Německo nedoporučuje ruský antivirus Kaspersky. Obavy ze špionáže se s ním táhnou roky

foto: Shutterstock
Německo nedoporučuje ruský antivirus Kaspersky. Obavy ze špionáže se s ním táhnou roky | foto: Shutterstock

Německý Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik (BSI), tedy Spolkový úřad pro bezpečnost informační techniky, nedoporučuje používání antiviru od ruské firmy Kaspersky Lab. Obává se možného zneužití ke kybernetickým útokům, a to v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu.

Zdůrazňuje, že výrobce tak citlivého softwaru, musí být důvěryhodný. Antivirus má hloubkový přístup k operačnímu systému, přičemž tato oprávnění mohou být místo ochrany zneužita k proniknutí k zákazníkům a zákaznicím. Antivirus udržuje trvalý kontakt se servery výrobce, který je zabezpečený, tudíž nelze ověřit jeho obsah.

BSI doporučuje, aby byl Kaspersky nahrazen jiným antivirovým řešením. V kontextu akcí ruských ozbrojených a zpravodajských služeb namířených proti Evropské unii, NATO a Německu organizace úspěšný útok na infrastrukturu IT považuje za reálný. Ofenzivní operace dle BSI buď může provést sám výrobce, nebo může být přinucen vládními orgány, případně jej infiltrují agenti.

Zvýšené riziko útoku se podle organizace týká zejména podniků se zvláštními bezpečnostními zájmy a zabývající se síťovou infrastrukturou. Předmětem vyjádření BSI tedy není schopnost antiviru reagovat na malware, kde Kaspersky dlouhodobě patří k ověřeným produktům.

Kaspersky se brání pověstí firmy

Jak si všiml magazín TechCrunch, italský Computer Security Incident Response Team nejmenuje konkrétního výrobce, nicméně podobně doporučuje nepoužívat ruské bezpečnostní technologie.

Eugene Kaspersky, bezpečnostní expert, který firmu nesoucí jeho jméno založil v roce 1997 a který ji vede od roku 2007, na doporučení BSI zareagoval. Jednak děkuje všem svým německým zákazníkům a zavazuje se chránit jejich bezpečnost, jednak regulátory vyzývá, aby svá rozhodnutí nezakládali na politice, nýbrž na faktech.

Ředitel se odvolává na to, že doporučení německého úřadu nestojí na konkrétních důkazech. Zaklíná se tím, že za čtvrt století existence podniku nebyla odhalena žádná sabotáž ze strany jejího bezpečnostního softwaru. (Že nemá žádná důkazy o možných bezpečnostních problémech antiviru potvrdila před třemi roky Evropská komise.)

Odkazuje se také na úspěchy v AV-Testech, přičemž se Kaspersky údajně stal jediným antivirem, jenž zachytil všechny ransomwary. V posledním testu zaměřeném na ransomware získalo maximální bodové hodnocení devět bezpečnostních produktů pro domácnosti a deset pro podniky, přičemž Kaspersky k nim patřil.

Ruský bezpečnostní podnik zůstává otevřený diskuzi a připomínkám. Eugene Kaspersky je ve vyjádřeních o válce opatrný. Začátkem března uvedl, že není dobrá pro nikoho a řešení „aktuální situace na Ukrajině“ vidí v diplomacii. O roli ruské vlády nehovoří. V aktuálním vyjádření už však „aktuální situace“ označuje za válku na Ukrajině.

Dlouhodobé obavy z Kasperskyho

Obavy z nežádoucích vazeb přitom nejsou nové. V roce 2015 Bloomberg popsal, že Kaspersky Lab o tři roky dříve změnil svou strukturu. Vysoce postavení manažeři nebo manažerky byli vyhozeni a jejich místa v mnoha případech zaujali lidé spojení s ruskou armádou nebo zpravodajskými službami.

Někteří z nich podle agentury měli aktivně pomáhat trestním vyšetřováním prováděnými FSB a měli k tomu používat data získaná od 400milionové uživatelské základny. Eugene Kaspersky to tehdy článek označil za konspirační teorii. On sám studoval na kryptografickém institutu podporovaném tehdejší sovětskou tajnou službou KGB a pracoval pro ruskou vojenskou rozvědku.

Podle agentury Bloomberg se rovněž měl stýkat s lidmi z rozvědky. V roce 2017 vláda Spojených států kvůli riziku špionáže zakázala používání bezpečnostních produktů od Kaspersky Lab na zařízeních civilních úřadů. Obavy vůči Kasperskymu vyjádřilo více vlád, např. Litva jeho produkty také zakázala.

Zdroje: AV-TEST | Bloomberg  | Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik | Computer Security Incident Response Team via TechCrunch | Computing | Kaspersky official blog via Eugene Kaspersky / Twitter (1, 2) | The Washington Post

Diskuze (21) Další článek: M1 Ultra je rychlejší než GeForce RTX 3090, říká Apple. Tak to ani omylem, ukazují testy

Témata článku: Software, Bezpečnost, USA, Válka, Rusko, Ukrajina, Německo, Evropská unie, Antivirus, NATO, Vláda, Kaspersky Lab, KGB, GERM, Evropská komise, Ruská armáda, Bloomberg, BSI, TechCrunch, The Washington Post, Litva, Výrobce, Obava, Eugen Kaspersky, Špionáž, Software na Heureka.cz



Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Příští protilodní střelou US Navy bude hypersonický systém HALO

Příští protilodní střelou US Navy bude hypersonický systém HALO

** US Navy připravuje nástupce střely LRASM ** Podle dostupných informací půjde o hypersonický systém zvaný HALO ** HALO bude zahrnovat z letounů vypouštěné střely s vysokou rychlostí a dalekým dosahem

Stanislav Mihulka
NámořnictvoZbraněVojenství
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky