Evropská unie | Autorské právo

Nová směrnice o autorském právu je hotová. Evropa je stále ostře rozdělená

Nová směrnice o autorském právu je hotová. Evropa je stále ostře rozdělená

Několikaletá příprava nové evropské směrnice o autorském právu je fakticky hotová a nebýt dvou článků 11 a 13, které budí v odborné komunitě velké emoce, běžný člověk by si toho nejspíše ani nevšiml.

Namísto toho v posledních několika měsících prakticky nikdo na webu neunikl na jedné straně kampani Googlu, YouTube, ale i velkých televizních, filmových a nakonec i hudebních autorských svazů, no a na straně druhé kampani evropských institucí a mnoha velkých vydavatelských domů, které směrnici hájí jako férovou reformu autorského práva na internetu pro 21. století.

Brusel se dohodl na znění směrnice. Kritikům se neustoupilo

Nyní se zástupci Evropského parlamentu, Rady EU a Evropské komise dohodli na finálním textu, který ještě bude muset posvětit parlament a následně implementovat zákonodárci členských zemí. Kritici, třeba jejich faktická mluvčí v EP Julia Reda, nicméně poukazují na skutečnost, že se na znění kontroverzních článků nic nezměnilo.

Zatímco článku 11 se přezdívá daň z odkazu (link tax), článku 13 pak upload filter, neboť u velkých webových služeb přenáší zodpovědnost za uživatelem nahrávaný obsah plně na provozovatele. Tím zcela mění dosavadní praxi, kdy provozovatel webu odstranil závadný obsah zpravidla až po upozornění majitele práv.

Nyní to bude muset zajistit sám. To v praxi znamená, že bude muset implementovat systém automatické kontroly, co jeho uživatelé nahrávají, a bude muset nějakým způsobem zjistit, zdali se jedná o autorské dílo, ke kterému by v případě publikace potřeboval komerční licenci.

Proti článku 13 se v minulosti postavil jak YouTube, tak třeba svaz evropských provozovatelů komerčních televizí, jehož členem je i česká Nova.

Zakladatel Seznamu hrozí, že vyhledávače přestanou indexovat zpravodajské weby

Článek 11, kterému se v kuloárech přezdívá také lex Google, ačkoliv zdaleka nemíří pouze na současný největší internetový vyhledávač, zase ve vší stručnosti popisuje možnost majitele autorských práv vyžadovat třeba právě po vyhledávačích komerční licenci na to, aby mohly zobrazovat úryvky těchto děl.

V kontextu nové směrnice se jedná především o zobrazování úryvků/odkazů na indexované články ze zpravodajských webů, které vyhledávače servírují svým uživatelům a vydavatelé za to chtějí zaplatit.

Proti článku 11 se přirozeně opět staví Google, ale třeba i zakladatel tuzemského Seznamu Ivo Lukačovič, který na svůj twitterový účet poměrně tvrdě napsal, že vyhledávače mohou jednoduše zpravodajské weby přestat indexovat. Podobně před pár týdny pohrozil Google.

Protistrana, tedy vydavatelské domy, však předpokládají, že si velké ekosystémové weby, kam vedle Googlu patří také Facebook, něco podobného nedovolí a spíše se nakonec v rámci EU s vydavateli dohodnou na nějaké formě komerční licence.

Diskuze (31) Další článek: Americký senátor chce prosadit zákon, který cílí na šéfy Facebooku nebo Googlu. Za zneužití dat by šli do vězení

Témata článku: YouTube, Google, Facebook, Web, Evropa, Evropská unie, Autorské právo, Provozovatel webu, Směrnice, Parlament, Vyhledávač, URI, Rada EU, Evropská komise, Brusel, Obsah zpráv, Nova, Zpravodajský web, Nová směrnice, Twitter účet, Článek, Ivo Lukačovič, Evropský parlament


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43

Lukáš Václavík
LTEPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Bluetooth 5.0 může mít obrovský dosah. I několik desítek kilometrů
Jakub Čížek
BluetoothTechnologie
10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 148

Lukáš Václavík
Windows UpdateWindows 10Microsoft
Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz
Zkušenosti s Androidem 11: Novinek je překvapivě hodně, takhle se používají
Filip KůželVladislav Kluska
Android
To jsme si to zase zavařili. Ballot screen pro Android je průšvih [komentář]
Jakub Čížek
Evropská unieAndroidVyhledávače
Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

Karel Kilián
ZálohováníWindows 10Windows
Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5

Časopis Computer
Časopis Computer
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle