Nokia: do budoucna s vírou, nadějí a finanční ztrátou

Nokia vykázala ztrátu 1,34 miliardy eur. Za velkou většinu ale nemohou telefony. Ukazatele vypadají bledě, ale Nokia své strategii stále věří.

„Prodej akcie Applu a nakup Nokii. Všichni se zbavují iPhonů a kupují Lumie.“ Tato zpráva od mého kamaráda mi nedávno přistála v BlackBerry (jehož výrobce rovněž není ve zrovna dobré kondici). Je sice pravda, že hodně současných uživatelů nových chytrých telefonů od Nokie dříve vlastnilo telefon od Applu, o žádném masivním obratu se ale mluvit nedá. Finská společnost za první kvartál tohoto fiskálního roku prodala pouze 2 miliony Lumií, akcie a rating se propadají a nemálo vysoká je také finanční ztráta. 

Čtvrtletní ztráta Nokie činí 1,34 miliardy eur při celkových příjmech 7,4 miliardy eur. Příjem je vůbec nejnižší od roku 2004 a výrazný pokles je možné sledovat také meziročně – ve stejném období v roce 2011 činil 10,4 miliardy eur.

Klepněte pro větší obrázek
Příjmy a zisky Nokie v průběhu let

Problémová sekce Nokia Siemens

Na vysoké ztrátě se nepodílí pouze mobilní telefony, ty naopak tvoří pouze menší část. Značně problémová je divize Nokia Siemens. Současný šéf Nokie Stephen Elop se podílu Nokie v této sekci snažil dříve neúspěšně zbavit. Prozatím ale musí řešit problémy, které tento joint venture způsobuje. Na celkové čtvrtletí ztrátě se podílí miliardou eur. Firma se snaží divizi zeštíhlit a více zefektivnit. Už koncem loňského roku bylo oznámeno postupné propouštění 17 tisíc zaměstnanců, zhruba 23 % celkové pracovní síly. Divizi meziročně klesly příjmy o 7 %, rozdíl mezi posledními dvěma kvartály je pak 23 %.

Problémy nechtěné koule u nohy by ale neměly odvádět od problémů s chytrými i obyčejnými telefony. Nokia za poslední 3 měsíce prodala necelých 83 milionů telefonů, což znamená nejenom meziroční pokles o 24 %, ale zároveň nejméně prodaných přístrojů za posledních 6 let.

Chytré telefony se na celkovém množství podílely 12 miliony kusů, přičemž 2 miliony z nich tvoří Lumie. Jde vůbec o první kvartál, ve kterém se naplno projevují prodeje telefonů s Windows Phone. V případě prodejů chytrých telefonů jde o propad opravdu drastický – přístrojů se prodalo o 51 % méně.

O tom, zda jsou dva miliony prodaných kusů nové generace chytrých telefonů dostatečné množství, vedou analytici spory. Nokia vyrukovala s obří marketingovou kampaní a mediálním ohlasem a konečná prodejní čísla tomu zcela neodpovídají. Pro představu, Apple v posledním čtvrtletí prodal 37 milionů iPhonů. Optimistické hlasy pak upozorňují na to, že Androidu trvalo 5 kvartálů, než vůbec začal každé 3 měsíce prodávat 2 miliony kusů.

Connected s šéfem české Nokie:

Velký problém v Asii

Nokia má problém například s levnými Androidy, které díky své ceně, nabízeným funkcím a podpoře operátorů začínají upozaďovat prodeje klasických telefonů, kde byla Nokia vždy silná (nyní v tomto segmentu zaznamenala meziroční pokles 16 %). I proto firma do oběhu vypouští low-end chytrý telefon Lumia 610, který by měl tuto díru pokrýt.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia Lumia 610 – vstupní model pro Windows Phone má ve srovnání s levnými Androidy stále docela vysokou cenu

Stephen Elop nadále trvá na tom, že nastavená strategie firmy je správná a věří, že brzy začne nést ovoce. „Za poslední rok jsme v budování naší strategie pokročili, ale potýkali jsme se s konkurencí ve větší míře, než jsme očekávali,“ okomentoval situaci v oficiálním prohlášení. Nokia se v současné době snaží uspět na americkém trhu s modelem Lumia 900, který ale první týden doprovázely problémy. Operátor AT&T ale například hlásí dobrý zájem uživatelů.

Elop do Nokie přišel z Microsoftu počátkem loňského roku a zvolil jednu jedinou strategii postavenou na Windows Phone a levných telefonech pro rozvojové trhy (modely Asha). Analytici se shodují na tom, že má ještě zhruba rok čas ukázat, že jeho vize funguje. Dost možná nemusí, například v Číně firma vykázala meziroční pokles prodejů o 70 % a Asiaté už raději nakupují telefony s Androidem, než Nokii, která v této oblasti navíc má problémy s distribucí. Nokii navíc po 20 letech opouští šéf prodeje Colin Giles.

Klepněte pro větší obrázek
Nová vlajková loď s Windows Phone – Nokia Lumia 900

Finskou firmu se co nejdéle při životě bude snažit udržet Microsoft, který na celém projektu má veliký osobní zájem. I tento kvartál do firmy napumpoval 250 milionů dolarů a po své kamarádce chtěl pouze minimální poplatky za licenci k operačnímu systému. A jak zaznívají hlasy v Redmondu, Softies se bojí o chytré telefony, vzdát se nechtějí a nemohou, takže ukončení celého projektu není na pořadu dne.

Nejnižší cena akcií za mnoho let

Nokia dále pokračuje v restrukturalizaci, v únoru oznámila zrušení 4 tisíc pracovních míst, které navazují na zrušení loňských 7 tisíc míst. Výroba telefonů se z Finska přesouvá do Asie a Elop i nadále plánuje investovat velké peníze do marketingových aktivit.

Akcie Nokie jsou na tom nejhůř zhruba od roku 1997, v současné době se newyorské burze obchodují za 3,8 dolaru. Tržní kapitalizace je tak pouhých 14 miliard dolarů. Ještě v roce 2007, kdy na trh přicházel první iPhone, byla hodnota společnost kolem 70 miliard dolarů. Analytici ale upozorňují na to, že současná cena může být podhodnocená. Nokia má na účtech 5 miliard eur v hotovosti a navíc vlastní cenné aktivum v podobě řady patentů.

Vývoj ceny akcií Nokie:

Ratingová agentura Moody˙s má ale trochu jiný názor. Rating společnosti snížila na hodnotu BAA3, což je pouze stupínek nad spekulativní hodnotou. Výhled navíc nastavila na negativní.

Prodeje v České republice firma nekomentuje. I u nás ale přišla s velikou marketingovou kampaní a těší se propagaci u operátorů. Nicméně například internetový obchod Alza.cz nedávno snížil cenu obou zde prodávaných telefonů o zhruba tisícovku.

Diskuze (18) Další článek: Hackeři mají nový Pastebin, jmenuje se AnonPaste

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,