Na svůj startup nejrychleji našetříte v Kanadě. Brno nic moc a Praha katastrofa

  • Praha i Brno mají skvělou startupovou infrastrukturu
  • Přesto tato města v analýze Sellics zcela propadla
  • Na webový startup zde šetříme skoro nejdéle ze všech

Možná právě teď stojíte na korporátní toaletě, v zrcadle před sebou pozorujete svůj vyhořelý obličej, který kdysi dávno překypoval zápalem pro plnění pracovních úkolů, a kdesi vzadu v zátylku se jako malý plamínek rozhořívá myšlenka, že s tím vším seknete a založíte vlastní internetový startup.

Anebo vás možná právě teď propustili a vám prostě nic jiného než ten startup opravdu nezbývá, ve výpovědi se totiž černé na bílém píše: § 52, odstavec h), tedy zvlášť hrubé porušení pracovních povinností.

Analytici ze společnosti Sellics se do této pozice vžili a sestavili žebříček 130 lokalit napříč zeměmi OECD, ve kterých bude podobná životní etapa finančně neschůdnější. Spočítali tedy, kolik měsíců budete v daném městě a dle tamních podmínek šetřit, abyste měli na svůj webový startup.

130 světových seřazených měst včetně Prahy, Brna a Ostravy

Podobných analýz nám do redakční schránky dorazí během roku tucet, tato se však přeci jen liší, mezi 130 městy totiž figurují i tři česká: pochopitelně Praha, ale také Brno a Ostrava, které zajímavým způsobem kontrastují třeba s New Yorkem, Berlínem, San Franciscem a dalšími podnikatelskými huby.

Autoři studie při výpočtu nákladů na založení startupu nebrali v potaz pouze průměrný příjem v dané lokalitě, ale také obvyklé životní výdaje (bydlení aj.), popularitu online byznysu v dané zemi (nakupování, ochota utrácet nejen za zboží, ale i za služby atp.) a nakonec i dostupnost digitální infrastruktury a případné byrokratické překážky (získání živnostenského oprávnění apod.), které to vše prodlouží.

Nebudu vás napínat, nevyhráli jsme!

Nejrychleji na svůj startup našetří Kanaďané

V první desítce nicméně nefigurují ani provařená jména jako třeba americký podnikatelský melting pot východního pobřeží, tedy New York. Namísto toho Sellics podle dostupných dat OECD spočítal, že nejrychleji na svůj online startup naspoříte v kanadském Quebecu a Winnipegu. Budete muset šetřit jen 4,6 až 5,1 měsíců. Studie samozřejmě předpokládá, že jste zaměstnanec a máte tamní průměrný plat.

Klepněte pro větší obrázek
Na svůj webový startup bude nejkratší dobu šetřit průměrný obyvatel Quebecu

Nicméně, pokud skončíte na dlažbě, aniž byste tušili jak, i v tomto případě tato města vítězí, štědrý kanadský sociální systém totiž uživí jak vás, tak náklady na rozběhnutí maličké firmy i v obývacím pokoji, kuchyni nebo ložnici. Alespoň v počátcích.

Velkoměsta na chvostu

Mimochodem, tabulka je plná relativně menších měst – aglomerace jsou až na chvostu. Dává to smysl. Takový New York sice nabízí ohromnou podnikatelskou komunitu a zázemí hromady byznysových akcelerátorů a inkubátorů, nicméně ruku v ruce s tím rostou i životní náklady. Naprosté začátky, pokud nebudete mít štěstí na investora, tedy mohou být docela krušné. Ostatně zmíněný New York se proto podle této metodiky nachází v tabulce až na 123. místě!

Klepněte pro větší obrázek
Čím větší město, tím často také vyšší náklady na život a sešup ke chvostu (dva údaje vpravo: celkové skóre a doba v měsících, po kterou budete muset šetřit)

Okolo sté pozice byste našli i mnohá evropská velkoměsta, třeba německý Berlín (114.), španělskou Barcelonu (115.) nebo italský Milán (106.). Mimochodem, centrum počítačového světa, San Francisco, obsadilo nepříliš lichotivou 116. pozici.

