Místo papíru data. Jak se staví největší datacentrum v Česku

TTC v Malešicích staví největší datové centrum v Česku i střední Evropě. Rozeběhne se v září a na zdejší poměry je skutečně veliké.

Je to poněkud symbolické. Společnost TTC v pražských Malešicích staví datové centrum, které označuje za největší ve střední Evropě. Objekt s rozlohou osm tisíc metrů čtverečních a prostorem pro servery přesně polovičním těsně sousedí s přilehlou tiskárnou. „Možná si to dáme do sloganu, že spojujeme staré a nové šíření informací,“ usmívá se šéf TTC Radek Majer a ukazuje na zdejší poměry skutečně velkolepou stavbu.

Nové datové centrum TTC vyjde na více než 800 milionů korun. Projekt jako takový začal vznikat zhruba před 4,5 lety, asi rok poté, co TTC malešický pozemek koupilo. Stavět se nicméně začalo teprve před devíti měsíci. V tomto případě už jde vše rychle a první část datacentra (jedno patro z celkových dvou) by podle plánů mělo jít do provozu letos v září.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Datacentrum hned vedle tiskárny.

Na objektu je vše velké. TTC si do datacentra dokonce přivádí dva samostatné 10MW zdroje napájení určené pouze pro něj. Podobnou vymoženost mají v Praze už jenom dva objekty – Česká televize a Pražský hrad. „Řešit jsme to začali před 5,5 lety, když jsme pozemek koupili a věděli, že tam budeme stavět. Vyřídit něco takového je pět let práce, zejména tedy byrokratické,“ popisuje Radek Majer.

Čeští dodavatelé

Objekt bude mí výkonné také záložní napájení. Součástí jsou dvě nádrže, které dohromady pojmou 50 kubíků nafty (každá 25 litrů, nafta se dováží kamiony). Přeměňovat na elektřinu jí bude až devět dieselových agregátorů. Datové centrum by tímto způsobem mělo fungovat přes 20 hodin. Jakmile začnou diesely běžet, zvýší se teplota vedení na 70 stupňů, takže je nutné ho chladit vzduchem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nádrže (vlevo) pojmou 50 kubíků nafty. Vpravo jsou stojany, na kterých budou stát diesel agregátory. Celá tato sestava utáhne asi dvacetihodinový chod.

Na malešickém staveništi lze v současné době narazit až na 120 lidí, kteří se na budování podílí. TTC skrze tendry vybralo devět dodavatelů na devět různých technologických částí (chlazení, napájení a podobně). Drtivá většina dodavatelů jsou české společnosti, jejich subdodavatelé (a tedy i výrobci samotných technologií) jsou ale vesměs ze zahraničí. Serverové skříně (racky) nicméně, podobně jako u datacentra Seznamu, pochází z Česka.

„S technologiemi je třeba plánovat. Jenom dodávka dieselů trvá šest až sedm měsíců. Vše se musí vyrobit a dovézt, takže objednávky je nutné realizovat s předstihem mnoha měsíců,“ popisuje Majer.

Klepněte pro větší obrázek
Suchých chladičů bude ve finále devět.

TTC bude pro chlazení obrovského množství tepla využívat takzvaných suchých chladičů. Pro rozvody chlazení se využívá systém trubek, které lze v podstatě skládat jako lego a který je možný najít také v datacentrech Googlu. 900kW suché chladiče budou ze začátku dva, postupně ale dojde k jejich rozšíření na celkových devět kusů. Místnost s rozvodnou trubek má být zcela zaplněna.

Propojení dvou datacenter

Pod datovým centrem se aktuálně buduje tři kolektory, kudy se povede kabeláž a podobně. V nich se dospělý člověk může normálně pohybovat, vůbec tedy nejde o malé kanálky. Rozvodny napětí jsou v tomto případě větší, než mnoho datových sálů v Česku. Jen baterie zaberou čtyři samostatné místnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo je místnost s chladícími trubkami, bude úplně plná. Trubky se skládají jako lego.

TTC bude nový objekt propojovat se současným datovým centrem, které leží o pár stovek metrů dál. K tomu poslouží dvě nezávislé optické trasy, jejichž vyjednání na úřadech trvalo tři roky. Každá trasa bude mít 10 chrániček, celkově se tedy využijí stovky optických vláken.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Místnost, ve které se seběhnou optiky z chrániček (vlevo). TTC nové datacentrum propojí dvěma optickými trasami s tím současným.

Impozantní je také kabeláž a technické vybavení pro interní účely. TTC chce po objektu instalovat stovky kamer tak, aby vše bylo dokonale pokryto. Datacentrum totiž mimo jiné získá certifikaci na úroveň tajné (i mnoho zákazníků tak je tajných) a od vchodu k serveru na návštěvníka čeká devět bezpečnostních bariér, třeba čtení sítnice. Kamerový systém budou spojovat 10Gb linky a video data se budou zpracovávat na serverech a vybudovaném systému TTC. Podobné sítě na další účely bude mít firma ještě tři.

Sály pro jednotlivé zákazníky

TTC v novém datacentru nebude provozovat malý počet velkých datových sálů a naopak je rozseká do několika menších. Aktuálně se buduje 37 sálů po 32 serverových racích. Zákazníci tak díky tomu budou moci mít pouze vlastní prostor a nikoliv jeden sdílený. Mohou tak využít vyšší bezpečnosti, regulovat si vlastní chlazení a tak dále.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Chystané kolektory nebudou malé, v některých se dá chodit.

Sály budou přístupné z jedné centrální chodby, která se točí dokola oněch sálů. Prostředkem pak povede „servisní“ chodba určená pouze pro zaměstnance TTC. Těch má nový objekt zaměstnat až 20. Pro ně i zákazníky budou připraveny i kanceláře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V datacentru bude několik menších sálů (vlevo) a jedna spojená chodba kolem dokola.

TTC má s datovými centry poměrně velké plány. Do rozestavěného komplexu už má nahlášeny první zákazníky, a jakmile se začne blížit limit aktuálního prvního patra, připraví se sály také v druhém, podobně rozlehlém. Firma do budoucna zvažuje případné rozšíření a na papírech řeší také případné datové centrum v zahraničí.

Z již fungujícího objektu TTC se nedávno odstěhoval Seznam, po kterém zbylo asi 80 racků. „Zrovna včera se mi je podařilo prodat, respektive asi 70 z nich,“ pochvaluje si Majer. „Jde o zákazníka z Česka, který racky obsadí ve třech etapách. Byznys tady je. Navíc my s novým objektem míříme hodně na západní trhy a velký zájem registrujeme také z Ruska a Asie.“

Diskuze (8) Další článek: Byznysový zápisník: Čeští STRV hledají spousty nových vývojářů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,