Napětí mezi Českem a Ruskem může mít další důsledky. NÚKIB varuje před kyberútoky

Napětí mezi Českem a Ruskem může mít další důsledky. NÚKIB varuje před kyberútoky | Zdroj: Markus Spiske / Pixabay

Kvůli aktuální politické situaci by se Česko mohlo stát terčem útoků, varuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. NÚKIB proto vydal šestistránkový dokument popisující, kdo by mohl být cílem útoků a jaké by k tomu mohli využít prostředky.

Tuto analýzu jsme poslali adresně správcům informačních systémů, které spadají pod náš zákon, a jsou tím pádem zásadní pro fungování státu a bezpečí a zdraví jeho obyvatel. Zároveň ji však dáváme volně k dispozici veřejnosti, aby tyto informace pomohly ochránit i systémy, které pod náš dohled nespadají,“ říká ředitel NÚKIBu Karel Řehka.

Dokument explicitně nezmiňuje Rusko jako zdroj možných útoků ani důvod současných problémů, avšak momentálně jde o největší mezinárodní krizi zaměstnávající české politiky, úřady i média.

Na pozoru se mají mít veřejná správa, ozbrojené složky, výzkumné a vývojové organizace nebo společnosti z oblasti energetiky, průmyslu, financí či informatické infrastruktury.

NÚKIB vyjmenoval 17 nejvíce využívaných zranitelností, týkají se mj. starších verzí MS Office, Flash Playeru, WinRARu, SharePointu atd. Varuje přitom před 23 technikami útoku. Hrozí phishing, DDOS, zneužití vzdálených služeb, rozesílání špionážního i destruktivního malwaru.

Česko bylo v uplynulých dvou letech cílem závažných kyberútoků hned několikrát, motivem ale nebyla politika. Ransomware trápil ajťáky v benešovské a brněnské fakultní nemocnici. Kvůli botnetu muselo přerušit těžbu OKD. Před měsícem zase útočníci zneužívali díru v poštovních serverech Exchange, s čímž se pokýtala i tuzemská veřejná správa. Webhostingová společnost Wedos pak tento měsíc odolávala rekordnímu DDOS útoku o síle 160 Gb/s.

Diskuze (7) Další článek: Dobrý parťák k notebooku: Test doku WD Black D50 s thunderboltem a rychlým SSD

Témata článku: Microsoft, Bezpečnost, Windows, Internet, Microsoft Office, Flash Player, Hacking, Kód, VPN, Rusko, Exchange, DDoS, CGI, NÚKIB, LSASS, Equation Editor, NAM system, SSO, MS Office, Shodan, Zneužití, Odkaz, Windows Task Scheduler, Národní úřad, Microsoft Windows


Určitě si přečtěte

Týden Živě: David po čtrnácti letech odchází z vedení Živě.cz
Filip Kůžel
Týden ŽivěVideo
Dodávky hardwaru čeká další krize. Nová kryptoměna se bude těžit na SSD a HDD
Lukáš Václavík
SSDPevné diskyKryptoměny
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé programy na doma stojí pár tisíc korun, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro Windows

Stanislav Janů | 27

Stanislav Janů
Střih videaTipyNejlepší programySoftware
Když e-mail nestačí: šest způsobů, jak poslat velký soubor nebo video

Když e-mail nestačí: šest způsobů, jak poslat velký soubor nebo video

** Potřebujete poslat velký soubor, který se „nevejde“ do e-mailu? ** Pak máte několik možností, jak dostat data k jejich příjemci ** Podívejte se na šest způsobu, jak poslat velký soubor nebo video

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
SouborÚložištěCloud
Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

** Nahrávat dění lze snadno a kvalitně i zdarma ** Některé programy zvládnou i streaming na videoservery ** U placených se dočkáte nadstandardních funkcí

Vladislav Kluska | 21

Vladislav Kluska
Nejlepší programySoftware