Největší radost z boomu AI musí mít Nvidia. Díky prodeji akcelerátorů má desetkrát vyšší zisk než loni

Nvidia oznámila finanční výsledky za druhé fiskální čtvrtletí. To pro americkou firmu bylo nejúspěšnější v celé historii. Nvidia utržila 13,5 miliardy dolarů, o 101 % více než před rokem. Provozní zisk stoupl o 1263 % na 6,8 miliardy a čistý zisk o 843 % na 6,2 miliardy dolarů. Hrubá marže oproti loňsku vyskočila o 26,6 bodu na 70,1 %.

Firma za takto silný kvartál vděčí zájmu o generativní umělou inteligenci. Dodává totiž akcelerátory jako H100 pro OpenAI, Microsoft, Google a další firmy, které na nich provozují neuronové sítě postavené na velkých jazykových modelech. A protože aplikace typu ChatGPT bodují také u uživatelů, firmy musí stále posilovat infrastrukturu, tj. dokupovat další akcelerátory. A na nich má Nvidia mnohem větší marže než na herních GPU.

Hlubší pohled do finanční zprávy ukazuje, že serverová divize zaznamenala tržby ve výši 10,3 miliardy dolarů, o 171 % více než loni. Herní divize vzrostla „jen“ o 22 % na 2,5 miliardy dolarů. Nvidii tak hraje do karet, že o herní grafiky teď není moc velký zájem, takže může utlumit jejich výrobu a cenný křemík použít na lukrativnější čipy.

Nvidia má také divizi pro profesionální vizualizaci, ta si meziročně pohoršila o 24 % na 379 milionů dolarů. O 15 % naopak vyrostla automotive byznys, do kasy přinesl 253 milionů.

Diskuze (2) Další článek: ChatGPT na míru je už i v Evropě. OpenAI spustilo funkci Custom instructions

Témata článku: Hardware, Umělá inteligence, Nvidia, Grafické karty, Finanční výsledky, Grafické karty na Heureka.cz