Startup Nectome má jasný cíl – uložit váš mozek, respektive vaší mysl, do počítače a zajistit tak nejen zálohu vaší osobnosti, ale také v budoucnu umožnit simulovaný běh v počítači. Nyní se startup dostal i do nejznámějšího akcelerátoru Y Combinator a má za sebou už i první předobjednávky pro zálohu mozků. Na technologii ale stále ještě pracuje.
Němci si koupí nový superpočítač. Budou na něm simulovat lidský mozek
Transhumanismus se kromě jiného zabývá i tím, že postupně splyneme se stroji. Zjednodušeně řečeno už to, že vytváříme stroje, které se postupně vyvinuly do logických počítačů a dalších složitějších struktur, je součástí evoluce, která tak stále exponenciálně zrychluje.
Stále ale nedokážeme obelstít to nejdůležitější – smrt. I to by se ale dle představ mělo v budoucnu změnit a počítá s tím i startup Nectome, který chce vyvinout a v budoucnu poskytovat služby spojené s uložením struktury mozku jednotlivých lidí.
Začalo to u DNA
Už v roce 1990 odstartoval odvážný projekt Human Genom Project, který měl za cíl zjistit kompletní sekvence všech párů chemických bází v lidské DNA. Jedná se přibližně o 20 až 25 tisíc genů. S pokročilejšími technologiemi, exponenciálním růstem výkonu počítačů (superpočítačů) a finančních prostředků mnoha vlád se podařilo tento úkol dokončit v roce 2003.
Nyní už probíhá sekvenování jako na běžícím páse – Velká Británie v roce 2012 dokonce spustila projekt 100 000 Genome Project, přičemž v polovině roku 2017 už bylo sekvenováno 31 730 genomů.
Fascinující video ukazuje, jak vypadá čerstvě vyjmutý lidský mozek
Dříve nemyslitelné se tak stalo skutečností a rozmach v této oblasti umožnil analyzovat problémy novými způsoby, zjišťovat potenciální problémy dříve a otevřela se s tím i možnost upravování DNA.
Po roce 2010 se ale začaly objevovat první významnější investice i v oblasti mapování lidského mozku, jedním takovým byl například BRAIN, který představil Barack Obama.
V roce 2013 investovala Evropská unie 1,3 miliardy dolarů do projektu Human Brain Project vedeným profesorem Henry Markramem, který má za cíl spustit simulaci kompletního lidského mozku do deseti let, tedy přibližně do roku 2023. Vědci simulaci tvoří postupně dle jednotlivých prvků, které se v mozku vyskytují a interagují spolu. Zatímco v roce 2005 byl vytvořen funkční model jedné umělé simulované buňky, v roce 2008 už to bylo 10 tisíc, v roce 2011 milion a v roce 2014 už sto milionů buněk. Ve zmíněném roce 2023 chtějí vědci simulovat přibližně 100 miliard buněk na molekulární úrovni.
Startup Nectome se ale v této fázi nezaměřuje na simulaci, ale na skenování a uložení struktury reálného mozku.
Nová éra neurovědy
Startup Nectome založili mladí experti z MIT, kteří mají specializaci hlavně z počítačových oblastí jako je umělá inteligence, elektronika a podobně. Zakladatelé Michael McCanna a Robert McIntyre už v rámci Nectome vyhráli v soutěži o zachování kompletní synaptické struktury králičího mozku pomocí techniky zvané „Aldehyde-Stabilized Cryopreservation“.
První fází byznys plánu je tak dosáhnutí funkčního systému uložení kompletní struktury lidského mozku, aniž by došlo k poškození. Nejedná se tak o to, že by mozek nějakým způsobem zamrazili a nechali v „ledničce“, jako to několik takových kryogenických firem dělá.Technologie Nectome se soustředí na co nejpřesnější 3D skenování celé struktury mozku a tato data pak uloží v počítači, cloudu či v nějakém paměťovém médiu.
Základní myšlenka totiž je, že z dostatečně přesných dat bude možné do budoucna zrekonstruovat nejen informace z paměti, ale také funkční logickou strukturu mozku a tedy i osobnost či mysl. A jaký je plán? Do roku 2021 dokonale a ověřeně uložit 1 bit lidské paměti a finalizovat ověřený postup pro zachování struktury mozky.
V druhé kapitole se dozvíte, proč před zálohou mozku musíte zemřít a kolik tato služba bude stát.