Microsoft učí stroje a chce vám umožnit měnit budoucnost

Součástí nové kultury dat, kterou do Microsoftu přináší Satya Nadella, je také strojové učení. Redmond díky cloudu přináší machine learning masám.

Connect.cz z Washingtonu: Machine learning (v češtině strojové učení) není žádný nový pojem. Pomocí obrovského množství dat lze na tomto principu „naučit stroje myslet“. Počítače si získané informace skládají dohromady, hledají na základě nich vazby a následně se pak „rozhodují“. Čím více dat, tím lépe. Machine learning už se aplikuje delší dobu, až s příchodem cloudu ho ale čeká zásadní expanze.

Využívat strojové učení bylo doposud nákladnou záležitostí, která vyžadovala výkonný serverový hardware a řadu odborníků vzdělaných v programování, statistice a dalších datových vědách. Něco takového si tak mohly dovolit zejména velké společnosti, akademická obec a další vědecká pracoviště.

Cloud tyto poměry mění. Cloud je totiž sám o sobě obří a výkonná serverová farma a bylo tedy pouze otázkou času, kdy se začnou objevovat první služby, které běžným lidem machine learning zpřístupní podobně, jako další zcela běžné aplikace. Na trhu se začaly objevovat zajímavé startupy tohoto druhu a do cloudu se za poplatky stěhuje i Watson od IBM. Do této začínající hry se nyní dostává také Microsoft.

Strojové učení pro masy

Největší softwarová firma světa aktuálně uvádí do testovacího provozu službu nazvanou Azure ML, tedy Azure Machine Learning. „Preview“ verze má odladit veškeré mouchy tak, aby se tento produkt mohl co nejdříve dostat do běžného provozu a stát se součástí rychle rostoucího cloudu Azure, na němž nyní v Redmondu staví svojí dlouhodobou budoucnost.

„Azure ML je v podstatě strojové učení pro masy,“ říká viceprezident Microsoftu pro machine learning Joseph Sirosh. „Cloud odstranil onu poslední míli nutnou k masovému nasazení. Dříve byli třeba datoví vědci, rozsáhlá IT infrastruktura a tak dále. Ne však dnes. Teď stačí skrze webový prohlížeč nahrát strojově čitelná data do cloudu a okamžitě můžete získat výsledky.“

To je pěkný popis toho, jak Azure ML funguje. Podobně, jako připojujete přílohu do vašeho e-mailu, prostě vložíte data do cloudu a vyberete si, co s nimi vzdálené servery mají udělat a jaké informace vám předložit. Microsoft sám přichystal obrovské množství různých přednastavených šablon a další si můžete vytvářet sami či získávat od dalších tvůrců. „Je to drag and drop nástroj, který by měl zvládnout používat každý,“ vzkazuje Sirosh.

Toto strojové učení v podání Microsoftu má být využitelné prakticky v každém oboru a každé situaci. Potřebujete vědět, jak se bude vyvíjet trh příští měsíc a co máte udělat pro co nejlepší vývoj? Nahrajte vaše informace z různých firemních zdrojů do Azure ML. A tak dále.

„Naše technologie je kombinací datové analytiky se strojovým učením. Ovšem s tím rozdílem, že datová a prediktivní analytika vám umožňuje předpovídat budoucnost, zatímco machine learning vám budoucnost umožní změnit,“ tvrdí Sirosh.

A k tomu je dobrý Bing

Microsoft chce z Azure ML udělat široce dostupný produkt, který se neomezuje pouze na technologie Redmondu. Podporován je tak třeba přesun dat z konkurenčního cloudu Amazon Web Services, šablony z open source projektu „R“ a tak dále. K dispozici jsou aplikační rozhraní (API), balíčky pro vývojáře (SDK) a grafické ML Studio.

Cloud má navíc mít jednu zásadní výhodu. Je tak velký, že pojme obrovské množství dat a čím větší dat získá, tím více se toho naučí a zdokonalí se. Je to v podstatě princip toho, jak fungují internetové vyhledávače a projekty typu Google.

Webový vyhledávač ostatně hraje v případě Azure ML důležitou roli. Tým Josepha Siroshe v něm totiž využívá technologie, které používá Bing, mapy, detekce e-mailového spamu či třeba cloudová služba Xbox Live. Azure ML je tedy praktická ukázka toho, k čemu vlastně Microsoft Bing pořád rozvíjí. Podobné je to také u digitální asistentky Cortana.

Microsoft začíná obecně machine learning tlačit do popředí a mluví o něm stále více a více. Mimo jiné to totiž může být nástroj, který dostane zákazníky na jeho cloud Azure, což je něco, co chce nový šéf Satya Nadella jako své dítko nadále hodně rozvíjet. Na aktivity strojového učení si vybral právě Josepha Siroshe, kterého přetáhl z Amazonu.

Kultura dat prostupuje Microsoftem

Celá tato oblast zapadá do Nadellou jíž dříve oznámené strategie „data culture“, tedy kultury dat. Nový hlavoun Redmondu chce běžným lidem zpřístupnit analýzu informací pomocí naprosto jednoduchého ovládání. Příkladem budiž nejenom Cortana, ale také Skype a překládání mluveného slova v reálném čase.

Klepněte pro větší obrázek
Přinášíme vám kulturu dat, naší budoucnost. Satya Nadella.

Různé zdroje dat bez nutnosti jejich propojování a podobně už umí skládat také cloudový Office 365. Díky nástroji Power Q&A stačí zadat jednoduchý příkaz, na jehož základě se vám pak poskládá výsledek posbíraný z informací uložených třeba v Excelu, SQL Serveru a SharePointu.

V Microsoftu nyní pracují na technologii prozatím nazvané jako Delve. To má být něco jako vyhledávání Googlu pro firmy. Delve by měl umět prohledat prakticky cokoliv ve firemním IT prostředí a „vyhodit“ pak smysluplné výsledky a analýzy.

Obrovský potenciál se otevírá také v případě projektu Adam, což je prakticky taková vizuální vrstva nad Bingem či Cortanou. Adam je krásná ukázka machine learningu. Chytrým telefonem vyfotíte určitý objekt a cloud na pozadí na základě informací „naučených“ z „nekonečného“ množství fotografií pozná, co je daný objekt zač, z čeho se skládá a podobně. Microsoft zatím Adama naučil 14 milionů obrázků, pokračuje ale v dalším „trénování“.

Pokud se řeší, kde je vlastně budoucnost celého Microsoftu, je to s velkou pravděpodobností právě tato oblast. Cloud Azure, přívaly informací a dat, jejich zpracování a naprosto jednoduché vyhodnocování. A navíc, cloud do Redmondu přináší zrychlování vývoje. „Jednou z krásných věcí na cloudu je to, jak rychle můžeme inovovat a dělat nové věci,“ říká viceprezident divize Office John Case. Azure jen za poslední rok získal přes 300 nových funkcí.

Cestu autora na konferenci WPC 2014 hradila společnost Microsoft.

Diskuze (11) Další článek: Německá vláda se vrátí k psacím strojům, nedají se odposlechnout

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,