Napětí mezi Českem a Ruskem může mít další důsledky. NÚKIB varuje před kyberútoky

Zdroj: Markus Spiske / Pixabay
Napětí mezi Českem a Ruskem může mít další důsledky. NÚKIB varuje před kyberútoky | Zdroj: Markus Spiske / Pixabay

Kvůli aktuální politické situaci by se Česko mohlo stát terčem útoků, varuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. NÚKIB proto vydal šestistránkový dokument popisující, kdo by mohl být cílem útoků a jaké by k tomu mohli využít prostředky.

Tuto analýzu jsme poslali adresně správcům informačních systémů, které spadají pod náš zákon, a jsou tím pádem zásadní pro fungování státu a bezpečí a zdraví jeho obyvatel. Zároveň ji však dáváme volně k dispozici veřejnosti, aby tyto informace pomohly ochránit i systémy, které pod náš dohled nespadají,“ říká ředitel NÚKIBu Karel Řehka.

Dokument explicitně nezmiňuje Rusko jako zdroj možných útoků ani důvod současných problémů, avšak momentálně jde o největší mezinárodní krizi zaměstnávající české politiky, úřady i média.

Na pozoru se mají mít veřejná správa, ozbrojené složky, výzkumné a vývojové organizace nebo společnosti z oblasti energetiky, průmyslu, financí či informatické infrastruktury.

NÚKIB vyjmenoval 17 nejvíce využívaných zranitelností, týkají se mj. starších verzí MS Office, Flash Playeru, WinRARu, SharePointu atd. Varuje přitom před 23 technikami útoku. Hrozí phishing, DDOS, zneužití vzdálených služeb, rozesílání špionážního i destruktivního malwaru.

Česko bylo v uplynulých dvou letech cílem závažných kyberútoků hned několikrát, motivem ale nebyla politika. Ransomware trápil ajťáky v benešovské a brněnské fakultní nemocnici. Kvůli botnetu muselo přerušit těžbu OKD. Před měsícem zase útočníci zneužívali díru v poštovních serverech Exchange, s čímž se pokýtala i tuzemská veřejná správa. Webhostingová společnost Wedos pak tento měsíc odolávala rekordnímu DDOS útoku o síle 160 Gb/s.

Diskuze (2) Další článek: Dobrý parťák k notebooku: Test doku WD Black D50 s thunderboltem a rychlým SSD

Témata článku: Microsoft, Windows, Internet, Bezpečnost, Microsoft Office, Hacking, Rusko, MIT, VPN, Flash Player, CGI, Kód, DDoS, Exchange, NÚKIB, Kyberútok, Ostravsko-karvinské doly, PCS, Zneužití, Národní úřad, Škodlivý kód, Service pack, Odkaz, DAL, NAM systemSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Zdražení se na nás valí ze všech stran a nejvíce se týká energií. Ať už je to plyn, pohonné hmoty, nebo elektřina. Z těchto tří můžete nejvíce zahýbat právě s elektřinou, a to investicí do fotovoltaické elektrárny. Podívejme se objektivním pohledem, pro koho je vhodná, a komu se naopak vůbec nevyplatí.

Jiří Kuruc
EnergetikaFotovoltaika
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika