Nejlépe placeným ředitelem za rok 2020 je Elon Musk. Druhý v pořadí vydělal méně než desetinu…

Web Bloomberg pravidelně zveřejňuje finanční statistiky nejvýdělečnějších firem, nejbohatších lidí, ale také nejlépe placených ředitelů. Tentokrát zveřejnil statistiky šéfů firem v USA a seřadil je podle toho, jaká byla jejich mzda a odměny v dané firmě v roce 2020.

Na absolutní špičku se (s více než desetinásobnou cifrou oproti druhému) dostal Elon Musk. Za celý rok 2020 inkasoval na mzdách a odměnách pouze ve společnosti Tesla neuvěřitelných 6,66 miliardy dolarů, v přepočtu asi 143 miliard korun.

Elon Musk dostal takto rekordní odměny díky tomu, že se mu daří plnit domluvené cíle růstu i příjmu společnosti Tesla. Díky této několik let staré dohodě schválené akcionáři, už si přišel na 33 miliard dolarů.

Klepněte pro větší obrázek
Seznam nejlépe placených ředitelů USA za rok 2020 (Zdroj: Bloomberg)

Tržní hodnotu Tesly dostal na aktuálních 714 miliard dolarů, tedy na více než desetinásobek původní hodnoty před dohodou. Pro investory jsou i takto masivní odměny stále jen malý příplatek za neuvěřitelné zhodnocení vkladů v rekordně krátkém čase. Za druhé čtvrtletí Tesla utržila prodejem elektromobilů, baterií, solárních panelů a služeb téměř 12 miliard dolarů se ziskem 1,1 miliardy dolarů.

Další ředitelé v první desítce nejsou příliš známí, výjimkou je ale Tim Cook, který šéfuje Applu a je až na osmé pozici. Na mzdách a odměnách získal za rok 2020 celkem 265 milionů dolarů.

Vzhledem k tomu, že je Apple nejhodnotnější a nejvýdělečnější společností na světě a skvěle rostl i v době pandemia, je Tim Cook jednoznačně finančně podhodnocený ředitel, který by měl být vzhledem k úspěšnému vedení Applu směrem ke zvyšování příjmů a zisků spíše na druhém místě. K tomu by potřeboval roční mzdu a odměny v hodnotě kolem 600 milionů dolarů, tedy přibližně trojnásobek současného ohodnocení.

Diskuze (22) Další článek: Srovnávací test 14" a 15,6" notebooků. Tenké, lehké a výkonné, ale nejsou bez chyb

Témata článku: Apple, Byznys, Elon Musk, Tesla, USA, Tesla Motors, Finanční výsledky, Tim Cook, Web Bloomberg, Investor, Pláč, Mzda, Inkaso, Dolar, Odměna, Bloomberg, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.cz