Na rozvoj internetu půjde z EU do Česka 14 miliard

Česko získá na rozvoj rychlého internetu nové generace evropské dotace ve výši 14 miliard korun. Nyní se řeší, jak se s celou záležitostí naloží a kdo bude mít na co nárok.

Evropská unie pošle do České republiky 14 miliard korun na rozvoj vysokorychlostního internetu nové generace (NGA), zejména pak v řídce osídlených a málo pokrytých oblastech. Jde o peníze z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) a čerpat by se měly až do roku 2020. Složky státu, oborová uskupení a internetoví poskytovatelé nyní řeší, jak celá akce proběhne.

Evropská unie vidí rozšiřování broadbandu jako jeden ze stěžejních bodů celé digitální agendy a oblast se promítla také do strategického dokumentu Digitální Česko 2.0, který vzala vláda za svůj (naplňuje ho ale velice málo). V něm se mimo jiné říká, že každý občan měl mít do roku 2020 přístup k internetu o rychlosti alespoň 30 Mb/s a polovina občanů rovnou ke stomegabitovým linkám.

Na rozvoj rychlého internetu mělo původně jít kolem 16 miliard, to se ale mění. „Původně se počítalo také se spoluúčastí státu, která měla činit 15 procent. K 14 miliardám z EU tak měly přibýt zhruba další dvě. Nakonec spoluúčast bude nastavena jinak, ale ještě se neví jak,“ říká Luděk Schneider z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které z velké části záležitosti broadbandu řeší.

Nic není úplně jasné

MPO už s Bruselem aktivně o dotacích komunikuje a prozatím se zdá, že žádné problémy s čerpáním, jako tomu v případě Česka a eurodotací bývalo v minulosti zvykem, nehrozí. „Evropská komise měla k našim dokumentům pouze pár připomínek. Myslíme si, že se nám vše podařilo vyjednat dobře,“ dodává Schneider.

Klepněte pro větší obrázek
Pokrytí česka rychlým internetem dle barevných zón. Zdroj: Měření ČTÚ

Finální podoba toho, kdo a za jakých podmínek bude mít na dotace nárok, ale zdaleka ještě není známá. Program podpory internetu je dle zástupců ministerstva průmyslu a obchodu úplně nový a nelze ho napasovat na dřívější postupy.

MPO si tedy bude zvát k připomínkám různé oborové skupiny, soukromý sektor a podobně. Úřad chce zajistit to, aby podmínky nebyly diskriminační a nemohly být zpochybněny. Vypracovaná strategie, která na MPO vzniká, půjde letos v listopadu do mezirezortního připomínkového řízení a do konce roku už musí být vládě předloženy jednotlivé body podpory.

První výzvy k dotacím by pak měly být vypsány v prvním čtvrtletí příštího roku. V dokumentu, který dostane vláda na stůl, už by mělo být vše jasně konkretizováno. Pravděpodobnými příjemci dotací jsou nicméně „podnikatelé v oblasti elektronických komunikací“.

Kdo na to dohlédne

K dalšímu postupu je ale nutné také politické podhoubí. Musí se dopracovat národní plán rozvoje sítí a podle úředníků z MPO a dalších organizací „je třeba politické rozhodnutí, jak se bude postupovat“.

 

Operátoři a provideři budou mít o dotace zájem. Do té doby ale investovat příliš nechtějí. Neví, co bude.

 

Stát v tomto případě může do hry promluvit výrazně. Podle informací Connect.cz se například řeší i to, kdo a za jakých podmínek by mohl být správcem sítí a prostředků na ně, nic ale není rozhodnuto ani dáno. Evropská komise každopádně vystupuje proti monopolizaci a protěžování státních podniků.

Do hry může promluvit také další aspekt – služební zákon. Jeho vlivem už nyní na ministerstvech probíhají různé změny a posuny a není všude jasné, kdo a za co bude mít odpovědnost. „Situace už se stabilizuje a práce na broadbandu pokračují,“ ujišťuje Schneider z MPO.

Všechny strany, které o dotacích na rychlý internet mluví, se shodují v jednom – ať jde vše co nejrychleji. Internetoví provideři a mobilní operátoři totiž za současné situace nechtějí do infrastruktury investovat. Nemají totiž jistotu, že tam, kam sami vloží peníze, najednou nepřitečou prostředky z EU.

Česko až na spodku

V některých zemích Evropské unie už podpora budování broadbandu běží, například ve Švédsku, Dánsku, Litvě, Velké Británii či Francii. Česko v současné době patří v žebříčku států se zavedenou optikou přímo do obytných domů až na spodní místa celoevropského žebříčku. „Výstavba NGA sítí je u nás velice pomalá a navíc do ní vstupuje mnoho byrokratické a administrativní zátěže,“ dodává prezident ICT Unie Svatoslav Novák.

Klepněte pro větší obrázek
Brusel české dokumenty k broadbandu připomínkoval jen mírně.

ICT Unie už po odstranění bariér volá delší dobu, stejně jako další podobné organizace z oboru. Více než dotace totiž může pomoci usnadnění přístupu providerů k výkopovým pracím, jasná koordinace ze strany státu, začlenění broadbandu do stavebních zákonů či uzákonění přístupu k internetu jako součást občanské vybavenosti, podobně jako v případě vody či elektřiny.

Například výkopové práce už se zástupci byznysu řešila ze své dřívější pozice ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, ta ale odchází na post eurokomisařky. V tomto případě se tak bude muset začít jednat znovu. Jde totiž také – mimo jiné – o komunikace s jednotlivými obcemi. „Obce musí vidět, že z podpory broadbandu budou mít něco také oni a ne pouze poskytovatelé připojení,“ míní Novák.

Do podpory rozvoje broadbandu bude promlouvat také Český telekomunikační úřad. Ten společně s MPO už vyjádřil zájem zapojit se do nově zformované pracovní komise, která má dohromady dát jednotný hlas telekomunikačního průmyslu. Oficiálně bude skupina teprve oznámena, členy ale budou také ICT Unie, Česká asociace elektronických komunikací, Asociace provozovatelů kabelových a telekomunikačních sítí a další subjekty.

Diskuze (42) Další článek: PhotoMath: Vyfotíte zadání matematické úlohy a mobil vše spočítá

Témata článku: Internet, Právo, Evropská unie, Rozvoj internetu, Rychlá doba, Evropská záležitost, Podoba toho, Rychlý internet, Obytná zóna, Novák, Stavební zákon, Digitální Česko, Finální podoba, Rozvoj, Pomalá doba, Brusel, Celá akce, Jasný bod, ICT unie, Usnadnění přístupu, Luděk, Připomínkové řízení, Správce sítí, Schneider, Národní plánSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Na světě je video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Vybrali jsme nejlepší herní adaptace ze světa Pána Prstenů. Od historicky prvních kroků až po moderní herní pecky

Vybrali jsme nejlepší herní adaptace ze světa Pána Prstenů. Od historicky prvních kroků až po moderní herní pecky

S novým seriálem nás napadlo, že je to ideální čas podívat se, jaké hry ze Středozemě vlastně vyšly. Podívejte se na jejich vývoj napříč dlouhými roky. Najdete zde i svou oblíbenou?

Vojtěch Matušinský
Lord of the RingsTéma