Nejen čipy. Chybí také lepenka a další obalový materiál. V zámoří se děsí vánoční sezóny

Průmysl se musí vyrovnat s nedostatkem integrovaných obvodů, oceli, dřeva, některých plastických hmot, lithia, přepravních kontejnerů, kapacit velkých přístavů… A to stále není všechno. Dochází také něco tak zdánlivě podřadného jako je lepenka.

Podle některých analýz její cena vystřelila o desítky procent a před vánočními svátky to už může být problém. Na poplach volají zejména v USA, problémy jsou ale i v Británii, kde vše ještě zintenzivňuje brexit.

A proč není lepenka? Důvodů je hned několik, na začátku všeho je ale opět pandemie. Kvůli ní totiž raketově vzrostl objem e-commerce, a proto i hlad po obalovém materiálu.  Zajímavou příčinu přináší i britský specialista na lepenky společnost Acopia.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj cenového indexu PPI pro obalový materiál (Zdroj: Supplychaindive.com)

Podle ní za nedostatkem stojí mimo jiné narušený recyklační cyklus. Lepenka totiž patří k materiálům, který se doposud recykloval alespoň v Británii velmi efektivně, protože zákazníci nakupovali často ve velkých kamenných obchodech, ve kterých končily i krabice, které se tak vracely zpět do oběhu.

Jakmile se ale miliony Britů zavřely doma a začaly nakupovat na Amazonu aspol., lepenka a další obalový materiál podle Acopie skončil nekontrolovatelně na běžných skládkách a je ho nedostatek.

Chybí také polyuretan a polyethylen

Když k tomu připočteme kovidem omezenou výrobu v papírnách na lepenku a v kontrastu s tím rostoucí poptávku v roce 2021, oheň je na střeše. Obalový materiál je přitom opět jen jedním střípkem do mozaiky. Svým způsobem přinejmenším regionálně chybí prakticky vše.

Podle amerických společností, které kritizují Amazon a další velké ryby, že před vánoční sezónou skoupily výrobní kapacitu, je přinejmenším v zámoří také nedostatek polyethylenů a polyuretanů.

Nejsou čipy. Jak je to vůbec možné?

Diskuze (17) Další článek: Závěrečná zpráva k tornádu na jihu Moravy: Musíme zlepšit výstražné služby a vzdělávat veřejnost

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,