Internet | Statistiky | Servery

Nejpoužívanějším HTTP serverem se stává Nginx. Apache se řítí střemhlav dolů

Nejpoužívanějším HTTP serverem se stává Nginx. Apache se řítí střemhlav dolů

Softwaroví roboti Netcraftu už 25 let procházejí internet, a jakmile narazí na IP adresu, která odpovídá na protokolu HTTP, podle reakce se pokusí detekovat, o jaký server se asi jedná. Díky tomu pak stejnojmenná služba může měsíc co měsíc aktualizovat statistiku nejpoužívanějších WWW serverů na světě.

Zatímco prvních dvacet let 21. století patřilo populárnímu open-source serveru Apache, který byl dlouhé roky v podstatě nepsaným standardem HTTP serveru běžícího na linuxovém počítači, čísla Netcraftu jasně ukazují, že tato éra definitivně končí. A zdá se, že to platí také o serverech od Microsoftu (IIS), které byly vždy jakýmsi protipólem na platformě Windows Server.

Klepněte pro větší obrázek
Statistika serverů na aktivních webech (Netcraft, srpen 2020)

Jejich žezlo v poslední dekádě postupně přebírá Nginx, který se stává novým standardem. Zároveň ale stále více roste počet těch, kteří pro WWW aplikaci používají něco jiného – mnohdy nějaký vlastní aplikační server postavený na některé z mnoha knihoven pro běhová prostředí Python, Node.js apod.

Klepněte pro větší obrázek
Statistika serverů na vzorku milionu nejnavštěvovanějších webů (Netcraft, srpen 2020)

Právě kolonka Other poskočila v posledních letech neuvěřitelným způsobem vzhůru a kraluje dnes jak žebříčku aktivních webových prezentací zachycených roboty Netcraftu (40 %), tak dokonce vzorku milionu nejnavštěvovanějších stránek světa (37 %).

Rozhodně se tedy nejedná jen o veřejně exponované IP adresy nejrůznějších krabiček internetu věcí s vlastními HTTP servery (IP kamery apod.), tyto weby totiž zpravidla nefigurují mezi milionem nejnavštěvovanějších webů.

Klepněte pro větší obrázek
IoT a další specializovaná síťová elektronika zpravidla k zobrazení HTML nepoužívá některý z výše zmíněných velkých HTTP serverů, protože to je zbytečné, ale HTML kód často generuje přímo ovládací firmware. V tomto případě třeba pomocí knihovny Tornado pro Python. 

V každém případě, Apache v tržních podílech míří střemhlav dolů (tedy alespoň podle Netcraftu) a budoucnost, zdá se, patří opravdu Nginxu.

Diskuze (18) Další článek: Novinky Lenova: Yoga 9i s touchpadem jako Apple a extratenký herní notebook Legion 7i

Témata článku: Microsoft, Web, Internet, Python, IoT, Statistiky, Servery, HTTPS, Apache, Nginx, Statistika serverů, WWW, Knihovna, Windows Server, Netcraft, Nejnavštěvovanější web, IIS