Google odkoupil telefonní část HTC
S tím jak se Google více pustil do výroby vlastního hardwaru, potřebuje kvalitní profesionály z tohoto oborou a pochopitelně i zásobu patentů. Vzhledem k finanční situaci HTC se tak naskytla zajímavá příležitost, kterou Google okamžitě využil.

V září proto oznámil, že za 1,1 miliardy dolarů odkupuje hardwarovou část HTC, která se zabývá vývojem chytrých telefonů. Znamená to nejen celý tým, ale i patenty. HTC ale může tyto patenty dále používat, stejně tak svou stávající značku.
Potvrzeno: Google koupil část HTC, zaplatí 1,1 miliardy dolarů
I když transakce bude dokončená až začátkem roku 2018, lze očekávat, že už tým z HTC bude pracovat například na nových Pixelech a dalších zařízeních, které Google příští rok dostane na trh.
Verizon koupil skomírající Yahoo
Oficiální oznámení se sice objevilo už během roku 2016, teprve v roce 2017 ale došlo k dokončení prodeje problémového Yahoo, respektive významné části (AOL, Yahoo Finance, Yahoo News a dalších více než 50 technologických a mediálních značek) za celkovou sumu 4,48 miliardy dolarů.

Verizon tuto novou část sloučenou pod novou společnost Oath nechal vést novým ředitelem a dosavadní šéfku Yahoo – Marissu Mayer tak propustil, pochopitelně i s pěkným zlatým padákem.
Americký gigant Verizon dokončil koupi Yahoo. Dal za něj přes 100 miliard
Intel získal Mobileye
Intel si nechce nechat ujet důležitý technologický trend, kterým jsou autonomní automobily a další druhy prostředků, které se budou po silnicích ale i ve vzduchu prohánět bez lidských řidičů a operátorů. Tyto stroje totiž potřebují senzory, čipy, software, servery – zkrátka kompletní platformu.

Intel si tak nákupem významné společnosti v tomto oboru – Mobileye, zajistil získání pokročilého hardwaru i softwaru. To přitom platí nejen pro specializované senzory, ale také umělou inteligenci, která data vyhodnocuje. Intel za akvizici zaplatil 15,3 miliardy dolarů a je pochopitelně, že v rámci platformy a budoucí generace systému zapracuje vlastní výpočetní čipy.
Intel koupil MobilEye. Technologii, která slibuje, že automobily uvidí jako člověk
Intel tak bude moci nabídnout kompletní platformu pro velké množství výrobců automobilů a dalších dopravních prostředků. Vzhledem k tomu, že je k tomu potřeba i backend, zajistí si určitě i poptávku po serverech pro datacentra.
Amazon přebírá Whole Foods
Amazon pokračuje v akvizicích strategických společností, které mu umožní pomalu ovládnout i kamenný svět. Tentokrát se zaměřil na řetězec s organickými potravinami – Whole Foods, za který zaplatil 13,7 miliardy. Vtipné na celé transakci bylo, že krátce po oznámení vzrostla hodnota celého Amazonu na burze o podobnou částku, takže byl nákup vlastně „zdarma“.

Zajímavostí je, že pro Amazon se jedná o nejdražší akvizici v historii (druhou nejdražší byl Twitch.tv pouze za necelou miliardu dolarů), která se ale rozhodně vyplatila. Amazon si totiž pojistil nejen nový trend, ale také velkou síť kamenných prodejen, kterých je 431 po USA a dalších zemích. Díky tomu může snadno rozšiřovat služby, které využijí fyzické umístění. Jednou z očekávaných novinek mají být lokální lékárny, protože Amazon se chystá do této oblasti vstoupit.
Amazon koupil obří americký řetězec s organickými potravinami za 14 miliard dolarů
HPE kupuje Nimble Storage a SimpliVity
HPE se snaží neustále posilovat v serverové oblasti a čerstvým nákupem tento rok byla společnost Nimble Storage, která se specializuje hlavně na flashová úložiště, která jsou postavená na chytré technologii s kompletní softwarovou infrastrukturou.

Díky tomu může HPE nabídnout mnohem pokročilejší produkty a služby v oblasti velkých serverů a datacenter, obzvláště pak v kombinaci s hybridním cloudem a dodatečným softwarovým šifrováním (Nimble SmartSecure). HPE zaplatilo za Nimble Storage celkem 1,09 miliardy dolarů.

Druhou významnou akvizicí tento rok byla společnost SimpliVity, která se zabývá „hyperkonvergovanou infrastrukturou“, která kombinuje výpočetní, úložný a síťový systém v jednom. Pro HPE je to další kostička do skládanky v podobě kompletního optimalizovaného řešení pro servery a datacentra. Za transakci HPE zaplatilo 650 milionů dolarů.
HPE chce mít vlastní technologie na Marsu, už testuje na oběžné dráze
Apple koupil Shazam i Workflow
Apple tento rok koupil mnoho startupů, hlavně z oblasti umělé inteligence (například Lattice.io pro analýzu nestrukturovaných dat) nebo rozšířené reality. Do těch významných lze ale jistě čerstvě začadit hlavně Shazam.

Tato aplikace, která je zdarma dostupná v App Storu, dokáže přes mikrofon rozpoznat, jaká píseň právě hraje a nabídne vám její nákup. Je jasné, že něco takového Apple rád integruje do vlastní aplikace pro hudbu. Cena akvizice nebyla oznámena, ale dle předpokladů se pohybuje od 400 milionů dolarů až po jednu miliardu dolarů.
Zajímavostí je, že vyvinutá rozpoznávací technologie má v budoucnu možné využití třeba i pro rozpoznávání objektů přes kameru, což je určitě pro Apple a chystanou rozšířenou realitu velmi důležité.

Mezi další významné akvizice patří i aplikace Workflow, která slouží pro automatizaci všemožných úkonů skrze různé další aplikace a služby (podobně jako třeba IFTTT). Díky tomu se jedná o velmi mocný nástroj, který dokáže značně zvýšit produktivitu. Cena za akvizici nebyla zveřejněna, ale Apple ji místo za původních 2,99 dolarů začal na App Storu nabízet zdarma pro všechny uživatele.
Potvrzeno: Apple kupuje hudební „zjišťovadlo“ Shazam, integruje ho do iTunes
Apple koupil produktivní aplikaci Workflow pro automatizaci úloh na iOS a nabídl ji zdarma v App Store
Cisco a AppDynamics
Za 3,7 miliardy dolarů si Cisco koupilo společnost AppDynamics, která patří mezi špičky v oboru analýzy a monitorování cloudových systémů. To je důležité jak pro samotný provoz, tak i zabezpečení. Obě části jsou pro Cisco klíčové, takže akvizice dává velký smysl. Cisco nákup stihlo pár dní před vstupem AppDynamics na veřejnou burzu.

Díky nástrojům AppDynamics lze sledovat fungování a výkon aplikací nebo infrastruktury v reálném čase a poskytovat tak důležitá data pro případné optimalizace.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium