Nejpoužívanějším HTTP serverem se stává Nginx. Apache se řítí střemhlav dolů

Softwaroví roboti Netcraftu už 25 let procházejí internet, a jakmile narazí na IP adresu, která odpovídá na protokolu HTTP, podle reakce se pokusí detekovat, o jaký server se asi jedná. Díky tomu pak stejnojmenná služba může měsíc co měsíc aktualizovat statistiku nejpoužívanějších WWW serverů na světě.

Zatímco prvních dvacet let 21. století patřilo populárnímu open-source serveru Apache, který byl dlouhé roky v podstatě nepsaným standardem HTTP serveru běžícího na linuxovém počítači, čísla Netcraftu jasně ukazují, že tato éra definitivně končí. A zdá se, že to platí také o serverech od Microsoftu (IIS), které byly vždy jakýmsi protipólem na platformě Windows Server.

Klepněte pro větší obrázek
Statistika serverů na aktivních webech (Netcraft, srpen 2020)

Jejich žezlo v poslední dekádě postupně přebírá Nginx, který se stává novým standardem. Zároveň ale stále více roste počet těch, kteří pro WWW aplikaci používají něco jiného – mnohdy nějaký vlastní aplikační server postavený na některé z mnoha knihoven pro běhová prostředí Python, Node.js apod.

Klepněte pro větší obrázek
Statistika serverů na vzorku milionu nejnavštěvovanějších webů (Netcraft, srpen 2020)

Právě kolonka Other poskočila v posledních letech neuvěřitelným způsobem vzhůru a kraluje dnes jak žebříčku aktivních webových prezentací zachycených roboty Netcraftu (40 %), tak dokonce vzorku milionu nejnavštěvovanějších stránek světa (37 %).

Rozhodně se tedy nejedná jen o veřejně exponované IP adresy nejrůznějších krabiček internetu věcí s vlastními HTTP servery (IP kamery apod.), tyto weby totiž zpravidla nefigurují mezi milionem nejnavštěvovanějších webů.

Klepněte pro větší obrázek
IoT a další specializovaná síťová elektronika zpravidla k zobrazení HTML nepoužívá některý z výše zmíněných velkých HTTP serverů, protože to je zbytečné, ale HTML kód často generuje přímo ovládací firmware. V tomto případě třeba pomocí knihovny Tornado pro Python. 

V každém případě, Apache v tržních podílech míří střemhlav dolů (tedy alespoň podle Netcraftu) a budoucnost, zdá se, patří opravdu Nginxu.

Diskuze (18) Další článek: Novinky Lenova: Yoga 9i s touchpadem jako Apple a extratenký herní notebook Legion 7i

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,