Microsoft měnil ve zlato všechno, na co sáhnul. Daří se Windows, Office, cloudu i hrám

V Redmondu slaví nejúspěšnější třetí fiskální kvartál v historii společnosti. Microsoft v uplynulých třech měsících utržil 49,4 miliardy dolarů, o 18 % více než před rokem. Provozní zisk navýšil o 19 % na 20,4 miliardy a ten čistý o 8 % na 16,7 miliardy dolarů. Silná čísla vykazují i jednotlivé divize a produkty.

Příjmy z byznysové divize vyrostly o 17 % na 15,8 miliardy dolarů. Setrvale dochází k úpadku klasických verzí MS Office (propad o 28 %), ale firma všechno vsadila na předplatnou verzi. Podnikové licence Office 365 hlásí 17 % růst příjmů, spotřebitelské Microsoft 365 pak 11 %. Z řad domácností a jednotlivců si již Office s terabajtovým OneDrivem platí 58,4 milionu uživatelů. O 34 % narostly příjmy profesní sítě LinkedIn, o 22 % pak i Dynamics.

Cloudová divize už je nejen tou největší, ale i nejrychleji rostoucí. Ze serverových služeb přiteklo do pokladny 19,1 miliardy dolarů, o 26 % více než loni. Jen samotný Azure si polepšil o 46 % a takovým tempem už roste několik let.

Úspěchy zaznamenala i divize More Personal Computing. Příjmy z OEM licencí Windows vzrostly o 11 %, další produkty a služby týkající se Windows pak o 14 %. Na počítačích Surface pak Microsoft utržil o 13 % více než loni. Reklamní byznys posílil o 23 %. Dařilo se též hrám. Celá xboxová subdivize navýšila příjmy o 6 %. O 4 % šly nahoru služby jako Game Pass, o 14 % pak prodej hardwaru a konzolí.

Během konferenčního hovoru komentujícího finanční výsledky Microsoft prozradil detaily i o produktech, o kterých běžně tolik nemluví. Kupříkladu Visual Studio používá každý měsíc 31 milionů vývojářů. Devadesát procent firem z žebříčku Fortune 100 využívá pro vývoj GitHub.

Automatizační platforma Power meziročně vyrostla o 72 %, za poslední rok utržila dvě miliardy dolarů a používá ji k usnadnění práce přes 200 000 zákazníků. Windows 11 ve firmách roste rychleji než dřívější verze systému. Skoro 500 milionů pak používá zpravodajský agregátor Start.

Diskuze (43) Další článek: „V boji proti klimatickým změnám by nám mohly pomoct geneticky modifikované organismy,“ říká nositelka Nobelovy ceny

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,