Ministerstvo chce rychlý internet pro 47 tisíc domácností, uvolní na to 1,9 miliardy korun

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhodnotilo dvě dotační výzvy na podporu vysokorychlostního internetu a mezi 64 projektů rozdělí 1,9 miliardy korun, dalších 600 milionů by do výstavby měla investovat soukromá sféra. Peníze poputují do 718 sídelních jednotek, ve kterých by se pokrylo minimálně 47 tisíc domácností.

Peníze poputují do těch „beznadějných“ míst, která jsou na mapě pokrytí vyznačena bílou barvou. U nich není pro minimálně 50 % domácností k dispozici poskytovatel nabízející internet o rychlosti alespoň 30 Mb/s a v příštích třech letech ani nebylo v plánu, že by se tento stav nějak změnil. Dotace tedy pomohou tam, kde by se soukromníkům stavět nevyplatilo. Ostatně také proto vychází náklady na pokrytí jedné domácnosti na více než 53 tisíc korun.

Kompletní seznam 718 sídelních jednotek si můžete stáhnout jako tabulku XLSX z webu mpo.cz. K dispozici je i mapka ukazující, kam všude dotace zamíří. Nejrozsáhlejší projekt podle MPO připojí 7 tisíc bytů v oblasti mezi Žďárem nad Sázavou a Brnem, ten nejmenší se týká pouhých 13 bytů v obci na Sokolovsku. Výstavba by měla proběhnout do května 2023.

Ministerstvo průmyslu a obchodu v současné době připravuje nové programy podpory. Budoucí projekty dále zvýší rychlost připojení k internetu: u domácností výrazně přesáhne 100 Mbit/s a u škol, úřadů a dalších socio-ekonomických aktérů přesáhne 1 Gbit/s,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha.

Diskuze (36) Další článek: Tak se kšeftuje s vyděračským ransomwarem: tvůrci Zeppelinu nabízejí aktualizovanou verzi

Témata článku: Internet, Evropská unie, Poskytovatelé internetu, Brno, Česko, Připojení k internetu, Dotace, Výstavba, Rychlý internet, Domácnost, Sokolovsko, Pokrytí, Žďár nad Sázavou


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 12

redakce
Mapy GoogleStreet View
Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé programy na doma stojí pár tisíc korun, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro Windows

Stanislav Janů | 28

Stanislav Janů
Střih videaTipyNejlepší programySoftware
mBank má nové internetové bankovnictví. Budí spíš rozpaky
Lukáš Václavík
Banka
Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

** Vybrali jsme nejlepší programy pro úpravu fotek ve Windows ** Pokročilé grafické editory upraví fotografie k nepoznání ** Překvapivě použitelné jsou i aplikace na webu nebo dostupné zdarma

Karel Kilián | 17

Karel Kilián
Grafický editorNejlepší programySoftware
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 61

Marek Lutonský
Rodokmen