Microsoft otestoval vodíkové palivové články. Poháněly datacentrum dva dny

Microsoft otestoval vodíkové palivové články. Poháněly datacentrum dva dny

Microsoft zkraje roku oznámil, že chce v dohledné budoucnosti docílit nejen uhlíkové neutrality, ale chce se z hlediska emise oxidu uhlíku dostat dokonce do záporných čísel.

Mělo by k tomu dojít v roce 2030, přičemž do roku 2050 pak dokonce odstraní stejné množství uhlíku, které společnost podle propočtů vyprodukovala od svého vzniku v 70. letech minulého století.

Klepněte pro větší obrázek
Cesta k negativní uhlíkové emisi podle Microsoftu

Microsoft uhlík odstraňuje třeba přechodem na zelené zdroje elektřiny, ty však mají výkyvy. Větrná elektrárna vyrábí elektřinu, jen když fouká vítr a solární panel zase jen během dne. Firma proto potřebuje systém, který by ozelenil elektřinu v noci a za bezvětří, kdy musí nakupovat tu špinavou.

Vodíkové zásobníky na dvoře

Jednou z cest jsou vodíkové palivové články, které slouží jako krátkodobý záložní zdroj. V době přebytku zelené energie si může firma vyrobit zásoby vodíku elektrolýzou z vody a uskladnit jej v tancích. No, a v době nedostatku pak vodík spotřebuje a vyrobí bezuhlíkovou elektřinu.

Nyní si to firma vyzkoušela v poněkud menším měřítku v Salt Lake city na svém experimentálním systému, který zásobil řadu rackových skříní po dobu 48 hodin – tedy po dobu, která simulovala výpadek zelných zdrojů elektřiny.

Klepněte pro větší obrázek
Vodíkové zásobníky na dvoře datacentra Microsoftu v Salt Lake City. V rámci experimentu posloužily jako zdroj elektřiny na 48 hodin.

Microsoft k testu použil systém 250kW vodíkového generátoru elektřiny od Power Innovations a mobilní vodíkové zásobníky na dvoře.

Ke kompletnímu nasazení bude ale ještě dlouhá cesta a na vše se bude muset podívat účetní oddělení v Redmondu. Stručně řečeno, přechod na negativní uhlíkovou výrobu musí zároveň vycházet finančně a dlouhodobě, proto se mluví o tzv. vodíkové ekonomice (hydrogen economy).

Klepněte pro větší obrázek
Vodíkový 250kW generátor elektřiny od Power Innovations

Microsoft se v tomto případě pasuje do role průkopníka, který se pokusí prošlapat cestičku i ostatním a ověří, jestli je tento směr správný.

Diskuze (18) Další článek: Jak smazat TikTok: zrušit účet je jednoduché, ale nejprve raději odstraňte videa

Témata článku: Microsoft, Byznys, Elektřina, Ekologie, Redmond, Datacentra, Energetika, Dvůr, Zásobník, Palivový článek, Datacentrum, Lake City, Salt Lake City, Uhlík, Generátor, Salt LakeJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje