Microsoft | Elektřina | Datacentra

Microsoft otestoval vodíkové palivové články. Poháněly datacentrum dva dny

Microsoft otestoval vodíkové palivové články. Poháněly datacentrum dva dny

Microsoft zkraje roku oznámil, že chce v dohledné budoucnosti docílit nejen uhlíkové neutrality, ale chce se z hlediska emise oxidu uhlíku dostat dokonce do záporných čísel.

Mělo by k tomu dojít v roce 2030, přičemž do roku 2050 pak dokonce odstraní stejné množství uhlíku, které společnost podle propočtů vyprodukovala od svého vzniku v 70. letech minulého století.

Klepněte pro větší obrázek
Cesta k negativní uhlíkové emisi podle Microsoftu

Microsoft uhlík odstraňuje třeba přechodem na zelené zdroje elektřiny, ty však mají výkyvy. Větrná elektrárna vyrábí elektřinu, jen když fouká vítr a solární panel zase jen během dne. Firma proto potřebuje systém, který by ozelenil elektřinu v noci a za bezvětří, kdy musí nakupovat tu špinavou.

Vodíkové zásobníky na dvoře

Jednou z cest jsou vodíkové palivové články, které slouží jako krátkodobý záložní zdroj. V době přebytku zelené energie si může firma vyrobit zásoby vodíku elektrolýzou z vody a uskladnit jej v tancích. No, a v době nedostatku pak vodík spotřebuje a vyrobí bezuhlíkovou elektřinu.

Nyní si to firma vyzkoušela v poněkud menším měřítku v Salt Lake city na svém experimentálním systému, který zásobil řadu rackových skříní po dobu 48 hodin – tedy po dobu, která simulovala výpadek zelných zdrojů elektřiny.

Klepněte pro větší obrázek
Vodíkové zásobníky na dvoře datacentra Microsoftu v Salt Lake City. V rámci experimentu posloužily jako zdroj elektřiny na 48 hodin.

Microsoft k testu použil systém 250kW vodíkového generátoru elektřiny od Power Innovations a mobilní vodíkové zásobníky na dvoře.

Ke kompletnímu nasazení bude ale ještě dlouhá cesta a na vše se bude muset podívat účetní oddělení v Redmondu. Stručně řečeno, přechod na negativní uhlíkovou výrobu musí zároveň vycházet finančně a dlouhodobě, proto se mluví o tzv. vodíkové ekonomice (hydrogen economy).

Klepněte pro větší obrázek
Vodíkový 250kW generátor elektřiny od Power Innovations

Microsoft se v tomto případě pasuje do role průkopníka, který se pokusí prošlapat cestičku i ostatním a ověří, jestli je tento směr správný.

Diskuze (18) Další článek: Jak smazat TikTok: zrušit účet je jednoduché, ale nejprve raději odstraňte videa

Témata článku: Microsoft, Byznys, Elektřina, Ekologie, Datacentra, Redmond, Energetika, Dvůr, Datacentrum, Generátor, Salt Lake City, Palivový článek, Uhlík, Salt Lake, Zásobník


Určitě si přečtěte

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Karel Javůrek
RyzenProcesoryAMD
Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 95

Jakub Čížek
Windows 10MicrosoftLinux
Nové mapy Google: Česko vypadá, jako by bylo kdesi na ruské Sibiři
Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

Karel Kilián
ZálohováníWindows 10Windows
(Ne)používáte PayPal? Dejte si pozor, zavádí totiž poplatek za neaktivitu
Lukáš Václavík
FintechPayPal