V Ostravě budete na startup šetřit necelých 9 měsíců

No dobrá, co ale tedy ta naše tři města? Na chvostu, na chvostu…

Tedy až na Ostravu. Slezská uhelná aglomerace se díky nižším životním nákladům vyšvihla na 82. příčku. Podle analýzy potřebuje průměrný Ostravak šetřit 8,8 měsíců, a pokud k tomu započítáme podporu v nezaměstnanosti, tak prý jen 5,6. Ačkoliv je to ve srovnání s Brnem a Prahou nejméně, Quebecu Ostrava konkurovat nemůže, protože ruku v ruce s nízkými životními náklady jde pochopitelně i mnohem nižší příjem a horší podnikatelská infrastruktura a sociální podpora.

Klepněte pro větší obrázek
Desítka nejdražších měst k založení startupu a desítka těch nejlevnějších (na základě analyzovaného vzorku 130 měst OECD)

V kontextu Česka je však Ostrava velmi zajímavým startupovým teritoriem – ostatně i kvůli nižším existenčním nákladům se sem přestěhovala nejedna menší či středně-velká flexibilnější IT firma, případně zde ty velké otevírají svoje inženýrské pobočky, které nasávají absolventy zdejších technických univerzit. Ostrava se mění.

V Brně budete potřebovat celý rok

Na druhém pomyslném místě se umístilo Brno. Trpí stejnými byrokratickými neduhy jako Ostrava, ovšem je mnohem dražší, a tak musejí Brňané podle Sellics šetřit dlouhých 11,9 měsíců z vlastního a 8,7 měsíců v případě podpory v nezaměstnanosti. Studie tuto dobu ohodnotila nelichotivou 122. pozicí. Hned pod námi je mimochodem zmíněný New York.

V Praze ještě déle a v Budapešti skoro dva roky

Do třetice konečně Praha. Z vybraných 130 měst zemí OECD skončila na 126. místě. Podle Sellics musí průměrný Pražák střádat na svůj vysněný online startup úctyhodných 14,1 měsíců.

Klepněte pro větší obrázek
Deset nejhorších měst z žebříčku, aneb zde budete na svůj startup šetřit nejdéle

Tabulku 130 destinací konečně uzavírá maďarská Budapešť, která je sice oblíbeným turistickým cílem, průměrný obyvatel však podle dané metodiky bude muset před spuštěním svého internetového startupu šetřit 23,4 měsíců, tedy bezmála dva roky. Pětkrát delší dobu než v kanadském Quebecu!

Právě proto, aby vstup do podnikání nebyl tak komplikovaný, nabízí stále více měst a regionů nejrůznější podpůrné programy pro začínající podnikatele. Patří k nim služby mentorů, partnerských investorů, levný pronájem často sdílených prostor a mnohdy i možnost propagace na mezinárodním kolbišti.

To platí i o Česku, jehož podpůrný startupový ekosystém patří k těm nejlepším v regionu. V Praze, Brně i Ostravě působí síť Impact Hub, v Brně oceňované Jihomoravské inovační centrum JIC a v Praze třeba StartupYard, Node5 a další, které mohou podobné začátky přeci jen usnadnit. První krok je ale vždy na vás.

Diskuze (10) Další článek: Lenovo mění značení notebooků, Yoga nemusí být ohebná

Témata článku: Byznys, Internet, Startupy, Brno, Česko, Praha, Investice, Analýza, Ostrava, Statistika, Sdílená ekonomika, Nízký příjem, Winnipeg, Vysoké náklady, Zajímavý způsob, Infrastruktura, Náklady, Hrubé porušení, Barcelona, Pracovní úkol, Budapešť, Brňané, Nezaměstnanost, Odstavec, Webový start-upRusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost