Nordic Telecom dosáhl milníku. Jeho síť soupeřící s Wi-Fi je již na 1000 vysílačích

Před čtyřmi lety vydražené kmitočty v pásmu 3,7 GHz zatím nejlépe ze čtyř operátorů vytěžil Nordic Telecom. Začátkem června posílil síť již tisícím vysílačem a jeho signál je v dosahu 1,6 milionu domácností.

Firma v tomto pásmu nabízí pevné připojení nazvané Nordic 5G, byť je technicky stále založeno na LTE. Uživatelé si mohou vybrat z tarifů 30/3, 60/6 a 100/10 Mb/s za 395, 495 nebo 595 Kč měsíčně, k čemuž je třeba přičíst ještě pronájem modemu za 45 Kč.

Rychlosti by mohly v budoucnu i stoupnout. Aktuální LTE v režimu 8×8 MIMO, se šířkou pásma 80 MHz a modulací 256QAM slibuje teoretickou propustnost až 3200 Mb/s, u skutečného 5G díky vyšší spektrální efektivitě to bude ještě víc.

Jeho síť má být alternativou hlavně v oblastech, kde je nejlepším možným připojením Wi-Fi. S tím ale mohou být spíš problémy, protože pásma 2,4 i 5 GHz jsou bezlicenční, vzduch je jejich vlnami plný, což může způsobovat problémy. Frekvence používané Nordicem nemá nikdo jiný, takže je kromě sousedních kmitočtů ani nemá co rušit.

Nordic má aktuálně 110 tisíc zákazníků a internet kromě vlastního licencovaného bezdrátu nabízí také skrz VDSL a optiku (obojí od Cetinu) nebo Wi-Fi. V budoucnu chce nabízet i plnohodnotnou mobilní síť v pásmu 3,5 GHz, v němž 20MHz blok vydražil v loňské aukci.

Společnost prostřednictvím dalších akvizic integruje lokální poskytovatele internetu (ISP) v Čechách a na Moravě, a konsoliduje trh rychlého bezdrátového internetu. Strategickým plánem Nordic Telecomu je provést fúzi všech akvizic do jedné společnosti a poskytovat služby z jedné společnosti zákazníkům v celé ČR,“ uvádí Nordic.

5G

5G je označení pro pátou generaci mobilních sítí. Navazuje na sítě čtvrté generace označované 4G, které překonává zejména co se týče zvýšení přenosové rychlosti, snížení odezvy a zvýšení počtu obsluhovaných zařízení. Přečtěte si podrobný článek o 5G

Mohlo by vás také zajímat: Wi-Fi, připojení k inernetu, IoT

Diskuze (17) Další článek: Mikroskopický živočich se probudil z hibernace dlouhé 24 000 let

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,