Nevyužitý potenciál. Vláda má akční plán pro IT

Vláda finálně schválila akční plán, jehož součástí je také podpora informačních technologií. Řeší dostupnost rychlého internetu a přiznává, že IT v Česku má ne zcela využitý potenciál.
Nevyužitý potenciál. Vláda má akční plán pro IT

Vláda počátkem prosince finálně schválila takzvaný akční plán na podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti, který měl původně být dořešen už během září. Jeho součástí je také podpora informačních a komunikačních technologií. Akční plán má být jednou z odpovědí státu na to, jak dlouhodobě problematickou otázkou ICT řešit.

Vláda na plánu pracovala s tripartitou a dalšími partnery. „Po dnešní diskusi je evidentní, že zejména ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu by se měla intenzivněji věnovat otázce koordinace postupu ze strany vlády a rádi bychom do diskuse o budoucnosti informačních technologií také více zapojili zejména podnikatelskou sféru,“ sdělil už v červnu premiér Bohuslav Sobotka.

Informační technologie jsou v rámci plánu mezi osmi hlavními prioritami vlády. Konkrétně šestý bod říká, že by mělo dojít ke „zvýšení potenciálu ICT sektoru prostřednictvím budování rozvinuté infrastruktury umožňující přístup k vysokorychlostnímu internetu i prostřednictvím podpory sdílených služeb“.

Rychlejší připojení pro všechny

To mimo jiné znamená zasazení se o budování kvalitního internetového připojení na území České republiky. „Vláda se zasadí o vybudování dostatečně rozvinuté a dostupné technologické základny v ČR v podobě adekvátní infrastruktury umožňující vysokorychlostní přístup k internetu. Prostřednictvím podpory sdílených služeb vláda přispěje ke snižování investičních nákladů a nákladovosti procesů a zvyšování efektivity činností v podnicích. Zkoncentrováno bude také strategické řízení ICT ve veřejné správě do gesce ministerstva vnitra,“ píše se v dokumentu.

Klepněte pro větší obrázek
Je evidentní, že ICT ano. Premiér Bohuslav Sobotka. Foto: E15

Takzvaný broadband už se skutečně řeší. Prozatím zejména z pohledu evropských dotací. Na budování rychlého internetu má do Česka přitéci 14 miliard korun. Je to součást vize, že by do roku 2020 měl každý mít přístup k internetu o rychlosti minimálně 30 Mb za sekundu a každý druhý pak rovnou k 100 Mb za sekundu. Pro skutečný rozvoj budou ale důležité ony zmiňované „sdílené služby“ a podobně. Stát by například měl zajistit, aby budování sítí nebránila zbytečné byrokracie při výkopech a tak dále.

Vláda v akčním plánu tvrdí, že se o budování rychlých sítí zasadí, protože „sítě pro vysokorychlostní přístup k internetu umožňující přenosovou rychlost alespoň 30 Mb/s patří mezi základní infrastrukturu státu a jsou významným komunikačním prostředkem moderního hospodářství, nepostradatelným nástrojem znalostní společnosti, v níž se uskutečňuje dělba práce a která se orientuje na produkci služeb s vysokou přidanou hodnotou“, s čímž nelze nesouhlasit.

Dokument mluví také o nutnosti překonat „digitální propast“ mezi městy a venkovem. Jde o takzvaná bílá místa, kam komerční provideři nechtějí vzhledem k nejisté návratnosti investovat. To by v podstatě měly řešit již zmiňované dotace, ke kterým aktuálně probíhají konzultace.

Ne zcela využitý potenciál

Vláda ve strategickém dokumentů také přiznává, že „český ICT sektor má velký, dosud ne zcela využitý potenciál“, což by se mělo změnit. Uznává také, že informační technologie „prostupují všechny obory lidské činnosti“ a že „bez nich nelze efektivně realizovat podnikatelské záměry, ani zvyšovat kvalitu života společnosti“.

 

Vláda uznává, že ICT sektor má velký, dosud ne zcela využitý potenciál.

 

„Vláda proto podpoří rozšíření a zvýšení a nabídky nových informačních systémů, ICT řešení a vysoce sofistikovaných ICT nástrojů a služeb a nových softwarových produktů a služeb, moderních a pokrokových digitálních služeb a aplikací. Prostřednictvím podpory sdílených služeb chce vláda přispět ke snižování investičních nákladů a nákladovosti procesů a zvyšování efektivity činností v podnicích, a tím ke zvyšování jejich konkurenceschopnosti. Dojde k úsporám z rozsahu, kdy sdílené služby mohou být nabízeny a poskytovány více uživatelům současně.“

Akční plán je koncipovaný pro konec letošního a celý příští rok. Každé opatření má gestora, termíny a indikátory plnění. V případě rychlého internetu jsou garanty ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest a mezi indikátory patří získání dotací. Ustanoven byl také monitorovací výbor, který by měl na dotační program OPPIK dohlížet. Jeho členem i prezident ICT Unie Svatoslav Novák.

Česká vláda už dříve ICT zařadila mezi programové priority a do koaliční smlouvy. V obou případech ale spíše pod nátlakem právě skupin jako ICT Unie či Svaz průmyslu a dopravy. Minimálně ministerstvo vnitra každopádně na větší koordinaci celé oblasti více tlačí. Ministr vnitra Milan Chovanec například povede nově vytvořenou Radu vlády pro informační společnost.

Diskuze (21) Další článek: Rychlá reakce: Španělští vydavatelé nechtějí přijít o Google News

Témata článku: Právo, Vláda, Informační technologie, Pot, Svaz průmyslu a dopravy, Potenciál, IT, Sobotka, ICT unie, Dotační program, Bohuslav Sobotka, Investiční náklad, Kvalitní internet, Hlavní priorita, Plán, Venkov


Určitě si přečtěte

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

** Strojové učení v posledních deseti letech dokázalo divy ** Používáme ho dnes každý den nejen ve vyhledávači ** A přesto se člověku nepřibližuje ani náznakem

Jakub Čížek | 59

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

** Evropská komise přijala legislativní návrh na zrušení střídaní času ** Možná tak v březnu 2019 přesuneme ručičky hodinek naposledy ** Od toho okamžiku bude permanentně platit letní čas

Karel Kilián | 106

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku