Na Smíchově roste české Silicon Valley

Londýnský TechHub příští rok otevře pobočku v Praze. Zároveň s tím se objevují ambice na vybudování zdejšího Silicon Valley. Povídali jsme si o tom s Lukášem Hudečkem.
Na Smíchově roste české Silicon Valley
Kapitoly článku

Startupy hybatelem nové ekonomiky

Lukáš Hudeček se svým týmem mají ale ještě o něco vyšší ambice, než postavit životaschopný startupový ekosystém v rámci jedné organizace. Chtějí na Smíchově vybudovat české Silicon Valley. „Líbilo by se mi dát dohromady technologické společnosti, jako jsou Skype, Google, Seznam a další, a vybrat z nich zkušené lidi do týmu, který bude vědět, co udělat pro to, aby to technologické podhoubí například tady na Smíchově fungovalo lépe.

Právě zmiňované společnosti mají kolem Andělu své centrály (Google zde nedávno otevřel český Googleplex). Hudeček také zmínil, že současné prostory získal za zvýhodněný nájem. Majitel komplexu, který vlastní také přilehlé reality, si totiž od projektu slibuje expanzi mladých firem. Jakmile opustí TechHub, budou hledat vlastní kanceláře. Na Smíchově je prostoru dostatek.

Hudeček je zastánce toho názoru, že právě mladé technologické společnosti budou v budoucnosti hybatelem ekonomiky a začnou se výrazněji projevovat v HDP. Věří, že i v tak zakonzervované české ekonomice, která raději prolamuje těžební limity namísto významnějšího přemýšlení o nových cestách, jednou nastanou lepší časy. „Čím dál více vlád, třeba v Londýně, vidí, že se startupy vymykají naprosto celé ekonomice a spatřují v tom ohromnou sílu,“ tvrdí. „Čím víc lidí se bude snažit realizovat podobné aktivity, tím dřív se něco takového stane,“ řekl Hudeček přesvědčeně.

Určité změny už je ostatně možné registrovat také v naší kotlině. Jihomoravský kraj už delší dobu výrazně podporuje tamní Jihomoravské inovační centrum (JIC) a stát nyní založil fond, který nadějným tuzemským projektům nabídne k čerpání stovky milionů korun. Hudeček se ale bojí, že dozor nad těmito státními penězi budou mít úředníci, kteří nebudou kompetentní a prostředky se utratí neefektivně.

Praha versus Brno. Soukromý sektor versus stát

Jakákoliv aktivita, která se u nás zabývá financováním startupů, ať už ze soukromých, nebo státních peněz, je správná,“ míní. Ale zároveň poukazuje na určité nedostatky. „Omezení, že například JIC nemůže investovat do startupů mimo Jihomoravský kraj, považuji za naprosto fatální nesmysl,“ řekl Hudeček v rozhovoru. Dodal také, že v jiných zemích se peníze investují přesně tam, kde jsou zapotřebí a nerozlišuje se například mezi kraji. „Jinde cpou ty peníze přesně tam, kde je to potřeba a rozhodují o nich lidé, kteří tomu rozumějí.

Hudeček je ke státním startupovým fondům hodně kritický. „Pokud máte nějaký nápad, který má alespoň trochu hlavu a patu, tak přijdete do inkubátoru, tam vás na dva roky ubytují, dostanete skoro všechno zadarmo, něco tam děláte a pak to třeba zabalíte. Nic vás nežene dopředu,“ útočí na moravský JIC a další „seed campy“. „Já si ale myslím, že startupy jsou o tom, že vám něco hoří za zády a vy musíte běžet o to rychleji.

Startup není o tom, že máte něco na papíře nebo v hlavě a někdo vám dá 10 milionů. Je to o lidech. Pokud vám někdo hned dá peníze, tak vás pravděpodobně hned zabil,“ kritizoval Hudeček ve své rozestavěné kanceláři rozdělování státních peněz. Podle jeho mínění jsou startupy především o lidech a mentorech, kteří dokážou poskytnout rady a cenné zkušenosti.

JIC je alespoň dobrý v tom, že má vlastní mentory a projekty podrobují alespoň nějakým kritickým názorům. Aspoň něco, ale je to málo,“ dodal mladý podnikatel. „Ta efektivita rozdělování peněz je ale extrémně nízká.

Pod dohledem odborníků

Cesta je podle něho jednoduchá: dohled nad rozdělováním peněz, nebo alespoň názorový vliv, by měla mít jakási rada odborníků sestavená nejenom z lidí z TechHubu, TechSquare a dalších skupin, ale také ze zde působících technologických společností. „Stát by se měl ptát odborníků, kteří tu oblasti znají, pohybují se v tom a rozumí tomu. Neměli by o tom rozhodovat úředníci, kteří jenom koukají na výkazy a tabulky,“ popsal Hudeček svojí vizi. „Tak se to děje například v Londýně. Politici prostě přijdou do TechHubu a zeptají se odborníků, jak postupovat.

Klepněte pro větší obrázek
Třeba to v Praze bude vypadat podobně, jako v Londýně.

Tento systém by byl jistě dobrý a logický, ale i v případě, že by na něj bylo přistoupeno, není zajištěno, že by spolehlivě fungoval. Případem budiž Národní ekonomická rada vlády (NERV), která sice neustále vydává chytrá doporučení, vláda na ně ale příliš nereaguje.

Nové projekty by tedy měly podpořit rozvíjející se startupovou scénu v Česku. Otázkou ale je, zda zde vůbec existuje dostatek lidí, kteří mají nápady a elán pouštět se do vlastních internetových a počítačových projektů. Hudeček si myslí, že ano. „Prostor pro nové startupy tady je, jenom doposud neměly podporu,“ míní. „Lidé o to zájem mají, jenom příliš nevědí, kam si zajít pro radu, jak začít a dělají klasické začátečnické chyby.

Začátečníci se snaží nejdřív programovat a až potom přemýšlet o byznysu. My se jim to myšlení snažíme obrátit,“ naráží Hudeček na klasický problém. „Někdo by mohl namítat, že startupy často řeší problémy, které vůbec neexistují. To je to, co se ve Startupyardu snažíme zrovna změnit.“ To je dobré slyšet, protože na tuzemských přehlídkách startupů byly doposud velice často k vidění projekty, které sice byly pěkné z technologického hlediska, ale vůbec neřešily reálný problém a obchodní stránku.

Všem lidem, kteří by chtěli začít se startupem, doporučují přijít začátkem příštího roku na StartupWeekend, a tam si můžete během 48 hodin vyzkoušet, jaké to je,“ zakončil pozvánkou naše povídání Hudeček. "Myslím, že v roce 2012 nastane startupová exploze v celé v Evropě. Bude klika, když se k ní dokážeme přimotat."

Startupy jsou jednoznačně temná strana síly.

Kapitoly článku

Témata článku: Byznys, Podobné zaměření, Dobrá cesta, Podobný projekt, Silicon Valley, Jihomoravský kraj, Mladý měsíc, Reálný problém, Samostatná služba, Tuzemský projekt, SMIC, Skládačka, Smíchov, Technologická firma, Stihl, Třetí patro, Riga, Nová vláda, Fofr, Růst, Ideální doba, Pracovní zkušenost, Celý plán, Ekonomika, Startupový fond


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 41

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 65

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 43