Nepřišel Apple také pozdě? Oracle chce mít největší cloud

Oracle vstoupil do doby, kdy musí hrát cloudovou hru. Podle analytiků je v defenzivě, firma ale tvrdí, že má cloud prostě nejlepší a že jde do útoku.
Nepřišel Apple také pozdě? Oracle chce mít největší cloud

Connect.cz ze San Franciska: Larry Ellison v rámci svého prvního vystoupení od doby, kdy oznámil, že už nebude výkonným ředitelem Oraclu a přesune se „pouze“ na posty šéfa představenstva a technologií, vyslovil slovo cloud tolikrát, že by to snad ani jeho big data technologie nezvládly spočítat. Tradičně se přitom zvládl navézt do řady konkurentů. Jedno je jasné, Oracle a cloud jsou teď velcí kamarádi.

Ellison se do konkurence navážel vždy a hodně. Jenže zatímco v minulých letech bylo z jeho úst možné slyšet, jak je Oracle sedmkrát rychlejší než HP a pětkrát rychlejší a levnější než IBM či EMC, tento rok už ani jednu z těchto firem nezmínil. Místo toho zazněla jiná jména jako Amazon, Salesforce.com, Google, NetSuite či Workday.

To jasně ukazuje, že i pro Oracle se doba posunula a to, o co se teď skutečně hraje, jsou zákazníci v cloudu. „Rok 2014 byl pro Oracle velice důležitý, udělali jsme hodně technologií pro cloud,“ vzkazuje Ellison. „Cloud bude zdroj nového růstu Oraclu. Chceme být v útoku.“ Oracle chce být největší cloudovou firmou na světě, respektive nové generace cloudu.

Žádný útok, ale obrana

Jenže poměrně dost analytiků, se kterými Connect.cz mluvil, prozatím Oracle příliš jako útočící cloudovou bestii nevidí. Naopak, spíše ho vnímají jako lovnou zvěř v obraně. Ovšem i kořist zahnaná do kouta dokáže překvapit.

Klepněte pro větší obrázek
Oracle je teď samý cloud.

Jedna z největších IT firem světa dospěla do bodu, kdy už nemůže pouze prodávat drahé licence na své databáze a software. Trh a mladí hráči vedou trh k aplikacím jako službě za pravidelné poplatky a ten, kdo na Oraclu skutečně není závislý, už si ho nutně volit nemusí.

Oracle do cloudu nevstupuje až nyní, své portfolio v něm buduje už nějakou dobu. Za posledních dvanáct měsíců firma například koupila 15 společností, přičemž polovina z nich zapadla právě do cloudové expanze. Z tohoto pohledu je to ale pořád dotahování se na situaci na trhu.

„Nepřišel náhodou Apple se svými produkty také až později? A neměl je nakonec nejvíce vyladěné a nejlepší?“ ptá se v rozhovoru pro Connect.cz viceprezident Oraclu pro Evropu, Blízký východ a Afriku Loic le Guisquet. „Cloud je pro nás teď hlavní a stěžejní téma a zacílení na něj neustále rozšiřujeme.“

 

Nepřišel náhodou Apple se svými produkty také až později? A neměl je nakonec nejvíce vyladěné a nejlepší?

 

Cloud Oraclu skutečně hodně rychle narůstá. Firma jenom za posledních dvanáct měsíců přidala přes dva tisíce nových zákazníků jejich SaaS cloudu, tedy zákazníků využívajících software jako službu. „Je to jednoduchá story, máme největší počet SaaS aplikací ze všech,“ dodává tradičně sebevědomě Ellison. Samozřejmě i díky hromadě již zmiňovaných akvizic.

Přesuny jedním tlačítkem

Pohledy do čísel Ellisonově řeči dávají za pravdu. Prodejních aplikací má Oracle v cloudu 69, 14 z nich přidal letos. Service cloud jich má 113, letos jich přibylo rovněž 14. Cloud s marketingovými nástroji čítá 84 nástrojů, 29 nových. ERP cloud je na 49 aplikacích, opět 14 nových. A tak dále.

Cloud ovšem nejsou pouze aplikace ve formě služby, ale také infrastruktura a platforma (IaaS a PaaS), tedy něco, co nabízí třeba Amazon, Google, Microsoft a další mladí hráči. I tohle Oracle nabízí, nyní s několika dalšími novinkami. K dispozici je třeba databáze jako služba. Ellison slibuje, že pokud vaše databáze běží na Oraclu, pouze stiskem „jednoho tlačítka“ se migruje do cloudu, a naopak.

Klepněte pro větší obrázek
Ellison už se nenaváží do staré konkurence, ale do té mladé, cloudové.

Stejně tak Oracle nabízí chod Java aplikací v cloudu. Společně s tím se zároveň začal vymezovat proti Microsoftu a jeho cloudu Azure, který v této oblasti kombinuje .NET a SQL Server. „Databáze je náš největší softwarový byznys a databáze bude naše největší cloudová služba,“ věří Ellison.

Oracle musí celou cloudovou skládačku dát dohromady. Pokud by například provozoval pouze samotné aplikace (SaaS), riskoval by, že jeho databáze ztratí tak dobré postavení. Velké cloudy a datová centra totiž neběží na drahém hardwaru Oraclu ani jeho databázích, ale komoditním železe a mladých databázích typu Cassandra, MongoDB a podobně. Výjimku tvoří snad jenom Salesforce.com.

Musíme být jednička na trhu

Zástupci Oraclu v rozhovorech mluví o tom, že cloud je pro firmu velice rychle rostoucí byznys, který navíc bude posilován i tím, že podnik za posledního asi dva a půl roku výrazně posílil obchodní sílu. Z celkového pohledu na čísla ale zatím celý cloud není nijak zásadní položkou – tvoří asi šest procent celkových tržeb. Růst v posledním kvartálu činil 31 procent.

Klepněte pro větší obrázek
Nebudeme spokojení, než z nás bude cloudová jednička. Výkonný ředitel Oraclu Mark Hurd.

„Náš cloudový byznys už je třikrát takový, jako byznys Workday, my ale nebudeme spokojení do doby, než budeme cloudová jednička,“ vzkazuje k tématu nový výkonný ředitel Oraclu Mark Hurd. Finanční výsledky Oraclu nyní nějakou dobu poněkud stagnují. Cloud mimo jiné odvádí některé zákazníky a zároveň Oracle nemůže vybírat velké částky jako v případě tradičních licencí. Za cloud se peníze sbírají postupně, každý měsíc něco.

Navíc, jak sám Ellison připomněl, v případě IaaS cloudu jeho firma nebude nijak zásadně tlačit na cenu a bude jí chtít držet na úrovni komodity tak, aby nebyl znevýhodněn třeba proti Googlu a Microsoftu. Právě tyto dva podniky už pár měsíců vedou cloudové cenové války. Velké peníze mají Oraclu přinést další vrstvy cloudu.

 

Nebudeme spokonení do doby, než budeme cloudová jednička.

 

Oracle postupně investuje do rozšiřování datových center, ze kterých cloud běží. Aktuálně jich má firma po celém světě 19 a dvě otevírá v Německu, konkrétně ve Frankfurtu a Mnichově. Oracle Cloud běží na 30 tisících serverech a má kapacitu 400 PB.

Datacentra v každé evropské zemi firma otevírat nebude a další strategii v tomto směru moc nekomentuje. Cloud ale i na menších trzích jako je Česko prodává. „Adopce cloudu ve střední a východní Evropě je velice dobrá, lepší než jsme čekali,“ říká Loic le Guisquet.

Cestu autora na konferenci OpenWorld 2014 hradila společnost Oracle.

Diskuze (7) Další článek: Unikl seznam 13 čipů Broadwell-U pro začátek roku 2015

Témata článku: Byznys, Cloud, Oracle, APP, Apple, Jednička, Dobré postavení, Adopce, Velký byznys, Clo, Náhoda, Skládačka, My Cloud, Poslední měsíc, Stěžejní téma, Blízký východ, Mladý měsíc, Výkonné železo, Foot, Poslední aplikace, LE, Poslední doba, Cloudový byznys, Cloudová služba


Určitě si přečtěte

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

** Nabídka Start už existuje bezmála čtvrt století ** Ve Windows 10 postupně dostala celou řadu funkcí ** Start si můžete ve velkém rozsahu přizpůsobit

Karel Kilián | 46

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106