Náves, obecní úřad, jednota a datacentrum. Vítejte v Ktiši

Šumavšká Ktiš je na první pohled tradiční česká vesnice s pětistovkou obyvatel. V jednom z mála domů ale běží datové centrum, kde se rozbíhá světu konkurující cloud.

Malá šumavská obec Ktiš se zhruba pětistovkou obyvatel se na první pohled od jiných podobných tuzemských vesnic nijak neliší. Je zde malá náves, obecní úřad, knihovna, jednota, hřbitov a fotbalové mužstvo. Klasické české venkovské klišé narušuje pouze objekt bývalého ubytovacího a stravovacího střediska, kde se na ploše kolem 200 metrů čtverečních nachází datové centrum, které kromě Česka odbavuje také zákazníky v Polsku a Maďarsku.

Toto datové centrum zde ovšem nestojí pouze kvůli levnému nájmu a chladnému vzduchu z hor, který pomáhá chladit servery – společnost INTERNET CZ vystupující pod názvem FORPSI zde má i sídlo a celý tento komplex v současné době zaměstnává kolem 50 lidí. „Máme i vlastní uklízečku. Ta je pro nás velice důležitá,“ žertuje v rozhovoru pro Connect.cz ředitel firmy Erich Syrovátka. Zbytek týmu nicméně tvoří technologičtí pracovníci a zaměstnanci call centra a technické podpory.

Ve Ktiši v současné době běží zhruba 7 stovek serverů (v drtivé většině od Dellu) a disková pole postavená na technologiích od EMC. Velká část výkonných strojů už stojí v moderních rackových skříních, najdou se ale i historické konstrukce. Celé centrum se ovšem postupně inovuje, stejně jako celé Forpsi.

S cloudem proti velikánům

Šumavská společnost je součástí italské hostingové jedničky Aruba, jenž Forpsi získala v roce 2005 skrze akvizici. Díky mateřské společnosti je tak Ktiš součástí evropské sítě datových center provozovaných například ve Francii a Itálii. Kromě těch již fungujících se připravují i další centra v Německu či Velké Británii.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vítejte v Ktiši, kde šumavský vzduch chladí servery.

S vlastním vybudovaným zázemím a zkušenostmi a silnou „matkou“ za zády si Forpsi troufá i na nové projekty postavené na cloudu. Firma se doposud profilovala jako správce domén (těch ohospodařuje 310 tisíc) a poskytovatel webhostingu, housingu a dedikovaných a virtuálních serverů. Nově to ale zkouší v oblasti, kde trhu vládnout spíše nadnárodní korporace typu Amazon.

„Cloud je pro nás přirozený vývoj,“ popisuje Erich Syrovátka. Forpsi nedávno spustilo novou službu Forpsi Cloud Computing. Ta nabízí tradiční infrastrukturu jako službu (IaaS) ve formě poplatků. Zákazníci si tedy nemusí kupovat vlastní fyzické servery, případně si je pronajímat, ale skrze webový prohlížeč si mohou vytvořit virtuální infrastrukturu (je možné vybrat i ze zhruba stovky šablon) a na ní pak provozovat vlastní služby. Vše se účtuje podle jasných ceníků a nejsou potřeba žádné vstupní náklady.

IaaS od Forpsi tak jde v podstatě přímo proti Amazonu a dalším hráčům. „Od Amazonu se neodlišujeme,“ tvrdí Syrovátka. Na otázku, proč by si tedy zákazníci měli vybrat Forpsi namísto zavedené značky, odpovídá tím, že jeho společnost nabízí datové centrum právě v Česku. „Jsme v Česku a věříme, že mnoho zákazníků bude volit tuzemské řešení.“

Klepněte pro větší obrázek
Něco dedikované servery, něco v moderních rackových skříních.

To, že by cloud měl ohrozit stávající „fyzický“ byznys Forpsi, se jeho představitelé zase tolik nebojí. „Mohlo by dojít ke kanibalizaci virtuálních privátních serverů (VPS), ale zatím nic takového nepozorujeme,“ konstatuje Syrovátka. „A u webhostingu a dedikovaných serverů je trochu jiný typ zákazníků. Spíše si tedy myslíme, že nám cloud přivede zákazníky nové.“

Forpsi Cloud Computing je v ostrém provozu zhruba 2 měsíce a firma na něj doposud stihla nalákat už 90 zákazníků. Cíle jsou ale mnohem vyšší. „Chtěli bychom mít stejný počet cloudových účtů, jako u dedikovaných serverů,“ plánuje Syrovátka. Forpsi by tak do roka chtělo představovat desetinu cloudového byznysu své mateřské společnosti.

Alternativa pro Dropbox

Cloudové Forpsi v současné době běží na desítkách serverů ve 2 plných racích. Systém, který tuto technologii pohání a spojuje, postavila a dodala italská centrála a k chodu se mimo jiné využívá Hyper-V od Microsoftu a vSphere 5 od VMware. Zákazníci mají k dispozici webové prostředí, kde si mohou v grafickém nástroji poskládat návrh vlastního virtuálního prostředí v reálném čase.

Klepněte pro větší obrázek
Cloudové servery prozatím tvoří malou část celé infrastruktury. Počítá se ale s růstem.

Tato platforma pro Forpsi představuje pouze jednu část toho, kam se chce s cloudem vydat. Firma aktuálně spouští službu Forpsi Object Storage, která přidává možnost hostování dat v cloudu. Zákazníci si tak nemusí kupovat vlastní disková pole a zařízení pro ukládání dat, ale mohou se připojit na cloud Forpsi a data ukládat tam. Pro placení je možné využít tarifní balíčky, nebo platbu za skutečně spotřebovaná data, kde je prostor pro ukládání neomezený.

Forpsi v současné době zvládá uložit až PB dat, do budoucna je ale možné kapacitu navyšovat. Využití se navíc neomezuje pouze na skladování tradičních firemních dat, ale na úložiště se mohou napojit třeba i vývojáři, kteří tak mohou odkládat data ze svých mobilních či jiných aplikací. Object Storage je stoprocentně kompatibilní se službou S3 od Amazonu a představuje konkurenci například pro slibné tuzemské Jokiro.

Forpsi chce vlastní úložiště postupně dostat také mezi koncové uživatele a vytvořit tak alternativu pro Dropbox či SkyDrive od Microsoftu. Podařit se to může například přes partnerství – Forpsi nabízí při registraci domény kredit, který je možný využít právě pro Object Storage.

Klepněte pro větší obrázek
Cloud byl logický posun. Vpravo šéf Forpsi Erich Syrovátka.

Zmiňovaný kredit má do budoucna sloužit jako velký propojovák dalších budoucích služeb v cloudu, které se postupně připravují. Zákazníci Forpsi si budou moci nabíjet kredit a přes něj pak jednotlivé cloudové služby platit z jednoho účtu. V Ktiši nejsou jediní, kdo podobný systém volí – u nás to takto zkouší třeba rozjíždějící se AppToCloud.

Forpsi má v současné době kolem 100 tisíce zákazníků, vydělá nicméně zhruba na polovině z nich. Jsou mezi nimi totiž i kupci domén, a ty sami o sobě velký byznys nepředstavují. „Kolem čtvrtiny domén jsou domény mrtvé, schované na pozdější užití či ke spekulacím,“ říká šéf Forpsi. Byznys s doménami je tak stále propojen s webhostingem, který přináší výdělky.

Diskuze (4) Další článek: Rychlý tip: Pouze pracovní dny v Excelu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,