Milan Hrabovský z Microsoftu: Linux už pro nás není sprosté slovo [rozhovor]

  • V rozhovoru s Milanem Hrabovským jsme probrali startupovou scénu v ČR
  • Microsoft se snaží podporovat startupy jak z technického, tak i byznysového hlediska
  • Otevřená řešení a široká kompatibilita se stávají pro Microsoft základem

Microsoft se v Česku už několik let snaží spolupracovat s místními technologickými startupy, hlavně v oblasti cloudových řešení a podpory v počátcích, kdy je každý startup nejzranitelnější. V rozhovoru s ředitelem divize vývoje Microsoftu – Milanem Hrabovským, jsme se zeptali na aktuální stav nejen v rámci startupové scény, ale také třeba cloudu pro firmy a trendů.

České startupy se zlepšují

Za posledních několik let se česká startupová scéna rychle proměnila a začíná vznikat nejen hodně startupů, ale také komunit kolem nich, akcelerátorů, hubů i soutěží.

„Startupová scéna se velmi zkvalitnila, stačí když to srovnám s minulými ročníky Vodafone Nápad roku. Zatímco dříve bylo těžké vybrat dostatek kvalitních projektů, tentokrát jsme měli problém jich vybrat pouze deset. Nakonec jsme tak museli zvolit TOP 13 projektů.“

Klepněte pro větší obrázek„Microsoft se snaží být startupům technologickým partnerem v mnohem širším směru, než tomu bylo dříve. Microsoft se dnes obrovsky otevírá a Linux už pro nás není sprosté slovo. Jde o technologii, která u nás v datových centrech běží a je nám vlastně jedno, na jakých technologiích aplikace daných startupů běží. Startupům se libí, že nejsou omezené, na jakých technologií musí své produkty a služby stavět. Řada startupů, které vyhrávají různé akcelerační programy, staví řešení na platformě Microsoft Azure.“ dodal Milan Hrabovský.

A jak se Microsoft snaží bojovat s konkurencí jako IBM a dalšími, kteří rovněž nabízí podporu startupů? Podle slov Milana Hrabovského nejde o boj, protože v některých případech spolupracují na jednotlivých akcích, ale spíše se všichni snaží nabídnout to nejlepší a nechávat startupy vybrat. Microsoft nemá podle vyjádření problém s open source ani konkurenčními technologiemi, snaží se hlavně o úspěch startupů. Microsoft se také snaží podporovat startupy i po stránce byznysu, alespoň pokud je nějaká možnost propojení se stávajícím klientem Microsoftu.

Je to win-win pro všechny – zákazník získá nový produkt nebo službu, která mu například zefektivní procesy, startup získá zákazníka a vše běží na Azure od Microsoftu.

Lidé se přestávají bát cloudu

Pokud jde o obecný cloud a jeho popularitu ve firmách, dle Milana Hrabovského se rozhodně začínají lidé a firmy méně „bát“, byť to stále není úplně běžná věc - „Firmy začínají přemýšlet, jak výhod cloudu využít, jakým způsobem dostat vlastní řešení na cloud. Spousta firem si uvědomuje, že například bezpečnost cloudu je větší, než u běžných lokálních serverů.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft se chlubí velkým počtem datacenter po celém světě (Zdroj: Microsoft)

V případě cenového srovnání je nutné pochopitelně vše spočítat, ale nedá se říct, že bude cloud vždy automaticky výhodný pro všechny. U zákazníka, který nedávno koupil kompletní hardwarovou infrastrukturu, se to s velkou pravděpodobností nevyplatí, ale u většiny případů lze vytvořit kompletní cloudové řešení, které bude výhodnější a levnější než lokální forma. Pro ostatní případy lze pak použít i různé hybridní formy kombinující to nejlepší z obou světů.“

Práce s vývojářskou komunitou je důležitá

Vývojáři jsou dnes horké zboží a snaží se je zaujmout všichni velcí hráči – Apple, Google, Microsoft, IBM a další. „Microsoft se v tomto směru angažuje v rámci několika oblastí – obecné povědomí, co technologie umí pro studenty i vývojáře ve firmách (Microsoft Virtual Academy – výuková videa v angličtině i češtině), přispíváme do newsletterů a blogů (MSDN, Technet), spolupracujeme na konferencích a máme i aktivní komunitu Microsoft Value Professional.“

„Vývojářům se snažíme ukazovat nové trendy, které jsou k dispozici. Podporujeme i ISV (Independent Software Vendor), u kterých se snažíme, aby používali nejnovější technologie k tomu, aby byli úspěšní. Typickým příkladem jsou firmy vyvíjející účetní software a jejich propojení s EET. Se společností Cígler Software spolupracujeme na iDokladu a nových produktech, které otevřou nové příležitosti.“ upřesnil Milan Hrabovský.

Klepněte pro větší obrázek
Startupy jsou dnes pravidelně pod drobnohledem různých soutěží i s podporou Microsoftu (Zdroj: Microsoft)

Ke cloudu se přiklání už i státní správa. Je to výhodné obzvláště pro menší města nebo vesnice, které si nemůžou dovolit řešení pomocí hardwaru, ale v rámci efektivního cloudu už ano. Řešení lze totiž nastavit dle zátěže a platit tak jen za skutečně využitý výkon v daném období. V případě drahého nákupu hardwaru, který neběží 24 hodin denně, to ale neplatí.

Trendem je umělá inteligence a IoT

Kromě samotného cloudu je dnes trendem umělá inteligence v různých variantách a pochopitelně i internet věcí. Zatímco dříve se do těchto oblastí pouštěly hlavně startupy, nyní vlastní projekty v tomto směru začínají řešit i samotné firmy.

Klepněte pro větší obrázek
Webové rozhraní Microsoft Azure

Jedním z důvodů je i to, že na cloudových platformách jsou k dispozici ucelená řešení, která lze použít pro danou aplikaci. IBM v tomto směru hodně prosazuje technologii Watson, ale i Microsoft nabízí službu pro zpracování big data s využitím umělé inteligence.

Podpora otevřených dat u státní správy

Microsoft se snaží podporovat i projekty postavené na otevřených datech státní správy. Typickým příkladem jsou víkendové hackathony, kdy se během pouhých dvou dnů podaří vytvořit zajímavé aplikace.

„Hackathony děláme celkem pravidelně, nedávno to bylo ve spolupráci s brněnskou technologickou firmou Kentico. Máme na to i specializovaného člověka, který pracuje kolem legislativy. Vzhledem k úspěchu rozhodně plánujeme další hackathony i do budoucna “

Cloud umožnil smazat rozdíl mezi osobním a pracovním světem

Jednou z hlavních předností cloudu je dostupnost například firemních dat a aplikací takřka odkudkoli, na jakémkoli zařízení, které je připojené k internetu. Umožňuje nám to efektivně pracovat třeba i ve vlaku a dalších místech, kde to dříve nebylo možné.

Práce z domova má tak stejné možnosti, jako když je člověk v kanceláři, i když se pochopitelně najdou i negativní stránky. „Mise Microsoft je ale nyní jasná - umožnit lidem i firmám být produktivnější a efektivnější.“ Milan Hrabovský.

Diskuze (23) Další článek: Ruský internet: cenzura, tvrdé tresty za blogování a veřejná Wi-Fi jen s pasem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,