MojeID je blízko tomu, aby mohlo fungovat i se zahraničním eGovernmentem

MojeID je blízko tomu, aby mohlo fungovat i se zahraničním eGovernmentem

Autentizační systém MojeID má už přes 760 tisíc zaregistrovaných účtů, z toho 28 tisíc je propojeno s Národní identitní autoritou (NIA), a je tak možné s nimi přistupovat ke službám veřejné správy. Jakmile dosáhne 30 tisíc, mohlo by se MojeID zapojit i do evropského systému eIDAS a fungovat také se zahraničními službami eGovernmentu. Ty zatím akceptují jen eObčanku.

Hranici stanovenou ministerstvem vnitra by MojeID mohlo protnout v průběhu září, týdně přibývá okolo 700 účtů spojených s NIA. Tohle i další statistiky teď CZ.NIC zveřejňuje na novém webu.

Z něj také vyplývá, že zhruba 360 tisíc účtů MojeID je pouze částečně identifikovaných (ověření jen pomocí e-mailu a telefonního čísla), 350 tisíc je plně identifikovaných (oveření navíc ještě pomocí dopisu zaslaného na zvolenou adresu). A jen 51 tisíc je validovaných, u nich tak došlo k ověření totožnosti v centrále CZ.NIC, na Czech Pointu, vybraných validačních místech či elektronicky pomocí Datové schránky.

Validované účty jsou podmínkou pro připojení k NIA a využívání služeb veřejné správy. Takové účty je navíc nutné chránit dvoufaktorem. V případě MojeID lze využít klíče standardu FIDO, tedy USB/NFC tokeny (můžete je mít zdarma) či softwarové klíče v Androidu a Windows 10, od června pak jako alternativa slouží mobilní aplikace MojeID Klíč pro Android a iOS. Podle oficiálních statistik jsou účty MojeID chráněny 20 tisíci klíči FIDO a zhruba 14 tisíci aplikacemi.

Diskuze (34) Další článek: Cloud netřeba. Správce hesel Enpass se umí synchronizovat lokálně přes Wi-Fi

Témata článku: eGovernment, Android, iOS, Datová schránka, Česko, eIdentita, mojeID, Portál občana, CZ.NIC, NIA, Telefonní číslo, Veřejná správa, Účet, Tisíc, Fido, BankID, Czech point, Ministerstvo vnitraBezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný