsme více psali zde). Očekává se, že Microsoft bude ze zisku OpenAI získávat 75 procent.

Také Microsoft 365 nadále sklízí úspěch, předplatitelů přibylo 12 procent a už jich je celkem 63,2 milionů. Nové uživatelé registrují i Microsoft Teams, které měsíčně využívá už 280 milionů lidí. V neposlední řadě o 10 procent vrostly tržby profesní sítě LinkedIn a tržby z reklam, také o 10 procent. 

Diskuze (22) Další článek: Microsoft měl další velký výpadek cloudu. Zlobily Teams, Outlook, Xbox nebo firemní OneDrive

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,