Nový byznys VMwaru se prý v Česku extrémně ujal

Většinu byznysu VMwaru v Česku už netvoří tradiční virtualizace. Více než 60 procenty se na něm podílí cloudové technologie. A pomalu se blíží i virtuální počítače.

VMware v Česku stále roste ve vysokých dvouciferných číslech a stal se ve svém oboru zlatým standardem, podobně jako v sítích Cisco. V rozhovoru pro Connect.cz to říká šéf zdejší pobočky Michal Stachník. „Letos zažíváme extrémně úspěšný rok.“

VMware v několika letech obsadil velkou část trhu s virtualizací serverů, což je základ, na kterém nyní staví nový byznys. „Prodej licencí na tradiční virtualizační software už by nás rozhodně neuživil,“ opakuje Stachník svá dřívější slova.

Desetičlenná tuzemská pobočka VMwaru se proto začala více soustředit na prodej nových produktů, tedy těch, které pokračují nad tradiční virtualizaci. Překlopení byznysu se údajně daří. „Za posledních 18 měsíců se náš byznys výrazně překlopil od tradiční virtualizace k jiným oblastem, konkrétně cloudu a takzvanému end-user computingu,“ popisuje Stachník.

Nový byznys je ve většině

Nový typ byznysu podle jeho slov tvoří už 61 procent obratu společnosti v Česku. Zní to logicky. Mnoho firem už má virtualizaci za sebou a teď hledají cesty, jak dál. Nad virtualizací lze stavět vlastní privátní cloudy, případně udělat krok k větší automatizaci správy, nasazování a podobně. „Největší část z oněch 61 procent určitě tvoří privátní cloud,“ počítá Stachník.

Klepněte pro větší obrázek
Na virtualizovaných základech stavíme nový byznys.

Další příval peněz lze očekávat z nových nastupujících trendů. VMware postupně vybudoval koncept takzvaných softwarově definovaných datových center. V podstatě jde o to aplikovat virtualizaci nejenom na servery, ale také na storage systémy a síťové technologie (SDN).

Firma začala celý koncept více propagovat na podzim loňského roku, kdy se o něj začali zajímat i čeští zákazníci. O virtualizaci úložných systémů projevili zájem v podstatě hned, u sítí ale takové okamžité nadšení nezafungovalo. Podle Stachníka už se ale i to posunulo.

„Nevím, jestli je to potřebou, nebo módou, ale velké firmy v Česku začínají mít SDN mezi prioritami. Aktuálně máme rozjednaných 11 významných obchodních případů a věřím, že ještě letos alespoň tři postoupí do fáze realizace,“ vzkazuje Michal Stachník.

OpenStacku, který v podstatě umí stavět cloudy a virtuální jednotky podobně, jako VMware, ovšem s tím rozdílem, že je zdarma, se Stachník příliš nebojí. „VMware je v Česku standard a na OpenStack jako soupeře zatím nenarážíme. Samozřejmě ale soupeře nepodceňuje. Jakmile bychom s podceňováním začali, byl by to náš konec.“ Na OpenStacku u nás příliš projektů zatím skutečně neběží. Velkou instalací je Technologické centrum Písek a uvažují o něm také České Radiokomunikace.

Virtuální počítače jsou tu. Teď už doopravdy

VMware už před několika měsíci přišel také s vlastním veřejným cloudem. Už tedy neprodává pouze software pro jejich budování, ale sám takové řešení provozuje. Jeho vCloud Hybrid Service zaznamenává solidní úspěch. „Celosvětové kapacity už máme v podstatě vyprodány a aktuálně budujeme nová datová centra, například v Německu či Velké Británii,“ říká Stachník.

 

Kapacity cloudu máme ve světě vyprodané, stavíme další datacentra.

 

V Česku na veřejný cloud jde VMware přes partnery. Nakonec si nevybral pouze jednoho provozovatele, ale spolupracuje s několika. Zákazníci si u VMwaru například mohou koupit cloudové kredity, které pak lze čerpat v podstatě kdekoliv. „V Čechách začal náš cloud rezonovat,“ usmívá se Stachník.

VMware koncem loňského roku v rámci cloudu vstoupil také do dlouho omílaného byznysu – doručování virtuálních počítačů na dálku za pravidelný poplatek. Jde o onu sekci „end-user computingu“, kterou firma začala posilovat po příchodu Sanjaye Poonena za SAPu. Poonen koupil společnost Desktone a mimo jiné se dohodl s Googlem, že přes technologie VMware bude možné doručovat virtuální Windows aplikace do Chrome OS.

Takzvaný DaaS (desktop-as-a-service) byznys v Česku prozatím tolik žhavým zbožím není a na trh se v případě VMwaru teprve chystá. Celkově se ale evidentně začíná něco dít, do stejné oblasti totiž vstoupil například rozpínající se Amazon. Prodejní strategií VMwaru na tuzemském trhu bude nabízet virtuální počítače jako doplněk. Například když někdo potřebuje nárazově několik počítačů a nechce kvůli tomu kupovat nové. Pronájem virtuálního stroje vyjde na 50 dolarů za měsíc.

„Po létech mluvení o tom už skutečně dozrál čas a přehoupli jsme se přes nejtěžší období. Letošní rok bude z pohledu virtuálních desktopů úspěšný,“ uzavírá Stachník.

Diskuze (4) Další článek: Google začal v Česku prodávat filmy

Témata článku: Cloud, Byznys, VMware, Sanjay, Pravidelný poplatek, Mluvení, Nastupující trend, Písek, Solidní stroj, Velký byznys, My Cloud, Příval, Extrém, Mluvené slovo, Tuzemská pobočka, Úspěšný rok, Nový byznys, Oblast pronájmu, Nový, Solidní úspěchSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru