Netflix si předplácí 222 milionů lidí, ale pod tlakem konkurence zpomaluje

Poslední rok Netflix hodnotí jako úspěšný. V čerstvě zveřejněných výsledcích za uplynulý kalendářní rok konstatuje, že jej zakončil s 222 miliony abonentů a abonentek. Jen v posledním čtvrtletí si jej nově začalo platit 8,3 milionu lidí, očekávání byla nastavena na 8,5 milionu.

Za celý rok se počet nových platících zvýšil o 18 milionů. Netflix s nasycením trhu a dalšími faktory zpomaluje. O rok dříve se jeho základna rozšířila o 37 milionů lidí. Firma očekává, že v prvním čtvrtletí roku 2022 se počet platících osob zdvihne o dva a půl milionu ve srovnání se čtyřmi miliony ve stejném období před rokem.

Netflix neroste tak rychle jako před pandemií, což částečně přičítá ekonomickým dopadům koronaviru na domácnosti. Z hlediska financí loni meziročně zvýšil příjmy o 19 %, a to na téměř 30 miliard dolarů. Pro srovnání, v roce 2020 šlo o zhruba 25 miliard dolarů. Čistý zisk se přehoupl přes pět miliard, v roce 2020 to byly necelé tři miliardy.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání týdenních přírůstků předplatitelů a předplatitelek
Netflixu v letech 2018–2021 (graf: Netflix)

Streamovací gigant se chlubí tím, že posbíral nejvíce cen Emmy i nominací a stal se rovněž filmovým studiem, které bylo nejvícekrát nominované a současně posbíralo nejvíce Oscarů. V uplynulém roce Netflix do svého portfolia zařadil veleúspěšný seriál Squid Game, který vygeneroval 1,65 mld. hodin sledování v prvních čtyřech týdnech, tj. nejvíc v historii Netflixu.

Dále pak filmy Red Notice (364 mil. hodin v prvních čtyřech týdnech, jde o nejsledovanější film na Netflixu) a Don’t Look Up (353 mil. hodin nasbíral od 24. prosince do posledního dne v měsíci a jde o druhý nejsledovanější film na Netflixu).

Oživeno v 22.00: Investoři hospodaření Netflixu příliš neocenili. Jeho cena akcií (titul NFLX) spadla po dnešním otevření burzy asi o 25 %. Na této úrovni byla naposled začátkem roku 2020.

Klepněte pro větší obrázek

Podcast o Netflixu

O tom, kteří vyzyvatelé Netflixu se v roce 2022 podívají do Česka a jaký nabídnou obsah, jsme hovořili v Podcastu Živě:

Zdroje: Netflix

Diskuze (7) Další článek: Taktovací velmistr. Test základní desky Asus ROG Maximus Z690 Hero

Témata článku: Koronavirus, Hudba, filmy, seriály, Netflix, Finanční výsledky, Statistiky, Srovnání, Milión lidí, Film, Kalendářní rok, Tlak konkurence, Red Notice, Ale, Česká republika, Oscar, Pandemie, Emma, Dolar, Squid Game