Na východě Slovenska se rychle rozšiřuje „Košice Valley“

Na východě Slovenska se rychle rozrůstá tamní obdoba slavného křemíkového údolí nazvaná Košice IT Valley. Stěhují se tam významné firmy a spolupracují s univerzitami.

Zatímco průmyslové výrobní haly táhnou zaměstnanost zejména na západním Slovensku, na východě se stává dominantou IT byznys. Tento zajímavý jev nastartoval před několika lety příchod významných IT společností do Košic. Od té doby jich rok co rok přibývá a sektor se stává důležitým regionálním zaměstnavatelem.

Významu technologického byznysu na východě si je vědoma i slovenská vláda. Například firma T-Systems je již natolik důležitým pilířem zaměstnanosti, že si může dovolit žádat od vlády stimuly. Učinila tak začátkem roku s tím, že na oplátku zaměstná další tisícovku lidí.

Košický boom

„V regionu zaměstnáváme více než 2600 odborníků. Pro naši společnost je několik rozhodujících faktorů, které ovlivňují růst společnosti. V Košicích je dostatek kvalifikované pracovní síly, a to díky vzdělávacím institucím s technickým zaměřením. Zároveň je to region s atraktivní cenovou politikou,“ řekla mluvčí společnosti Katarína Trnová.

Východoslovenská metropole přilákala i několik dalších velkých hráčů. Například energetický obr RWE z Rakouska tam založil firmu RWE IT. Pracovníci z Košic na dálku řídí IT služby divizí v celé Evropě. I oni v tomto roce hovoří o možném náboru dalších stovek pracovníků.

„Před několika lety objevili zahraniční investoři Slovensko i v oblasti IT, zejména v oblasti servisních center. Nejprve objevili Bratislavu (HP, Accenture, IBM, Lenovo a další) a následně z důvodu hledání dostatku kvalitních lidí i Košice, zejména s příchodem T-Systems. Jelikož dobrý příklad přitahuje další, Košice zažívají boom,“ říká Gustáv Budinský, výkonný šéf IT Asociácie Slovenska. Mezi dalšími jmény působícími v Košicích vyčnívají zejména Siemens, Microsoft a IBM.

Košice lákají na kvalifikované a levné odborníky

Zahraniční společnosti láká do Košic relativně levnější pracovní síla a dostupnost kvalifikovaných odborníků. Ty produkuje místní Technická univerzita a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika. Už během studia na Fakultě elektrotechniky tam studenti podepisují s firmami smlouvy o budoucí spolupráci. O práci se bát nemusejí. Naopak s průměrným platem pohybujícím se kolem dvou tisíc eur si mohou při východoslovenských cenách žít nad poměry. I to je důvod, pro který mnoho z nich ve městě zůstává. Migrace za prací za hranice již není tak obvyklá jako v minulosti.

„Klíčovým faktorem košického úspěchu je sdružení IT Valley, které vynikajícím způsobem propojuje technologické a komunikační firmy, školy (vysoké i střední) a samosprávu. Bezpochyby je to následováníhodný příběh. Tím že se v Košicích vytvořil životaschopný digitální ekosystém, je logické, že tam začaly vznikat i malé úspěšné firmy s globálními ambicemi,“ říká o výhodách druhého největšího města na Slovensku Gustáv Budinský. Kromě velkých zaměstnavatelů na východě se objevuje i stále více menších domácích firem. Elcom nebo Awaboom přitom míchají kartami v celém světě.

Klepněte pro větší obrázek
Růstu pomáhá spolupráce s univerzitami. Předseda správní rady Košice IT Valley Marián Zorkovský.

Marián Zorkovský: Pracujeme na nové identitě regionu

Co přivádí technologické a komunikační firmy do Košic a jaké jsou plány regionálního partnerství Košice IT Valley prozradil předseda správní rady Košice IT Valley Marián Zorkovský ze společnosti Siemens.

Kdy a proč vzniklo Košice IT Valley?

Bylo to v roce 2007, kdy kromě společnosti Siemens, která má v Košicích již od roku 1995 pracoviště pro vývoj medicínského softwaru, a jiných větších mezinárodních IT firem přišla do Košic firma T-Systems. Sílící koncentrace IT průmyslu v Košicích vyžadovala zvýšení počtu a kvality absolventů košických univerzit a stabilitu pracovního trhu. Proto jsme si sedli všichni za jeden stůl, spolu s univerzitami, zástupci středních škol, Košickým krajem a městem Košice. Začali jsme problém řešit. Výsledkem bylo i založení sdružení Košice IT Valley.

Co vás a další firmy do Košic přivedlo?

Fakt, že dobře koordinovaná spolupráce IT průmyslu s univerzitami a středními školami povede ke přizpůsobení výuky pro naše potřeby. Nutně jsme potřebovali kvalifikované absolventy. Současně jsme je chtěli motivovat, aby žili a pracovali v našem regionu. Proto do spolupráce vstoupilo město a samosprávný kraj. Dali jsme si cíl, že v roce 2012 bude náš sektor zaměstnávat v Košicích a v Prešově šest tisíc IT odborníků.

Jaké konkrétní kroky jste pro splnění těchto cílů udělali?

Důkladně se upřesnily potřeby IT průmyslu s výhledem na příštích deset let. Definovaly se počty absolventů z oborů informatiky, dohodli jsme se na změně studijního plánu a na zavedení nových předmětů. Současně se vytvořily další podmínky pro specializovanou výuku zajišťovanou ve spolupráci s IT průmyslem. Příkladem může být výuka předmětu medicínská informatika, kterou již sedm let zajišťuje společnost Siemens.

Začali jsme koordinovat procesy, které podporují příliv investic do regionu s cílem podpořit rozvoj IT průmyslu a IT vzdělávání. Začali jsme pracovat na zcela nové identitě našeho regionu – jako IT regionu. Proto tedy „Košice IT Valley“.

Jaké jsou další plány firem sdružených ve vašem partnerství?

V rámci naší nové strategie IT Valley 2020+ jsme si dali ambiciózní cíl, že vytvoříme dalších nejméně čtyři tisíce pracovních míst v IT oblasti a dosáhneme čísla deset tisíc. Mimo jiné to znamená, že podpora vzdělávání se zaměřuje na střední, a dokonce i na základní školy, učitele informatiky a celoživotní vzdělávání. Chceme motivovat mladé lidi, děti a jejich rodiče, aby se informatice věnovali, studovali ji a pracovali tady, doma. Hlásíme se k tomu, že pro ně zajistíme atraktivní pracovní příležitosti. Chceme ale, aby nová pracovní místa nevznikala pouze ve velkých firmách.

Dnešní vědeckotechnický, technologický a lidský potenciál, který v regionu díky silným partnerům z IT Valley máme, přímo volá po zakládání nových firem, start-upů a spin-offů založených na originalitě a jedinečnosti nápadů. Tento potenciál budeme mapovat přes identifikaci IT talentů, především mezi mladými lidmi a studenty.

Diskuze (20) Další článek: IBM kupuje UrbanCode a zaměří se na rostoucí fenomén DevOps

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,