MojeID je blízko tomu, aby mohlo fungovat i se zahraničním eGovernmentem

Autentizační systém MojeID má už přes 760 tisíc zaregistrovaných účtů, z toho 28 tisíc je propojeno s Národní identitní autoritou (NIA), a je tak možné s nimi přistupovat ke službám veřejné správy. Jakmile dosáhne 30 tisíc, mohlo by se MojeID zapojit i do evropského systému eIDAS a fungovat také se zahraničními službami eGovernmentu. Ty zatím akceptují jen eObčanku.

Hranici stanovenou ministerstvem vnitra by MojeID mohlo protnout v průběhu září, týdně přibývá okolo 700 účtů spojených s NIA. Tohle i další statistiky teď CZ.NIC zveřejňuje na novém webu.

Z něj také vyplývá, že zhruba 360 tisíc účtů MojeID je pouze částečně identifikovaných (ověření jen pomocí e-mailu a telefonního čísla), 350 tisíc je plně identifikovaných (oveření navíc ještě pomocí dopisu zaslaného na zvolenou adresu). A jen 51 tisíc je validovaných, u nich tak došlo k ověření totožnosti v centrále CZ.NIC, na Czech Pointu, vybraných validačních místech či elektronicky pomocí Datové schránky.

Validované účty jsou podmínkou pro připojení k NIA a využívání služeb veřejné správy. Takové účty je navíc nutné chránit dvoufaktorem. V případě MojeID lze využít klíče standardu FIDO, tedy USB/NFC tokeny (můžete je mít zdarma) či softwarové klíče v Androidu a Windows 10, od června pak jako alternativa slouží mobilní aplikace MojeID Klíč pro Android a iOS. Podle oficiálních statistik jsou účty MojeID chráněny 20 tisíci klíči FIDO a zhruba 14 tisíci aplikacemi.

Diskuze (34) Další článek: Cloud netřeba. Správce hesel Enpass se umí synchronizovat lokálně přes Wi-Fi

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,