Nové finanční výsledky Applu vyděsily investory a hodnota akcií se propadla, hlavním důvodem jsou problémy v Číně

 • Apple zveřejnil finanční výsledky za čtvrté fiskální čtvrtletí roku 2016
 • Meziroční propady se týkají všech oblastí kromě služeb
 • Hlavním důvodem jsou propady prodejů v Číně
Nové finanční výsledky Applu vyděsily investory a hodnota akcií se propadla, hlavním důvodem jsou problémy v Číně

Společnost Apple zveřejnila nové finanční výsledky za čtvrté fiskální čtvrtletí roku 2016 a rozhodně se nejedná o pozitivní zprávy. Apple je sice nejhodnotnější společností na světě, ale i přes to musí vykazovat neustálý růst. Ale ten bohužel nenastává.

Apple ve zmíněném období (červenec až září) dosáhl na příjem 46,9 miliardy dolarů, což je oproti minulému roku s příjmem 51,5 miliardy dolarů pokles o 9 %. Ještě výrazněji se to ale projevilo na zisku, který se meziročně propadl o 19 % na 9 miliard dolarů, zatímco v minulém roce to bylo 11,1 miliardy dolarů. Marže klesla meziročně o 5 % na 38 %.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud jde o prodeje jednotlivých produktů, iPhonů se prodalo 45,5 milionů kusů, což je o 5,3 % méně než ve stejném čtvrtletí minulý rok, iPadů pak 9,2 milionů kusů (propad o 6,8 %). Výrazně se propadly i prodeje Maců, kam patří i notebooky, kterých se prodalo 4,8 milionů kusů, což meziročně znamená o 15,7 % méně.

Nízká čísla lze vysvětlit především očekáváním trhu na nový iPhone 7 a iPhone 7 Plus, který dle vyjádření Applu zaznamenal rekordní prodeje už od uvedení, což by se mělo projevit na rekordních příjmech v následujícím čtvrtletí.

Klepněte pro větší obrázek

Apple vykázal značné propady prodejů i v oblasti „ostatní“, kam patří vše další včetně chytrých hodinek Watch. Růst se ale Applu velmi dařil v cloudu, respektive službách, kde došlo o meziroční zvýšení příjmů o 24,4 % na 6,33 miliardy dolarů.

Při srovnání příjmů z jednotlivých trhů je na tom nejhůře Čína, kde Apple ztratil hodně – z původních 12,52 miliardy dolarů na současných 8,79 miliardy dolarů, což je jeden z hlavních důvodů celkově špatných čísel a prodejů. Příjem v USA se snížil minimálně, v Evropě i Japonsku naopak stoupl a v Asii je na tom stejně.

Zdroj obrázku: flickr (CC BY-SA 2.0)

Témata článku: Apple, Byznys, iPhone, Tim Cook, iPad, MacBook, iMac, Finanční výsledky, Hlavní důvod, Finanční problém, Hodnota, iPhone 6 Plus, Flickr.com, Chytré hodinky Apple, Následující čtvrtletí, Problém, Fiskální čtvrtletí, Rekordní prodeje, Meziroční zvýšení, Chytré hodinky Apple Watch

26 komentářů

Nejnovější komentáře

 • sedmej 27. 10. 2016 11:56:22
  Kolikrát jsme už podobné články četli? :-) Ten propad není zase tak...
 • Martin Sršeň 27. 10. 2016 9:26:49
  Firma ktorá stojí a padá z obrovskej časti na predaji jediného produktu...
 • Yeezey 26. 10. 2016 19:03:10
  Co to je za bulvární nadpis? "vyděsily investory a hodnota akcií se...