Na Smíchově roste české Silicon Valley

Londýnský TechHub příští rok otevře pobočku v Praze. Zároveň s tím se objevují ambice na vybudování zdejšího Silicon Valley. Povídali jsme si o tom s Lukášem Hudečkem.
Kapitoly článku

Domluvit si schůzku se mi podařilo až na několikátý pokus. Lukáš Hudeček a jeho malý tým mají fofry. Není to kvůli předvánočnímu shonu, ale kvůli tomu, že začátkem příštího roku chtějí spustit pražskou pobočku londýnského technologického centra TechHub. Franšíza ponese název TechHub Prague a sídlit bude dvě patra nad zavedenou značkou HUB na pražském Smíchově.

TechHub je logickým rozšířením československé relativně rychle se rozvíjející technologické startupové scény a i když se chce z počátku profilovat především jako společné pracovní prostředí pro mladé firmy, její zakladatelé mají ambice a vize mnohem vyšší. Chtějí na Smíchově vybudovat české Silicon Valley.

Lukáš Hudeček a Petr Ocásek jsou známí díky akcelerátoru StartupYard, kterým letos prošlo několik slibných projektů. StartupYard umožňuje vybraným firmám tři měsíce získávat zkušenosti a rady od mentorů, odborníků a investorů, aby pak mohly dále rozvíjet své podnikání. Podle Hudečkových slov ale tomuto programu chybělo nějaké zakončení.

Prostor pro vaše internetové a IT projekty

Cítili jsme, že ke Startupyardu potřebujeme postavit prostor, protože jsme nechtěli po třech měsících firmy vyhodit na ulici,“ popsal situaci v rozhovoru pro Živě.cz Hudeček. Jeho tým proto chtěl vybudovat místo, kde budou moci mladé technologické firmy nějakou dobu působit a získávat nové zkušenosti. „Myšlenka je taková, že po skončení tříměsíčního Startupyardu máte možnost zůstat v prostorech TechHubu, takže máte možnost se víc integrovat,“ řekl. Upozornil ale, že prostory nejsou přístupné pouze účastníkům jejich akcelerátoru, ale i dalším zájemcům. „Hledal jsem ohlasy, jak by to mělo vypadat a nakonec jsem se prokousal až k londýnskému TechHubu.

Klepněte pro větší obrázek
Nejdřív rozjet pražský TechHub a pak se pokusit vybudovat ze Smíchova obdobu Silicon Valley. Lukáš Hudeček je rád, že český stát začal podporovat nové projekty, ale se způsobem rozdělování peněz spokojený není. Rád by do celého procesu zapojit odborníky z firem.

TechHub sídlící v Londýně na Old Street se během necelých dvou let fungování stihl stát velikým pojmem. Je součástí tamní oblasti Tech City, která spojuje rostoucí technologické společnosti a startupy podobně, jako se to daří slavnému Silicon Valley v Kalifornii nebo Izraeli. Ve východní oblasti Londýna nazvané East End už působí přes 300 společností a britská vláda si od celého odvětví slibuje oživení ekonomiky a nová pracovní místa.

Koncept TechHubu je jednoduchý: nabízí mladým týmům podobného zaměření pracovat v jednom velikém prostoru, kde si všichni vzájemně mohou vyměňovat informace, zkušenosti a vzájemně si pomáhat. K tomu všemu jsou zde k dispozici provozovatelé, kteří rozjíždějícím projektům zprostředkovávají kontakty na mentory, investory a další užitečné subjekty.

Takový princip může fungovat ještě lépe, když se začne rozšiřovat do celého světa. Vznikla proto myšlenka, že TechHub začne fungovat také jako franšíza. Ta první byla před pár týdny spuštěna v lotyšském městě Riga a druhou má být právě Praha. Hudeček měl sice plány, že bude otevírat už v lednu, ale přes značný rozsah prací vidí realistický termín až na únor nebo březen.

Připravte se na první čtvrtletí 2012

Jednání s Londýnem přitom nebyla nijak zdlouhavá. „Celé to bylo vyřízené asi během šesti týdnů. Pětkrát jsem letěl do Londýna já, jednou oni sem do Prahy a bylo to domluveno,“ řekl. „Jsme chvilku před dobou, kdy se z TechHubů stane franšíza a my pomáháme tu franšízu nastavit.“ Jakmile bude soupis požadavků hotov, o licenci na otevření vlastního TechHubu bude moci požádat každý, kdo jednotlivé body splní.

Klepněte pro větší obrázek
Na spuštění TechHub Prague pracuje v provizorní kanceláři tříčlenný tým. Projektové plány na stěnách naznačují nemalé ambice.

V Praze se v současné době pracuje na úpravě prostor. Hudeček a jeho tým mají k dispozici třetí patro v budově na Drtinově ulici na Smíchově. Se současným rozložením ale nejsou spokojení a chystají se na bourání zdí a značnou přestavbu interiéru. Prostory pro zhruba 70 lidí mají být co nejvíce otevřeny, vybaveny stomegabitovým připojením k internetu, recepcí a sociálním zázemím, včetně baru a částí s pódiem a hledištěm pro různé prezentace, školení a sezení.

Jakmile bude zhruba za tři měsíce vše hotovo, může začít přijímání prvních zájemců. Hudeček už několik prvních poptávek registruje, ale neplatí, že se prostory TechHub otevřou pro všechny zájemce, jako v případě už dnes fungujícího HUBu (který sídlí ve stejné budově o dvě patra níže). Pracovní prostor si zde nemůže pronajmout jen tak někdo, vše musí zapadat do celého konceptu. TechHub chce přijímat pouze týmy o minimálně dvou členech a jejich projekt už musí být v nějakém stádiu. „Do TechHubu byste měli přijít a měli byste plnit nějakou misi a zapadnout do celé skládačky firem, které tady jsou,“ popsal vizi Hudeček.

Je to z toho důvodu, abychom na jednom místě měli startupy, které jsou na podobné úrovni, díky čemuž si dokážou vzájemně pomáhat. Kdybyste k sobě dali lidi, kteří jsou úplně na začátku a druzí jsou už před investicí, nemůže to moc dobře fungovat,“ vysvětlil Hudeček svá rozhodnutí. Cena, za jakou bude možné místa pronajímat, prozatím není jasná. „Pravděpodobně budeme o něco dražší, než je HUB a kancelářské prostory v okolí,“ míní Hudeček a zároveň dodává, že budou moci nabídnout lepší služby.

Nejde o čaj, ale o kontakty

Ne snad, že by TechHub nabízel vlastního šéfkuchaře a podobné legrácky známé z moderních sídel mladých internetových firem ve Valley, ale zaměří se spíše na služby potřebné k podnikání. Smyslem je nabídnout projektům kontakty a zkušenosti. „Není to o tom, jestli bude dostatek čaje v kuchyňce, ale spíše o tom, zda dokážeme spojit firmy, které u nás sedí, s něčím chytrým tam venku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zdi přijdou vybourat, rozvody předělat. Pražský TechHub bude co nejvíce otevřený. Vejít by se do něj mělo kolem 70 lidí. Už od února nebo března.

Jednou z hlavních věcí, které tady chceme vytvořit, je jakýsi ekosystém startupů a společně do toho vkládat lidi, kteří už mají určité znalosti a zkušenosti z této oblasti,“ řekl Hudeček. TechHub například oproti projektu TechSquare na Pankráci nebude nabízet doprovodné služby jako účetnictví, marketing, PR a další, ale dokáže zajistit potřebné kontakty. „Spíš bych nás viděl v roli zprostředkovatelů takových služeb.

Představte si například, že na vašem projektu řešíte nějaký problém. Vedení vaší pobočky TechHubu zjistí, že podobnou věc řešil jiný tým v jiné pobočce a dokáže vás spojit a vy si tak budete moci vyměnit zkušenosti a informace. Důležité je také napojení na hromadu investorů a mentorů. „Síť kontaktů už máme poměrně velkou,“ tvrdí sebejistě Hudeček. Není to jenom napojení na Londýn, ale také na kontakty ve Španělsku, Polsku, Estonsku a dalších startupových zemích.

Účelem všech těchto tzv. co-working míst je vytvářet kreativní dravé prostředí, které díky komunikaci s jinými týmy dokáže přinášet nové nápady a podněty. Hudeček si myslí, že aby takové prostředí zůstalo zdravé a nadále inovativní, mělo by se osazenstvo vyměnit každé dva roky. To je ostatně ideální doba na to, aby se z malého startupu stihla vyvinout samostatná firma, která se přesune do větších a samostatných prostor a už nebude potřebovat základní pomoc.

TechHub Prague bude živ nejenom z poplatků od účastníků, ale značnou část příjmů mají tvořit platby od sponzorů. „Zrovna jsme se domluvili s PPF Bankou a list sponzorů se do budoucna bude ještě rozšiřovat,“ řekl v rozhovoru Hudeček. Mezi sponzory už se zařadil například rovněž na Smíchově sídlící Google. Pro firmy je podle mladého podnikatele sponzorství výhodné. „Firmy sponzorují především sami sebe. Můžou se setkat s lidmi, kteří pracují s jejich technologiemi.

Kapitoly článku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,